Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor mange kull kan man ha i året?


sidnajse
 Share

Recommended Posts

Ja, det overskriften sier:P Hvor ofte kan man ha kull, eller egentlig, hvor tett innpå hverandre kan de være? Jeg tittet litt rundt på oppdrettere som gjentatte ganger blir anbefalt hos forskjellige raser. En av dem hadde på det meste 7 kull på ett år:| Og hvordan i huleste kan alle valpene få god oppfølging?:icon_confused: Kan jo hende at noen av kullene var hos en fôrvert eller noe (det er normalt, sant?:P), men altså...

Hva synes dere?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Hvor mange kull er det ikke noen fasitsvar på. Det kommer akkurat an på hvor mange mennesker er involvert og hvordan dem har lagt opp livet rundt så det er mulig å få til. Fasilitetene som eier har er også viktige

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kommer også litt an på kullstørrelsen. Jeg hadde 2 kull samtidig i 2014, 10 valper totalt (6 + 4). Det finnes jo de som har 12 valper i et og samme kull, vil tro det er en del mer jobb enn 10stk fordelt på 2 tisper. 
Nå i våres hadde jeg et kull på 3 valper, og det var jo en liten "puslejobb" sammenlignet med et kull på 6. Høres kanskje ikke ut som en enorm forskjell på 3 og 6 valper når man først har valper, men jeg synes det er stor forskjell. 
For min egen del er 10 valper på en gang mer enn nok å følge opp. Så normalt sett så er 1 kull av gangen maks her. Det ene kullet beregner jeg 3 mnd på (De første ukene av drektigheten blir tispa behandlet omtrent som vanlig, bare står over treningsturene).  Så det vil si at jeg TIDLIGST kunne paret tispe nr. 2 når tispe nr.1 sine valper var rundt 3-4 uker. Da rekker man 4 kull i året hvis tispene løper sånn (og det gjør de jo sjelden), og man har 1 kull om gangen. Ved 2 kull om gangen (som jo er overkommelig) så blir det da 8 kull i året. Jeg liker valper, jeg synes det er kos med kull, men jeg har ikke muligheten/et ønske om å være i konstant "valpemodus" hele året.

Slik er det for MEG, andre har andre grenser for seg. 

Personlig foretrekker jeg nok å kjøpe fra oppdrettere som ikke har så mange kull i året som 6-8, da så mange kull for meg lukter litt "fabrikk",  i alle fall med en rase som får 4-5 eller flere valper pr kull. Jeg kan forstå at noen ganger faller tilfeldighetene seg sånn at akkurat det året passet det med 4-5 kull på et år (selv om jeg personlig nok hadde utsatt minst 2 av de kullene til et seinere år), men har de mange kull hvert år, år etter år, og spesielt dersom de sjelden og aldri beholder noe hjemme så skurrer det litt for meg. 

