Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg blir bare ikke klok... Vår hund på snart 1 år har en adferd jeg ikke forstår. Hun kan vise tegn på at hun vil ut, men når jeg først går ut i gangen og tar på meg jakka og roper på henne så kommer hun ikke. Jeg lokker og ber henne komme, men hun står bare der. Går jeg mot henne for å hente henne, kan hun også stikke unna. Men når jeg først har satt på bånd og vi er på vei ut, da er det full fest. Hva er greia?

Skrevet

Bruker du sele eller halsbånd på henne? Har opplevd liknende atferd hos en venninne sin hund som ikke liker å ha på sele. Så hun vil ikke komme for å ha på den, men hun vil ut, og når hun har kommet ut har hun glemt hele selen og da er det full fart. 

Skrevet

Jeg løste dette ved å ha godbiter i gangen. Hun får en godbit når hun kommer. I starten fikk hun hver gang, så gikk vi over til innimellom og nå er de kutta ut. Da vi startet gikk jeg inn i stua og lokket henne med godbiten ut i gangen hvor hun fikk den. 

Skrevet

Om hunden faktisk vil ut så holder jeg med første svar at det antagelig er noe som er litt ekkelt med å få på halsbånd/sele feks. Men oppmerksomhetsmas kam og godt være et alternativ.

Guest Mira2.0
Skrevet

Vill gjetting fra min side, men når du fester båndet: lener du deg sånn at du kommer litt over hunden? Jeg kan fort gjøre det i vår supertrange gang, og min hund er ikke veldig begeistret for det. Hun tolerer det, men liker ofte ikke at man lener seg over henne. Men som sagt, vill gjetting. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
    • Hovawart er vel en vokterhund mer enn en gjeterhund, altså type hunder som går sammen med flokken og passer på dem. Det vil si at de er noe mindre førerorienterte og mer selvstendige, blant annet. Det er ikke fryktelig mange av dem i Norge, og de få jeg har møtt har hatt varierende gemytt, men det er lenge siden nå.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...