Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Er det ikke ganske normalt å reagere på å bli blåst i rompa med en gigaføner? 

Skrevet
18 timer siden, Krutsi skrev:

Drar han rumpa etter seg da? For hvis ikke så ville jeg ha kalt dette valpefakter :lol: 

Når han gjør det ute på gresset så rører han på beina (så kanskje litt antydning til det?) men han drar ikke rumpa bortover nei. 

 

16 timer siden, Snusmumrikk skrev:

Er det ikke ganske normalt å reagere på å bli blåst i rompa med en gigaføner? 

Hvordan kan du si det er normalt, når du ikke er til stede og ser hvordan den reagerer? Den har da aldri gjort slik før, da hadde jeg ikke nevnt det, og jeg blåser ikke direkte på rumpa. Tror det er normalt å blåse på bakparten for å få den tørr altså.

Skrevet
Akkurat nå, musli skrev:

Når han gjør det ute på gresset så rører han på beina (så kanskje litt antydning til det?) men han drar ikke rumpa bortover nei. 

 

Hvordan kan du si det er normalt, når du ikke er til stede og ser hvordan den reagerer? Den har da aldri gjort slik før, da hadde jeg ikke nevnt det, og jeg blåser ikke direkte på rumpa. Tror det er normalt å blåse på bakparten for å få den tørr altså.

Høres ikke ut som noe farlig. Og nei, det er ikke vanlig at hunder blir blåst tørre nødvendigvis. Jeg feks har hatt mange hunder og aldri eid en føner :P 

  • Like 2
Skrevet
22 hours ago, musli said:

Valpen min setter seg ofte på rumpa og bjeffer, noe a la dette:

Bilderesultat for dog frog sit

Når jeg bruker blåseren på rumpa er det tydelig den har kløe, kan det være innvollsorm?

Om den har innvollsorm kan ikke vi si noe om, det må sjekkes hos veterinær. :)

Skrevet
21 timer siden, Krutsi skrev:

Høres ikke ut som noe farlig. Og nei, det er ikke vanlig at hunder blir blåst tørre nødvendigvis. Jeg feks har hatt mange hunder og aldri eid en føner :P 

Så fordi du har hatt mange hunder og ikke eid en føner, så er det ikke vanlig? :blink: Ok, men jeg velger å gjøre det da jeg har en langhåret hund av 2 enkle grunner; våteksem, og jeg vil heller ikke at det skal være bløtt og skittent overalt på gulvet.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...