Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Her serveres hundekjøtt i OL byen  (ps. ingen stygge bilder i teksten)

Veldig mange er ikke klar over denne industrien. Og om det nevnes blir det fokusert på det å spise kjøttet og at folk reagerer på det å spise hund. Men det mange ikke vet er jo de helt grusomme tortur metodene som blir brukt i denne industrien. Dette er så ille at jeg personlig ikke klarer å gå inn i det. Jeg vil jo gjerne informere flere, men jeg klarer ikke å finne frem info/stoff om dette uten å risikere grusomme bilder og skildringer. Dette er rett og slett for hard kost for meg.  Men alikevel, det er veldig synd at ikke flere er klar over dette. Jeg er sikker på at jo fler som vet jo større motgang vil denne industrien få. Jo mer omstridt det  blir, jo verre blir det.  Her kunne kanskje OL vært en arena til informasjon.

Som man ser i teksten er det jo heldigvis mer tabu for den yngre garde, og det er supert.  Kanskje det da vil bli mindre av det fremover.

Hva tenker du om temaet?

  • Like 1
  • Sad 1
Skrevet

Det er vel ikke noe særlig verre å spise hund kontra gris? Men det som reageres på er dyrevelferd før slakt og hund er nok enklere å forholde seg til enn de mishandlede svinestrimlene og annet billig kjøtt folk mesker seg med på ferie. Jeg holder meg langt unna kjøtt i utlandet, inkludert Sverige hvis jeg får det til. 

  • Like 6
Skrevet

Jeg synes det er grusomt.. ikke det at de spiser hund, men hvordan de blir behandlet. Hund som spiselig art ligger i en rar mellomfase i Korea.. det er mange som demonstrerer mot det på gatene i Seoul, og det er mange som vil forby det å spise hund. De går ikke under lovene som beskytter feks gris, ku og fjørfe, og det er derfor svjv ingen regulasjoner på hvordan de skal avlives.

De som er mot vil heller ikke at hund skal gå innunder den loven, og argumentet er at det vil legitimere det å spise hund. De vil helst at det skal forbys from the get go. Det sagt, så hadde det jo vært veldig bra om det faktisk hadde vært en lov som beskyttet dem mot brutal behandling.

Forskjellen på Korea kontra Kina, sånn jeg har oppfattet det, er at de ikke tror på at tortur gjør kjøttet bedre. Det er bare visse avlivningsmetoder som regnes som lettere enn andre..

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, Lunatic skrev:

 

Forskjellen på Korea kontra Kina, sånn jeg har oppfattet det, er at de ikke tror på at tortur gjør kjøttet bedre. Det er bare visse avlivningsmetoder som regnes som lettere enn andre..

Og det er jo det vesentlige. Hvordan blir de faktisk behandlet og avlivet?

Skrevet

Jeg leste i en annen diskusjon om akkurat samme temaet " Asiatiske tradisjoner mener at torturerte bikkjer er bra for libidoen, og det er derfor viktig at bikkja dør så inhumant som mulig." Hvorvidt det stemmer eller ikke, vet jeg ikke, men om det gjør det er det jo begredelig. Akkurat det å spise kjøttet hund, ser jeg ingen forskjell på som annet kjøtt. I Peru (tror jeg det er, Andesfjellene), spiser de jo marsvin "til hverdags". Det er også kjæledyr for oss. Behandlingen er det avgjørende her, og man har jo sett flust av forferdelige bilder av hvordan kjøtthunder og -katter behandles i visse asiatiske land. Dét burde ikke være greit!

Skrevet

Jeg har tenkt så mye på det den siste tiden hvordan hundene blir behandlet nå i tiden før OL. De lever jo under helt grusomme forhold hele tiden, men ser for meg at det (om mulig) er enda verre nå. De er klar over at vestlige ikke er spesielt imponert over denne industrien, så de forsøker å skjule forholdene fra OL glansbildet. 

Hundekjøttindustrien i Asia er så grusom at jeg blir fysisk dårlig av å tenke på det. Millioner av hunder blir torturert på verst tenkelig måte hvert år. I Kina eksisterer det ingen dyrevelferdslov, så ingenting beskytter dyrene. Det verste er ikke det faktum at de spiser hundekjøtt, men måten hundene (og kattene) blir behandlet før de dør. Det er så sykt at jeg har ikke ord. Jeg sliter veldig med å håndtere mengden svinekjøtt som spises i Norge. Det kan vel knapt sammenliknes med tanke på hvordan hundene blir behandlet, men grisene (og de andre produksjonsdyrene) lever under temmelig tarvelige forhold her til lands også, de er intelligente og sosiale dyr. Jeg har sluttet helt å spise svin, men jeg kjenner på meg at jeg vil ikke ha ren samvittighet før jeg klarer å slutte og konsumere produkter fra dyr. Jeg spiser heller ikke kjøtt i utlandet, og kjøper aldri animalske produkter fra utlandet her til lands. Likevel har jeg dårlig samvittighet hver dag. Jeg synes det er vondt å tenke på hvordan produksjonsdyrene har det, og jeg klarer ikke å stå inne for noe av det. Melkekuene som blir tvangsinseminert og fratatt kalvene med én gang for å produsere kjøtt og melk til oss. Det er overgrep. Vi er så hjernevasket at det er greit å spise det vi spiser her, mens når de spiser de høyt elskede kjæledyrene våre freaker vi helt ut. I realiteten er det ikke noe bedre det vi gjør, kanskje bortsett fra at dyrene har det mikroskopisk bedre her til lands. 

