Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei alle hundevenner! :) 

Vi har i lang tid hatt lyst på en hund, og har i den forbindelse gjort en del research på hvilken rase som passer oss best. Håper noen av dere kan komme med innspill, og evt seriøse oppdrettere som legger hjertet sitt i hundens helse, ve og vel.  :) På forhånd tusen takk! 

Dette er kriteriene våre:

- Røytefri
- Medium størrelse
- En god førstegangshund som er lett å trene
- Medium aktivitetsnivå men glad i å gå på tur
- Sunn hunderase med god helse
- Ikke har noe imot en katt i huset

Er vi inne på rasen puddel her? Eller er det andre raser som vi burde sjekke ut?

Tusen takk!
 

Skrevet

Puddel vil helt sikkert passe fint hos dere . ? om dere vil sjekke ut flere raser så har dere jo bedlington terrier,  eller bichon havanaise  feks.  Noe mindre dog,  så spørs hvor dere setter grensa mellom liten og middels. Samme med coton de tulear. 

Nå har jeg ikke sånn veldig utbredt kjennskap til puddel og oppdrettere,  men de som har kennel image copy  var aktive her inne på forumet før og de er iallefall nøye på helse og mentalitet.  ?

Skrevet

I tillegg til puddel og bedlington ville jeg tatt en titt på tibetansk terrier. Det spørs hva du mener med lett å trene, det er ingen problemer å lære dem hverdagslydighet eller drive med hundesporter for moro skyld men de er kanskje ikke den rette om du vil drive med hundesport i høyere nivåer. Ikke fordi de ikke kan, men fordi de kan være litt sånn "skal bare gjøre dette først". Jeg vet om en som driver med agility i de øverste klassene, det varierer mellom førsteplass eller langt ned på lista avhenging av om hunden har dagen. Hunden går under tilnavnet "gjør som det passer seg" :P Utover at de kan være litt sta er de en fantastisk rase: myke og milde, fine familiehunder, smarte og glade. Minuset er at de er veldig knyttet til flokken sin så de egner seg dårlig til å være mye alene hjemme eller stå ute alene. Full fart ute, kan holde følge med whippet, tar seg frem overalt. Kosete med god avknapp inne, lekne hele livet. Blir vanligvis 12-15 år gamle, men vet om flere som har blitt 16-18 år gamle.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...