Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Studiehverdagen har begynt! For min del er det veldig deilig å få litt ordentlig rutine på dagene mine, men for Arkin betyr det dessverre mer hjemme alene. Det er mye fridager på uni og heldigvis ikke veldig lange dager, men han har vært alene så og si hver dag - opp mot fem (!!) timer, og det har gått så utrolig fint. Har overvåket han på skype, og det eneste han har gjort er å sove, sove, sove. Fineste :heart: 

@Orca inviterte meg med på en tur sammen med Lotta, Duva (passehund) og en venninne og hennes golden, Jake. Veldig fin og god tur der alle hundene funket veldig bra sammen, utenom litt bøll fra Jake i starten før han fikk løpt av seg det verste.

Ikke lett å ta bilde av fire relativt unge hunder samtidig :innocent:

IMG_9335.thumb.JPG.c24a9eff4c26ade21d81f0a85c34b6ca.JPG

Siden bebbi var veldig, veldig liten, så har han vært notorisk på å stjele sokker - om de så er i skittentøyskurven, skuffen eller på gulvet. Her om dagen fant jeg endelig ut hvorfor. Oppdretter ga nemlig valpene gamle sokker å leke med da de var små, og det sitter igjen på 3 av 4 valper fortsatt :P  Søteste sokketyven min :wub:

IMG_9286.thumb.JPG.c7c2cf4584a951a147cc34f478e7cd4d.JPG

 

Og så må jeg nevne at jeg tilfeldigvis møtte på vakreste Luna i dag. Så utrolig koselig å se henne igjen, bare noen dager etter at hun ble syv år (tiden går fort!). Jeg har naturligvis tenkt mye på henne de siste dagene pga bursdagen hennes, og det var så utrolig fint å få sett henne igjen :wub::heart:  Hun er akkurat den samme, gamle Luna som hun alltid har vært. Blitt en så fin, voksen dame som ter seg som en to-åring :heart: 

IMG_9347.thumb.JPG.a18a8e3463685851b7ccc3dac523b1fe.JPG

  • Like 7
Skrevet
5 hours ago, MegaMarie said:

Så vakre bilder av en vakker liten belgergutt :wub: Gjerne kom med flere oppdateringer :D

Takk :wub::heart: Han er virkelig skjønn!

Jeg har liksom ikke så mye å fortelle om, føler jeg, for vi gjør ikke noe veldig spennende. Er på fellestrening en kveld i uka og lever ellers livet ganske rolig. Det blir mye lesing og en del jobb, og ikke så mye mer enn det. Men akkurat nå så kjenner jeg at så lenge han fungerer i hverdagen, så lenge han fortsetter å fungere så bra som han gjør, så er ikke alt det andre så viktig. Vi koser oss og jeg har egentlig ingen planer foreløpig utover det :ahappy:

Skrevet
25 minutes ago, Lunatic said:

Takk :wub::heart: Han er virkelig skjønn!

Jeg har liksom ikke så mye å fortelle om, føler jeg, for vi gjør ikke noe veldig spennende. Er på fellestrening en kveld i uka og lever ellers livet ganske rolig. Det blir mye lesing og en del jobb, og ikke så mye mer enn det. Men akkurat nå så kjenner jeg at så lenge han fungerer i hverdagen, så lenge han fortsetter å fungere så bra som han gjør, så er ikke alt det andre så viktig. Vi koser oss og jeg har egentlig ingen planer foreløpig utover det :ahappy:

Bilder da ? Det kan du fikse! 

Skrevet

Koselig tur :D Men ååh du tar så vanvittig fine bilder!! Kan vi ha en fototur snart? Så kan du fortelle meg alle hemmelighetene dine :D:P Eller bare ta likre vakre bilder av Dix og Lottus :D

Skrevet
On 27.8.2018 at 7:23 PM, MegaMarie said:

Bilder da ? Det kan du fikse! 

Det skal jeg kanskje få til ;) 

On 28.8.2018 at 2:26 PM, Orca said:

Koselig tur :D Men ååh du tar så vanvittig fine bilder!! Kan vi ha en fototur snart? Så kan du fortelle meg alle hemmelighetene dine :D:P Eller bare ta likre vakre bilder av Dix og Lottus :D

Det synes jeg! En liten foto session med gjengen :heart: 

  • Like 1
  • 1 month later...
Skrevet

Grattis med super søt tervis:wub: Ble selv rørt! Så herlig at det ble en så positiv opplevelse! Han virker skikkelig herlig, trygg og god:D

 

  • Like 1
Skrevet
13 minutes ago, giggi said:

Grattis med super søt tervis:wub: Ble selv rørt! Så herlig at det ble en så positiv opplevelse! Han virker skikkelig herlig, trygg og god:D

Takk :heart: Han er den beste hunden jeg kunne bedt om, virkelig. Så ukomplisert, snill og tvers igjennom god. Han har vært så enkel at jeg tenker at noe må jo dukke opp når han blir eldre, hilsen Frk. Stressball. 

Vi begynte å trene nosework for en stund siden, og Arkin synes det er såååå gøy å få bruke nesa! Det var en del ekle momenter i starten (eskene, det å sette forbeina på høye kanter, gå på paller, etc), men ila de siste to mnd så har han virkelig vist en utrolig økning i selvtillit. Vi har trent på mange ulike steder, både hjemme - inne og ute - og 'rare' steder vi har funnet på tur. Jobben er nå så morsom at han tydelig utfordrer seg selv for å finne godbiten. Flinke valpen :heart:

Og så har han jo blitt så vakker. Blir mer og mer grå i fargen, og for et uttrykk den bikkja har :wub:

 

  • 2 weeks later...
Skrevet
23 hours ago, Elita2005 said:

Han er så søt at det er til å grine av!!:icon_cry::wub:

Enig :wub::heart: 

Nå er han en del tøffere også, så synes vi skal ta en ny tur med galedyret ditt snart :heart: 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...