Skrevet

Jeg vet veldig godt hvor elendig dyreholdet er i mange land, spesielt kjøttindustrien. Det er et stort tema, og det bunner jo i det samme uansett at dyr må behandlet på en etisk og god måte, men akkurat i denne tråden var fokuset på hund.  Og ja det vekker ekstra følelser i oss når det er snakk om dyr vi har som kjæledyr.

  • Like 2
Skrevet
Just now, Pringlen said:

Og det er jo det vesentlige. Hvordan blir de faktisk behandlet og avlivet?

Nå har jeg ikke veldig stor kunnskap om det, men jeg har lest at det blir brukt en del strøm og kvelning...

Heldigvis, de koreanerne jeg har møtt og snakket med angående temaet er veldig negativ mtp hund som kjøtt. Det ligger mer i tradisjoner og overtro.

wikipedia skriver:

 A 2007 survey by the Korean Ministry of Agriculture showed that 59% of Koreans aged under 30 would not eat dog. Some 62% of the same age group said they regard dogs as pets, not food. Many young Koreans think those who eat dog are anachronists.

Det skjer en utvikling, og det er bra!

 

Jeg er glad jeg ikke trenger å forholde meg til dette, hverken i utlandet eller i Norge :) 

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, Lunatic skrev:

Nå har jeg ikke veldig stor kunnskap om det, men jeg har lest at det blir brukt en del strøm og kvelning...

Heldigvis, de koreanerne jeg har møtt og snakket med angående temaet er veldig negativ mtp hund som kjøtt. Det ligger mer i tradisjoner og overtro.

wikipedia skriver:

 A 2007 survey by the Korean Ministry of Agriculture showed that 59% of Koreans aged under 30 would not eat dog. Some 62% of the same age group said they regard dogs as pets, not food. Many young Koreans think those who eat dog are anachronists.

Det skjer en utvikling, og det er bra!

 

Jeg er glad jeg ikke trenger å forholde meg til dette, hverken i utlandet eller i Norge :) 

Strøm og kvelning er jo tross alt milevis fra levende flåing, koking og annen tortur...

Skrevet
Just now, Pringlen said:

Strøm og kvelning er jo tross alt milevis fra levende flåing, koking og annen tortur...

Helt enig. Det er ikke i nærheten av godt nok, men det er noe. Igjen, jeg har ikke veldig mye kunnskap om det, utenom at jeg har lest lutt og snakket med vanlige, yngre koreanere om det, så det kan absolutt være verre ting som skjer enn det jeg har hørt.. Men jeg tror litt av forskjellen virkelig ligger i den troen til Kina om at kjøttet smaker bedre når dyret er torturert - det har jeg aldri hørt knyttet til Korea (heldigvis). 

  • Like 1
Skrevet

Helt greit for meg at de spiser hund. Hvis de har god dyrevelferd før, og under slakting. Det er vel det som er mangelvare her.

  • Like 3
Skrevet

OL kunne vært en arena til informasjon, men det tror jeg er litt urealistisk. OL arrangeres i land med store utfordringer både på den ene og andre måten uten at det blir ett tema som det fokuseres veldig på. OL skal vise landet fra sin beste side og problemene blir dyttet under teppet de dagene det pågår. Når WDS arrangeres i Kina så sier det ganske mye om hvor mye engasjement det er for dyrevelferd i store organisasjoner. Det er en tragedie, og når ikke engang FCI bryr seg, så kan man ikke forvente at idrettsorganisasjoner skal bry seg. Jeg tror det er problematisk for de som spiser hundekjøtt å ta hylekoret på alvor når vi også spiser kjøtt. At det er måten dyrene blir behandlet på og avlivet på som er problemet kommer ikke tydelig nok frem. Det er en rekke organisasjoner som jobber for å avskaffe hundekjøttindustrien, men det virker ikke som det er snakk om å bedre kårene for dyrene. De vil ha slutt på det. For de som driver med det er det livsgrunnlaget deres, de har kanskje blitt oppfostret med det, og det er ikke bare å slutte for at alle andre synes så synd på hundene. Så selv om det beste hadde vært avskaffelse så burde det kanskje vært mer fokus på opplæring på bedre håndtering av dyrene og lovgivning. Det blir jo litt dobbeltmoralsk å komme fra vesten og spise den og den typen kjøtt fordi vi er opplært til at det er greit, og så skal vi belære de om at det er feil å spise det de spiser, fordi det ikke følger våre normer. Det er gjort mye godt arbeid for å hjelpe de som driver med dette over i andre yrker, men det er en holdningsendring som må gjøres og det virker som det er håp når en ser på statistikk rundt yngre folk og hundekjøtt. Det er jo årlige redningsaksjoner for å redde hunder under Yulin (selv om det resten av året er minst like ille), og ærlig talt så hadde det beste vært å bare ta med seg avlivningsvæske og avlivd så mange som mulig. Det er oppløftende å høre at de i Korea ikke har samme syn på at torturerte dyr smaker bedre, og at de kanskje blir avlivet på en mer human måte, men levevilkårene deres er nok ganske like. 

  • Like 5
  • Thanks 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...