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hun får også en god sykkeltur hver morgen, noen ganger med trekk og andre ganger uten. I løpet av uken trener vi også lydighet, svømming, rallylydighet og spor. De siste månedene har vi fokusert mye på ro-trening i offentlige områder med mange folk og hunder. Hun er i god form og har en slank kroppsbygning, men sliter med å roe seg ned når vi er ute, selv om hun lett finner roen innendørs. Tidligere kastet vi dessverre en del pinner og ball på turer, men jeg innså i senere tid at det er med på å skape mye stress. Derfor har vi sluttet med dette for en god stund siden. Jeg forstår at dette har bidratt til å bygge opp stressnivået hennes utendørs. Men ellers har hun vært slik jeg beskriver henne, helt siden vi fikk henne.
    • Søk er fint, men ellers synes jeg det virker som det kan være litt mye løping og stress-jobbing, enn ro og fokus. Jeg ville droppet kasting av ball/leker/apport, og agility. La henne løpe litt fra seg, og så ta økter med roligere øvelser. Lengre søk, flere gjenstander, rolige øvelser som sitt, dekk, stå, veksling mellom posisjoner, gå fot, og andre roligere lydighetsøvelser. Bli-øvelser krever også fokus og selvbeherskelse. Det kan også være det hjelper å gi henne oppgaver på tur. Selv om jeg i prinsippet er motstander av at hunder skal gå fot på tur, så kan det være en idé å gjøre det for noen strekninger. Variere med å veksle hvilken side hun går på (etterhvert bytte side under gange, og veksle mellom å bytte side ved å gå foran eller bak deg), snurr mens dere går fot, osv. Ta korte stopp med gjennomgang av et par øvelser. Hopp opp på steiner og benker dere går forbi. Og stopp innimellom og kast en neve godbiter i grøftekanten så hun får søke opp. Dette høres ut som en hund som kjeder seg på tur, og trenger litt fokus og jobb. Gjør det lønnsomt å ha slakt bånd når dere ikke fokuserer aktivt på en oppgave. Bruk kontaktkommando litt før båndet blir helt stramt, og belønn kontakt og nærhet til deg. Og ja, det tar tid og tålmodighet!
    • Det er en border collie på 2 år. Før tur får ho løpe fra seg på et jorde en halvtimes tid. Da pleier vi også å leke litt søk med ulike gjenstander som ho skal finne. Eller så trener vi litt agility hvor hvor ho også får kjørt seg litt både mentalt og fysisk, men ho er likevel alt for gira og stresset på turen etterpå.. 
    • Gulvredsel er ikke uvanlig på en del raser. Hvilken rase er det? Selv om søsknene ikke har det ligger det også typisk i genene, det er jo arven bakover som er relevant her. Jeg ville jobbet med å gjøre det å gå gjennom dører en positiv ting. Finn en ukjent døråpning, la hunden stå nærmest døren. Stå på avstand, og belønn at hunden ser på døråpningen. Hvis hunden beveger seg nærmere på egenhånd, belønn igjen. Ikke gå for fort fram, og belønn gjerne med å ta noen skritt bort fra døråpningen igjen innimellom. Ta pauser, men la hunden selv også styre tempo mot og gjennom døren. Gjør dette med både kjente og ukjente dører en periode, og se om adferden endrer seg.
    • Jeg har en hund på 11 måneder som er litt merkelig. planen er at vi skal stille han ut etterhvert . Men vi har et problem han er ikke glad i «dør listene» inn til nye bygninger eller rom.. Vanskelig å få han inn i rom, da han nekter å gå inn.. vanskelig å motivere og det har skjedd at han har kommet ut av båndet når vi har vært på vei «inn» . Andre steder igjen kan dette gå helt fint.. Vi trenger tips å råd til at han mestrer å gå gjennom døråpninger over dørlistene, hvordan gjøre dette på en god måte slik at det ikke blir noe verre .. vi har også perioder der han kommer inn i det nye rommet / bygningen , blir han usikker på underlaget og snuser på «parkett skillene» akkurat som han reagerer på lister og planke skillene i gulvet . Han går på det, men er ikke akkurat komfortabel. (han går som regel bare rett fram akkurat som han har en sti) Andre steder igjen kan dette gå helt fint. Vi har valgt å bare overse det , til han løser det selv og skjønner at det ikke er noe skummelt med tanke på «spøkelsesalderen» . Det som jeg ønsker råd om er hvordan få hunden til å mestre å gå inn i nye rom? Vi skal stille han ut etterhvert , og blir det innendørs er jeg redd for at han ikke vil trives da han ikke er komfortabel med å gå inn i nye rom eller å gå på ukjente underlag.. Vi har han med jevnlig på nye ting i nye miljøer, men ikke vært rundt på utstillinger enda.  noen som har vært borti dette ? han er veldig sta og litt vanskelig å motivere da staheten er sterkest😅 ingen av søskene har redsel på gulv, men de kan reagere på lister eller streker. Men det har gått over når de har blitt voksne på de andre kullene .. De har blitt godt sosialisert hos oppdretter og gått på ulike underlag og vært i forskjellige rom. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...