Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Okei hjelp nå er jeg bekymret! ? Satt på gulvet med Melvin nå nettopp og la merke til at han har en kul på venstre skulder som jeg ikke kan huske å ha sett før. Hadde eksamen i hele går så da var han sammen med romkameraten min hele dagen, og har generelt hatt det hektisk siden jul så er usikker på hvor lenge den har vært der. Den kjennes helt myk ut, som om den er fylt med vann med unntak av en klump i midten som er fastere. Han reagerer ikke noe når jeg styrer med den, og har ikke sett noe halting eller endring i oppførsel, han spiser som en hest og har mye energi. 

Det er ikke mikrochippen, den kan jeg kjenne i nakken hans. Har noen her vært borti lignende eller vet hva det kan være?? Livredd for kreft men synes det høres rart ut siden han bare er 12,5 mnd gammel ? Har litt hetta nå så går nok til veterinæren i morgen, men kjenner jeg skulle ønske vi var i Norge nå og kunne gå til norsk veterinær ? Litt redd de ikke skal ta det på alvor her eller trekke feil konklusjon eller noe.

Har video av den men fikk ikke til å legge ut her ?

venstre 5F4B40E5-8B40-4B98-81CC-C7EBC2CC10CA.thumb.jpeg.14c6372bf624474d78c5e30d7b53171a.jpeg

høyre, uten kul

BA9B867C-AC81-4E63-81BB-D86F6AC469EC.thumb.jpeg.cc4d70d8f0e092c845fa976320f2fe2c.jpeg

Skrevet

Min hund hadde noe lignende. Det ble fullstendig krisemaksimering fra veterinærens side, det var garantert kreft (attpåtil svært aggressiv sådan) og vi fikk akuttime til operasjon. Etter at hunden vart lagt inn og i narkose bestemte veterinæren seg for å ikke operere allikevel, men heller prøve antibiotika. Det viste seg at hele greia bare var en betennelse, og etter to runder Antirobe var kulen borte.

  • Like 1
Skrevet

@Wilhelmina håper det er noe sånt uskyldig!! Har litt angst nå, vet ikke hva jeg gjør hvis det er kreft.

@Mardina kjennes ikke ut som de fettkulene jeg har sett, helt myk som om den er fylt med vann utenom litt fast i midten. Dukket opp raskt, ikke lagt merke til den før i det hele tatt og jeg stryker mye på den hunden.. :( Men håper det er noe sånt

Skrevet
31 minutes ago, Lerkefuglen said:

@Wilhelmina håper det er noe sånt uskyldig!! Har litt angst nå, vet ikke hva jeg gjør hvis det er kreft.

@Mardina kjennes ikke ut som de fettkulene jeg har sett, helt myk som om den er fylt med vann utenom litt fast i midten. Dukket opp raskt, ikke lagt merke til den før i det hele tatt og jeg stryker mye på den hunden.. :( Men håper det er noe sånt

Fettkuler kan nok dukke opp plutselig også :) Det kan være en verkebyll også. Prøv å ikke ta sorgene på forskudd, det kan vise seg å være noe helt harmløst også vet du :) Selv om det kanskje ikke virker sånn akkurat nå... :)

  • Like 1
Skrevet

Tina har en liknende, samme sted på kroppen, og det er en fettkul. Dyrlegen i Polen ville sette henne opp for en operasjon sporenstreks uten noe spesiell undersøkelse, og så ta biopsi etterpå "for å se hva det var" (sic!). Jeg sa at jeg ville ha en annen leges vurdering først, og han andre tok prøver og sendte meg med dem til et laboratorium for folk. Fikk resultatene etter ei uke og det viste seg å være en fettkul, som i og for seg ikke er farlig så lenge den ikke vokser, ligger i buken, sprer seg eller hemmer hundens bevegelser. Fikk da beskjed om å følge med, og at en operasjon ikke var nødvendig. Dette var ca 6 mnd siden, og kulen har ikke vokst eller noe siden. Ikke virker den til å være plagsom for Tina heller.

Skriver dette slik at du kan være obs på hvis legen presser på operasjon uten å ta prøver først. Da kan du be om biopsi, og har de ikke et laboratorium der og vil sende prøva videre, så kan du spørre om henvisning til en labb for folk - det blir mye dyrere hvis legen sender prøver til en dyrelabb og det blir også dyrt hvis legen er skalpell-ivrig og vil kjøre anestesi og en operasjon med det hele uten å ta prøver først (Tinas dyrlege i Polen var en sånn skalpell-ivrig kirurg - kjempefin klinikk, mange ansatte og press på operasjoner, antibiotika, vaksiner og mye unødvendig styr og smerte for dyra uten mye undersøkelse for det er der pengene ligger; du vil fort føle på deg om de har denne innstillinga). 

Også må du levere prøvene selv på en vanlig labb, for dyrlegen har normalt ikke lov til til å ha sine prøver gjennom en labb for folk. 

Fant også en liten artikkel på norsk om fettkuler hos hunder. Dette går bra, krysser fingrene og ikke bekymre deg på forhånd :)

http://www.hundehelse.no/fettkuler/

  • Like 2
  • 3 weeks later...
Skrevet

Den har forsvunnet helt sporløst, hurra! :D Hva i alle dager det kan ha vært aner jeg ikke, men satser på at det var noe ufarlig hvertfall, sånn som dyrlegen trodde.

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...