Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hørte i forbifarten om et hundesnacks som var trukket tilbake, for hunder ble syke av det. Noen som vet hvilken type det gjaldt, og hvordan de ble syke?

Finner ikke noe på nettet om det ?

Skrevet

Det er ikke offentliggjort enda såvidt jeg vet, fordi de fortsatt ikke har klart å finne noe spesifikt i godbitene som kan kobles direkte til fanconi/sykdom. Men det er sett en sammenheng såvidt jeg vet, da flere av (mulig alle, usikker) hundene som kommer inn med fanconi har fått disse godbitene. (Jeg vet ikke hvilken type det er, men holder meg for tiden til norskproduserte godbiter for sikkerhets skyld.)

Jeg har selv sett en kraftig økning av antall fanconi- og mistenkte fanconi-tilfeller på jobben (NMBU Vet.høyskolen, jobber som klinikkassistent), av forskjellige raser og blandinger. Såpass økning at jeg sto og tittet på tavla (der individene skrives opp, med hva de er inne for) og lurte på om noen hadde dratt en for tidlig aprilspøk, for så mange kunne det vel ikke være. (tidligere har det kanskje vært ett tilfelle en gang i mellom, av raser som er predisponert for det)

Skrevet
Akkurat nå, Nowisclee skrev:

Det er ikke offentliggjort enda såvidt jeg vet, fordi de fortsatt ikke har klart å finne noe spesifikt i godbitene som kan kobles direkte til fanconi/sykdom. Men det er sett en sammenheng såvidt jeg vet, da flere av (mulig alle, usikker) hundene som kommer inn med fanconi har fått disse godbitene. (Jeg vet ikke hvilken type det er, men holder meg for tiden til norskproduserte godbiter for sikkerhets skyld.)

Jeg har selv sett en kraftig økning av antall fanconi- og mistenkte fanconi-tilfeller på jobben (NMBU Vet.høyskolen, jobber som klinikkassistent), av forskjellige raser og blandinger. Såpass økning at jeg sto og tittet på tavla (der individene skrives opp, med hva de er inne for) og lurte på om noen hadde dratt en for tidlig aprilspøk, for så mange kunne det vel ikke være. (tidligere har det kanskje vært ett tilfelle en gang i mellom, av raser som er predisponert for det)

Det hadde jo vært interessant å få eierne til å skrive ned hva de har fått og hvor det er kjøpt, men regner med at kanskje Mattilsynet er på saken?

Skrevet

Såvidt jeg vet er Mattilsynet på saken ja, og følger dette tett, det er jo de som har ansvar for å godkjenne hva som kan importeres til og selges i Norge. Det gjøres også, som jeg har forstått, mye undersøkelser på disse snacksene for å finne ut hva det kan være som forårsaker sykdom, og det undersøkes også om det kan være andre fellesnevnere blant hundene, til nå er det godbitene som er fellesnevnerne ut fra det jeg har klart å google meg til. Men som jeg har fått det forklart så kan de ikke gå ut med navn på produkt/produsent før de er 100% sikre på at det er det som forårsaker sykdom.

Skrevet
Akkurat nå, Kaja skrev:

Så da skal flere hunder bli syke mens de venter å ser om det er produktet eller ikke? 

Nei, det er jo derfor de advarer mot hundesnacks fra Asia, slik at folk unngår dette så lenge. Det hjelper jo ikke å advare mot ett spesifikt produkt/produsent hvis de så oppdager etterpå at det var en annen produsent sitt produkt, da vil jo flere bli syke av det, pluss at de kan bli saksøkt, få injuriesak mot seg, osv. Det blir som en politisak det, politiet kan ikke gå ut med navn på en gjerningsperson før de faktisk vet at det er denne som har gjort det. Loven, rett og slett.

Men ville nok anbefalt å unngå asiatiskproduserte snacks (selv om det er norsk/svensk leverandør) frem til de vet sikkert. 

