Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal trene inn neseprøven, og skal sjekke ut forskjellige måter å lære inn, noen som har tips?

Hører også at de skal kokes etter bruk- hvor lenge?

Fryses- hvor lenge?

Hvor lang tid brukte dere på å lære inn neseprøven?

Skrevet
2 timer siden, Debbie skrev:

Jeg skal trene inn neseprøven, og skal sjekke ut forskjellige måter å lære inn, noen som har tips?

Hører også at de skal kokes etter bruk- hvor lenge?

Fryses- hvor lenge?

Hvor lang tid brukte dere på å lære inn neseprøven?

Jeg holder på nå/begynner å få noe som ligner en øvelse. 
Jeg har brukt veien om via frystarget, for å slippe å få plukking før hun har et ordentlig søk - da det fort kan gå litt fort :lol: Startet med å få frystarget på den i hånd, med mange pinner liggende i en haug lengre unna. Så la jeg se rett ned foran meg, og fikk frys på den der. Videre flyttet jeg den gradvis nærmere og nærmere haugen med pinner, etterhvert ble den haugen spredt mer utover, mens jeg la "min" pinne nærmere. Når dette gikk fint så begynte jeg å flytte på de litt forskjellig, for at det ikke skal bli så tydelig at det er den jeg tar på du skal ha, men faktisk må skru på nesen - og videre gikk jeg litt forover i trening med å legge ut "ordentlig", både at hun så på og ikke, men også litt tilbake med frys fra hånd nærmere de andre. 
La ikke på apporten før hun kunne finne og markere riktig pinne uansett hvordan de lå, men feil jeg gjorde - trente for lite på markering på forskjellige steder, så det er et tips. Generaliser frys på rett pinne ved søk forskjellige steder... Apporten var enkelt lagt på ved å kommandere apport 3-4 ganger, så vente ut neste gang. Hold fast trener jeg for seg. 

Jeg fryser eller koker ikke pinner. Har en pose med berørte pinner som alltid ligger til lufting, og en eske med nye pinner. Når jeg har brukt pinnene legger jeg de i en pose for seg selv så de kan luftes en periode, mens jeg fortsetter å ta fra esken til det er tomt. For meg har ihvertfall et av kriteriene blitt at du skal plukke den som lukter mest av meg, ikke deg selv eller annet. 

Tja, jeg holder på enda. Det begynner å ligne på noe, men hadde mammaperm fra slutten av desember til midten av mars - etter det har det egentlig gått fort frem fra å kun fryse på de til å ha noe som ligner en øvelse! Begynte vel så smått i september/oktober tror jeg?

Håper noe var forståelig :lol: 

  • Like 1
Skrevet
6 hours ago, Debbie said:

Jeg skal trene inn neseprøven, og skal sjekke ut forskjellige måter å lære inn, noen som har tips?

Hører også at de skal kokes etter bruk- hvor lenge?

Fryses- hvor lenge?

Hvor lang tid brukte dere på å lære inn neseprøven?

Bruker neseprøver i glass på mine hunder (olivenglass har perfekt størrelse). Slipper en pinne og en godbit nedi ett glass, og belønner hver gang hunden stikker nesa nedi og lukter. Pga glasset er det lett å høre. Utvider fort med flere glass. Jobber samtidig med hold pinne og å plukke opp pinne. Når trening med glass er enkelt legger eg pinnene på gulvet, starter gjerne med 2 pinner. Tror det skal ligge noen videoer på Youtube som viser denne innlæringen. 

Koker ett par minutter bare, skal ikke så mye til. Bruker alltid nykokte pinner til innlæring, mens til mer rutinerte hunder kan pinnene gjenbrukes. Eg fryser ikke selv, men vet de som gjør det oppbevarer pinnene i frysen. 

Husker ikke hvor lang tid eg har brukt på innlæringen, men begynte å jobbe med det ganske tidlig. Det som tar lengst tid er å få avstand og ett selvstendig søk. 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...