Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen sauebønder her inne som kan svare på spørsmål? :)


QUEST
 Share

Recommended Posts

Jeg spiser kjøtt og mitt absolutt foretrukne sådan ( sett bortsett fra vilt) er sau/lam. Problemet er jo at det til tider kan være riktig så vanskelig å få fatt på.. Jeg tenker nå på ubehandlet/usaltet kjøtt. Jeg har en tid kjøpt såkalte grillskiver av lam men de er nå slutt på, i alle fall hos  min lokale butikk. Ved forespørsel fikk jeg til svar at det var ikke pga manglende interesse fra de( butikken) men de fikk rett og slett ikke tak i mer nå. Sjekket også en annen kjedes butikk og der var det også dårlig stelt. Svinekjøtt finnes det i overflod i alle varianter men jeg spiser ikke svinekjøtt. 

Samtidig hører man at det er en voldsom overflod av lam/sau på lager i Norge? Så nå undres jeg på hvem det er som bestemmer at dette ikke skal være tilgjengelig for salg i butikker? Dette henger ikke på greip i min verden men det er muligens en eller annen 'klok' beslutning bak dette? 

Mulig jeg tar helt feil nå men det kan da umulig gavne sauebøndene at kundene ikke får tak i kjøttet fra deres produksjon? 

Endret av QUEST
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lager = de som har kjøpt kjøttet og er mellommenn kan kontrollere tilgang og dermed kontrollere pris. Er det ikke sånn med alt, folk skal tjene penger og dyr skal lide for det. Koste hva det koste vil :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På 21. juli 2018 at 4:07 PM, roxie88 skrev:

Det er kjøpmennene som bestemmer ? NRKs FBI lagde dokumentar om dette som kan sees her; https://tv.nrk.no/serie/forbrukerinspektoerene/MDHP11001318/28-03-2018

Takk for linken :) 

På 21. juli 2018 at 5:09 PM, Kangerlussuaq skrev:

Lager = de som har kjøpt kjøttet og er mellommenn kan kontrollere tilgang og dermed kontrollere pris. Er det ikke sånn med alt, folk skal tjene penger og dyr skal lide for det. Koste hva det koste vil :)

Surprise, surprise.. Not.. :|

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...