Jeg vet en venninne forespurte Dogman om deres snacks (en del av produktene har asiatiskbaserte ingredienser), og helt ærlig synes jeg svaret hun fikk var overfladisk og platt. Det ble henvist til at det "hadde vært mye snakk om farlige hundesnacks tidligere uten begrunnelse" osv. Ikke et realistisk syn på at det er mange hunder som blir syke akkurat nå, og at NMBU faktisk har gått ut med en advarsel. Men de påpekte at de følger produktene sine tett hele veien og vet hvor alt kommer fra da, det er positivt. (Ikke at jeg ser at det evt hjelper så mye hvis man ikke vet nøyaktig HVA i snacksene som fører til sykdom per nå. Men nå er det på ingen måte sagt at det er Dogman sine snacks som er under mistanke, det har jeg ingen peiling på.)

  • Like 1
Skrevet

FDA sier bla: Jerky pet treats are not required as part of a complete and balanced diet for your pet. If you choose to feed jerky pet treats, watch your pet closely. Signs that have been reported in association with JPT may occur within hours to days of feeding the jerky treat products are decreased appetite, decreased activity, vomiting, diarrhea (sometimes with blood or mucus), increased water consumption and/or increased urination. Severe cases may be diagnosed with pancreatitis, gastrointestinal bleeding, and/or kidney failure or the resemblance of Fanconi syndrome.  https://www.fda.gov/AnimalVeterinary/SafetyHealth/ProductSafetyInformation/ucm360951.htm

Det enkle er noen ganger det beste, ikke gi hunden tørka kylling eller tørket søtpotetgodteri fra butikk. Om det er tørka godbiter hunde liker best så tørk heller godbiter hjemme og gi det istedet. 

Skrevet

Vet noen om noen av disse ulike tyggebeinene kan være i denne gruppen? 
Jeg synes dette er kjempeskummelt, men tyggebein er ikke lett å lage hjemme og jeg har ikke tilgang på bein fra jakt...

Skrevet
Akkurat nå, Snøfrost skrev:

Vet noen om noen av disse ulike tyggebeinene kan være i denne gruppen? 
Jeg synes dette er kjempeskummelt, men tyggebein er ikke lett å lage hjemme og jeg har ikke tilgang på bein fra jakt...

Jeg kjøper norske grisehaler og norske struper som tyggebein. Om du har en velvillig dyrebutikk i nærheten kan du kanskje høre med de hva de har av norskproduserte tyggebein? Om du tenker på sånne tradisjonelle bein av hud er de veldig prosessert, noe jeg personlig styrer unna.

 

Her er forøvrig en "expose" fra CBC fra 2012 om tørket kyllingkjøtt spesielt.

 

Skrevet

Problemer med struper og grisehaler er at de ikke gir mye rom for tygging for mine hunder. De er omtrent like effektive som frossen vom og hundemat... 
Jeg vet de vanlige tyggebeina har vært igjennom rimelig mye, men jeg sliter med å finne noe som gir tilsvarende lengde tygging for hundene. Alternativet er da "gummibein" men de ødelegges jo også i løpet av minutter. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Australian shepherd = aussie, er en amerikansk rase. Blir ikke inkludert i de australske gjeterhundene. @indie; om du er interessert så arrangerer klubben for australske gjeterhunder (ANG) rallykonkurranse i pinsen, på Galterud. Der dukker det opp cattledogs og kelpie iaf
    • Kromfohrlander er vell mere terrier. Er dem enkle hunder? Kooiker er vell en spaniel. Må dem da brukes til jakt?
    • Er det noen som har kjennskap til dem? Virker de som all right hunder med bra gemytt? Noen issus på dem? . Er de to rasene ganske like? Er dem litt som poteten som kan brukes til alt?
    • Med ausse, mener du da australsk gjeterhund? I Norge finner vi australsk kelpie, working kelpie, australsk gjeterhund og australsk cattledog. I tillegg er australsk gjeterhund delt i show- og arbeidslinjer. Alle er gjeterhunder med litt forskjellig opprinnelse og bruksområder. Den beste måten å finne informasjon om en rase på er å sjekke raseklubben i hjemlandet dens.  Begge kelpierasene vil jeg si er en del mer energisk og både fysisk og mentalt mer krevende enn australsk gjeterhund. Working kelpie mer enn australsk kelpie. Australsk gjeterhund er mildere og mer brukt som familiehund, men krever fortsatt en del aktivisering.
    • Ja og nei. De har medfødte instinkter, men de lærer masse kommunikasjon de første 8-10 ukene i valpekassa med mor og søsken. Etter det er det også viktig med sosialisering med voksne, trygge hunder som viser dem hva som er normal oppførsel.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...