Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg blir bare ikke klok... Vår hund på snart 1 år har en adferd jeg ikke forstår. Hun kan vise tegn på at hun vil ut, men når jeg først går ut i gangen og tar på meg jakka og roper på henne så kommer hun ikke. Jeg lokker og ber henne komme, men hun står bare der. Går jeg mot henne for å hente henne, kan hun også stikke unna. Men når jeg først har satt på bånd og vi er på vei ut, da er det full fest. Hva er greia?

Skrevet

Bruker du sele eller halsbånd på henne? Har opplevd liknende atferd hos en venninne sin hund som ikke liker å ha på sele. Så hun vil ikke komme for å ha på den, men hun vil ut, og når hun har kommet ut har hun glemt hele selen og da er det full fart. 

Skrevet

Jeg løste dette ved å ha godbiter i gangen. Hun får en godbit når hun kommer. I starten fikk hun hver gang, så gikk vi over til innimellom og nå er de kutta ut. Da vi startet gikk jeg inn i stua og lokket henne med godbiten ut i gangen hvor hun fikk den. 

Skrevet

Om hunden faktisk vil ut så holder jeg med første svar at det antagelig er noe som er litt ekkelt med å få på halsbånd/sele feks. Men oppmerksomhetsmas kam og godt være et alternativ.

Guest Mira2.0
Skrevet

Vill gjetting fra min side, men når du fester båndet: lener du deg sånn at du kommer litt over hunden? Jeg kan fort gjøre det i vår supertrange gang, og min hund er ikke veldig begeistret for det. Hun tolerer det, men liker ofte ikke at man lener seg over henne. Men som sagt, vill gjetting. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kontakt raseklubben eller NKK for veiledning om dette. Det er ikke veldig vanlig, men det skjer at en oppdretter "leier" en tispe for et kull. De betaler da selvfølgelig alle utgifter i forbindelse med kullet,  men jeg er usikker på om de betaler noe mer enn det til eier, jeg mistenker det er tilsvarende prisen av en valp, evt. en av valpene. 
    • Spør for en jeg kjenner. Oppdretter ønsker at kjøper står som eier. Men vil ha ett kull på tispa. For vil ha genene videre. Hvordan foregår dette vs. forvert? Er ikke forvertavtale. Enten at kjøper har ett kull eller at oppdretter har kull der?
    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...