Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg har søkt mye på nett men finner ikke endelige svaret. Det står mellom finsk lapphund og border collie. Vet ikke hva vil passe oss bedre. Litt om oss:

-Vi er paret på 23 og 25, begge jobber så hunden må tåle å være alene en stund 

- Aktive mennesker, glade i sykkel, tur, telt og fjellet

- Det blir vår første hund

- Samboer har allergi 

- Vi har mulighet til tur 2x20 min pluss en lengre per dag, ellers mye tid i helgene 

- Trenger en turkamerat som skal være lydig, kanskje bære kløv med par kg, men skal ikke være trekkhund!

- Må tåle katt, barn og mennesker generelt 

Skrevet

Det er to veldig forskjellige raser dere har valgt, hvorfor akkurat de to? Om samboeren din er allergisk er nok ingen av disse gode valg.. Jeg ville tatt kontakt med folk/oppdrettere som har rasene og få et inntrykk av de live, da tror jeg dere raskere ser og føler hva som vil passe dere best. 

  • Like 2
Skrevet

Jeg tenker lapphund er greit om dere ikke har tenkt å bruke hunden aktivt i bruks eller konkurranser.Lapphunden passer veldig fint til det du beskriver. Men om det er allergi i huset så ville jeg strengt tatt ikke gått for noen av dem... det er mye pels.

  • Like 1
Skrevet

Allergien er ikke sterk, han har gått gjennom behandling i flere år og reagerer ikke på katten til moren min (håret til katta flyr i lufta konstant).

Vi bor i leilighet på nesten 70 kvm så stor hund vil nok slite pga plassmangel. Liten hund ble ikke vurdert da den skal ha litt styrke og være aktiv.

Vurderte også Samojed men har lest at de kan være litt krevende som vår første hund.

Skrevet

Tja, om det er samojed dere har lyst på så kan det godt passe fint, om dere tar dere tid til å sette dere inn i rasen.

Størrelsen på hunden har lite å si i forhold til boligen, så lenge den får nok aktivitet utendørs.

Skrevet

str trenger dere ikke å tenke på (for hunden sin del iallefall), det er stort sett ikke ledig gulvplass som avgjør  hvor godt hunder trives der de bor.  Hus blir uansett ikke så store for de fleste av oss at det er her de får trimmen sin.  

Samojed er ikke voldsomt krevende,  missforstå  meg rett,  det er ikke rene sofahunder, men de er stort sett fornøyd så lenge de får turen sin.  Bc er nok mer krevende jevnt over.  Spm er jo hva dere vil ha? det er jo ganske forskjellige hunder. Og selv om begge fint egner seg til bruken dere skisserer så kommer de jo med litt forskjellige forutsetninger.  Bc som antagelig ønsker litt mentalaktivisering itillegg til tur, men som feks er lettere å ha løs jevnt over. Samojed som er mer møysommelig,  mer hardfør  og på stt å vis "enklere " sammensatt,  men som feks ikke egner seg å ha løs pga sterkt jaktinnstinkt.  Bc som er førerorientert og samojed som er mer selvstendig /egenrådig.

  • Like 1
Skrevet

Har han hundeallergi? Det er noe annet å bo med allergener rundt seg konstant og på å tåle det hos andre. Dere bør være obs på at allergien kan bli kraftig forverret ved å bo sammen med noe man er allergisk mot. Det gjelder ikke alle, men det er et veldig vanlig utfall. Viktig å være klar over. 

Personlig ville jeg prioritert rase som var allergivennlig, eller i det minste enkel å vaske. 

  • Like 1
Skrevet
På 31.3.2018 at 5:19 PM, gabzie skrev:

Hei!

Jeg har søkt mye på nett men finner ikke endelige svaret. Det står mellom finsk lapphund og border collie. Vet ikke hva vil passe oss bedre. Litt om oss:

-Vi er paret på 23 og 25, begge jobber så hunden må tåle å være alene en stund 

- Aktive mennesker, glade i sykkel, tur, telt og fjellet

- Det blir vår første hund

- Samboer har allergi 

- Vi har mulighet til tur 2x20 min pluss en lengre per dag, ellers mye tid i helgene 

- Trenger en turkamerat som skal være lydig, kanskje bære kløv med par kg, men skal ikke være trekkhund!

- Må tåle katt, barn og mennesker generelt 

Ang allergien så ville jeg latt samboer omgåes mye hunder av de rasene dere vurderer, har selv reagert på hundepels og har finsk lapphund som er problemfritt, men mye fordi at hovedallergien min har blitt behandlet med vaksine, da ble alle allergiene mine lettere og trenger ikke medisiner lengre.

Finsk lapphund og border collie er jo veldig ulike raser da, vil nok tro den jevne border collie vil være hakket mer enn det du beskriver her, men er jo voldsomme forskjeller. Hva slags hundetype trives dere med da? Er jo det som vil være mest utslagsgivende. Jeg har selv finsk lapphund og digger spisshundmentaliteten i tillegg til at aktivitetsnivået etc passer utmerket, jeg orker derimot ikke ha hundetyper som border collie etc i hus, jeg syns de er slitsomme fordi jeg ikke liker typen, for andre er det omvendt, de får mark av spisshundmentaliteten og vil ha en hund som er mer med liksom. Så igjen, prøv å få møtt de hundene dere lurer på og kjenn litt på hva dere trives med :) Basert på de kriteriene der er ikke finsk lapphund noe gærent valg, det er generelt ikke rasen som holder høyest tempo med f.eks. sykling og jogging, men definitivt seige og holdbare med tanke på kløv og lange gåturer i skog og mark, min har vært med på mye fotturer med telt og elsker det livet, han er en perfekt teltturhund :) 

Skrevet

For dei som ikkje veit, så regnes finsk lapphund som allergivennlig. Den røyter, men mangler et allergen som border collie avgir. Dvs at samboeren din kan reagere på BC, men ikkje på FL. Test ut allergien på rasene før dåkke kjøper. Lån gjerne ein lapphund over ein periode. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...