Gå til innhold
Hundesonen.no

Back on track eller ull?


simira
 Share

Recommended Posts

Flere har hatt god erfaring med back on track både til seg selv og hund. Jeg har en genser jeg har brukt et par ganger, men er litt tvilende til effekten. Jeg har en kropp som verker i muskler og ledd, og bruker mye ull. Dere som har positiv effekt av BOT, har dere prøvd ull?

Er det noen som kan si noe om forskjell i effekten på disse? Altså, jeg skjønner at de fungerer på ulik måte, men likevel tenker jeg at effektern er noe av det samme?

Hilsen skal stå ute 6 timer i kaldt regnvær i morra.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har aldri brukt BOT da jeg har vært fornøyd med ull, så kan ikke sammenligne dem. Bruker mye ull sev og brukte det på hunden med vond rygg.

Prinsippet skal jo være det samme, ull øker også hudtemperatur, blodsirkulasjon og holder på varme. Ull mot hud skal visst også stimulerer sansereseptorer, som hjelper mot smerter. Forutsetningen er at man bruker ull av god kvalitet da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke helt svar men litt :)  Vi har en gammel skolehest med ødelagt lymfedrenasje i det ene bakbeinet etter en lymfangitt. BOT gjør ingenting for hevelsen hennes men med ullpad + bandasje ser foten nesten ut som de andre... Så superenkel forskning sier at ull varmer bedre :D  

Endret av yurij
  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ull har ingen effekt her, unntatt at det er godt å ha på og holder varmen i kaldt vær. Bot derimot hjelper på rygg og nakke, det gjør ikke ull. Dog må jeg ha på bot ganske mye, typ minst en natt i slengen(ifht antall timer i døgnet) og helst da flere timer om dagen flere dager i strekk. Som regel  er det dag to og tre etter jeg har begynt å bruke det igjen etter opphold at det virkelig merkes at det er bedre. Det er nok bedre etter en natt og, men det kommer liksom gradvis og snikende. Men etter 2-3 dager så er det alltid sånn at jeg plutselig blir oppmerksom på at jøss, jeg har jo ikke vondt jo.

Dog synes jeg ikke bot i seg selv er noe varmt, det ekke det jeg har på meg for å holde varmen(dog har jeg bare en sånn ganske tynn langarmet skjorte, mulig de har tykkere og mer isolerende plagg og). Men om jeg har på meg bot når jeg feks går tur og kroppen produserer litt ekstra så kjenner jeg hvordan det stråler tilbake kontra "vanlige" kler hvor kroppstempen stiger, men merker liksom ikke noe annet enn det. Eller om jeg har på om natten så merker jeg det når jeg kommer meg under dyna og får varmet opp der (slik at varmetapet ut av skjorta forsvinner fordi det er kaldt i rommet, da og kjenner jeg effekten og hvordan det stråler tilbake. Så den gjør definitivt noe, men det er jo ikke sølvfolie liksom så med de tynne plaggene så er man avhengig av å isolere så ikke varmetapet bort fra kroppen blir for stort, da mister man nok mye av effekten. 

Hadde til hesten og, beinbelegg/bandasjegreier. Litt tykke plater med borrelås på som ble som en varmebandasje. Hun var ikke skadet eller noe da, kjøpte det kun forebyggende, men noe var det definitivt det påvirket der, for jeg glemte de på for lenge etter 2 dager med tilvenning og den 3 dagen hovnet hun opp noe voldsomt bare etter en 6-8 timer. Ikke noe farlig, hadde ikke vondt eller noe, men fylte skikkelig i bakbena. Det har hun ikke gjort hverken før eller siden, ikke med bandasjer, ikke med liniment og ikke med bot heller når jeg fikk en litt lengre og gradvis tilvenning. 

Har dekken til hundene, men kan egentlig ikke si noe om effekt ettersom det her og brukes forebyggende/for bedre restitusjon. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da er han jo ung, på godt og vondt, og kan formes mye. Kurs er uansett gøy og lærerikt.
    • Har litt erfaring med Japansk spisshund. Pelsstell: De 2 første jeg hadde slapp pels 2 ganger i året, hvor mesteparten av pelsen kom ut på veldig kort tid. Endel børsting da, men lite pelsstell ellers. Han jeg har nå gjør ikke det, men har de vanlige røytepriodene vår og høst.  Han krever ikke veldig mye pelsstell utenom røyteperiodene, pleier å børste ham når den blir badet. Anbefaler en hundeblåser for å lette pelsstellet og greit å få tørket dem når de har blitt dusjet.   Aktivitetsnivå: De er med på det meste men mine har egentlig ikke krevd mye. Stort sett fornøyd bare de får en god tur hver dag. Mine har også drevet med alt fra ID-spor til agility og kost seg med det. Lydnivå: Veldig induvidielt, men spisshunder er jo kjent for å ha litt lyd. Mine 2 siste har varslet når det kommer noen, noen ganger men ikke så ofte når noen har gått forbi, men jeg har flere hunder, bla en sheltie som bjeffer for alt så hvor mye lyd det ville vært uten ham vet jeg ikke. Første min bjeffet bare når noen ringte på. Min er stort sett rolig på hotell, når det bare er ham eller med den andre roligere sheltien min. Sjelden de bjeffer hele tiden, har bodd på motell med mange andre japanske spisshunder og ingen av de står å bjeffer hele døgnet. Vet det er flere i JS miljøet som har med sine på båt uten problemer.  
    • Han er snart tre år, men har mye ungdom i seg enda merker jeg. Takk for godt svar! Jeg har tenkt at vi burde gå på et kurs sammen ja. Som du nevner så er det noe med å bli kjent med treningen sammen.
    • @BusannKan kanskje si litt om det. De krever jo litt børsting og pelsstell, men er ganske selvrensende. Det blir fort litt støvsuging også.
    • Hvor gammel er han? At en hund "kan" en ting betyr ikke at den kan det i alle situasjoner. Alt må læres inn og vedlikeholdes, og generaliseres, det vil si, lære at det kan/skal gjøres under ulike forhold og på ulike steder. Jeg vil anbefale å finne et grunnkurs dere kan gå for å bli enda bedre kjent, og lære om hundetrening sammen. Start med å repetere kommandoene inne, hjemme, og belønn med godbit eller lek når han gjør det riktig. Prøv igjen utenfor huset, i hagen, innkjørselen e.l. Det er fortsatt kjente omgivelser, og kanskje mindre forstyrrelser? Når dere er på tur i kjente områder kan du gjerne stoppe på et rolig, uforstyrret sted og gå gjennom kommandoene igjen, alltid med belønning. Slik kan han gradvis lære at "kommandoene gjelder og lønner seg her også".  Gradvis, over flere dager og uker, kan du repetere kommandoene på ulike steder, med økt vanskelighetsgrad. Men husk også å gå tilbake å repetere på steder hvor det er enkelt for ham å følge kommandoene. Jo mer ukjent stedet er, jo mer lukter, lyder, folk og andre dyr det er, jo vanskeligere er det for ham å fokusere på deg og følge med. Dette må læres inn gradvis, og tar tid.  Det er selvfølgelig også superviktig at han ikke går løs når du ikke er helt sikker på at han kommer på innkalling. Bruk langline, og la ham eventuelt løpe løs på inngjerdede områder. I langline kan du jobbe likedan som med de andre kommandoene, men jeg vil anbefale å bruke enda bedre belønning, gjerne en "eksklusiv" belønning som han får kun på innkalling. Og ja, han vil merke at han har lina på og høre bedre etter da, men treningen vil like vel sitte i når du etterhvert tar av lina.  Lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...