Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ja, det overskriften sier:P Hvor ofte kan man ha kull, eller egentlig, hvor tett innpå hverandre kan de være? Jeg tittet litt rundt på oppdrettere som gjentatte ganger blir anbefalt hos forskjellige raser. En av dem hadde på det meste 7 kull på ett år:| Og hvordan i huleste kan alle valpene få god oppfølging?:icon_confused: Kan jo hende at noen av kullene var hos en fôrvert eller noe (det er normalt, sant?:P), men altså...

Hva synes dere?

Guest lijenta
Skrevet

Hvor mange kull er det ikke noen fasitsvar på. Det kommer akkurat an på hvor mange mennesker er involvert og hvordan dem har lagt opp livet rundt så det er mulig å få til. Fasilitetene som eier har er også viktige

Skrevet

Kommer også litt an på kullstørrelsen. Jeg hadde 2 kull samtidig i 2014, 10 valper totalt (6 + 4). Det finnes jo de som har 12 valper i et og samme kull, vil tro det er en del mer jobb enn 10stk fordelt på 2 tisper. 
Nå i våres hadde jeg et kull på 3 valper, og det var jo en liten "puslejobb" sammenlignet med et kull på 6. Høres kanskje ikke ut som en enorm forskjell på 3 og 6 valper når man først har valper, men jeg synes det er stor forskjell. 
For min egen del er 10 valper på en gang mer enn nok å følge opp. Så normalt sett så er 1 kull av gangen maks her. Det ene kullet beregner jeg 3 mnd på (De første ukene av drektigheten blir tispa behandlet omtrent som vanlig, bare står over treningsturene).  Så det vil si at jeg TIDLIGST kunne paret tispe nr. 2 når tispe nr.1 sine valper var rundt 3-4 uker. Da rekker man 4 kull i året hvis tispene løper sånn (og det gjør de jo sjelden), og man har 1 kull om gangen. Ved 2 kull om gangen (som jo er overkommelig) så blir det da 8 kull i året. Jeg liker valper, jeg synes det er kos med kull, men jeg har ikke muligheten/et ønske om å være i konstant "valpemodus" hele året.

Slik er det for MEG, andre har andre grenser for seg. 

Personlig foretrekker jeg nok å kjøpe fra oppdrettere som ikke har så mange kull i året som 6-8, da så mange kull for meg lukter litt "fabrikk",  i alle fall med en rase som får 4-5 eller flere valper pr kull. Jeg kan forstå at noen ganger faller tilfeldighetene seg sånn at akkurat det året passet det med 4-5 kull på et år (selv om jeg personlig nok hadde utsatt minst 2 av de kullene til et seinere år), men har de mange kull hvert år, år etter år, og spesielt dersom de sjelden og aldri beholder noe hjemme så skurrer det litt for meg. 

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...