Gå til innhold
Hundesonen.no

Omregistrering til NKK


Hannah
 Share

Recommended Posts

Litt forvirret nå:hmm:

Valpen vår kom fra Danmark og er registret i DKK. Vi skal omregistrer han til NKK slik at vi kan stille han på valpeutstilling om en drøy måned, men skjønte ikke helt hva NKK mente med: "Fra Danmark: Originalt registreringsbevis sendes NKK pr. post sammen med en kopi av eierbevis utstedt av Dansk Kennel klubb."

Da skal vi sende en post til NKK med en kopi av eierbevis og den originale stamtavlen hans?

Skal vi ha med noe mer? En lapp med info om at vi vil omregistrere han, eller?

Og hvor lang tid tar det?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bare legg med en lapp du, og husk å melde deg inn i en klubb før du sender omregistreringen. Da får du rimeligere pris på omregistreringen, og du må jo uansett være medlem et sted for å unngå dobbel påmeldingsavgift på utstilling. Forøvrig kan du melde på valpen på valpeshow uten at den er ferdig registrert, siden de er uoffisielle.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Line skrev:

Bare legg med en lapp du, og husk å melde deg inn i en klubb før du sender omregistreringen. Da får du rimeligere pris på omregistreringen, og du må jo uansett være medlem et sted for å unngå dobbel påmeldingsavgift på utstilling. Forøvrig kan du melde på valpen på valpeshow uten at den er ferdig registrert, siden de er uoffisielle.

Kanskje dumt spørsmål, mens hvordan medlem jeg meg inn i en klubb, og hvilken?

Forresten, får man tilbake stamtavlen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Hannah skrev:

Kanskje dumt spørsmål, mens hvordan medlem jeg meg inn i en klubb, og hvilken?

Øverst på siden her står det "Bli medlem" http://web2.nkk.no/. Der må du velge klubb, enten raseklubben eller en lokal klubb i nærheten av der du bor er vel mest hensiktsmessig.

Akkurat nå, Hannah skrev:

Forresten, får man tilbake stamtavlen?

Ja, du får tilbake alle papirer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Line skrev:

Øverst på siden her står det "Bli medlem" http://web2.nkk.no/. Der må du velge klubb, enten raseklubben eller en lokal klubb i nærheten av der du bor er vel mest hensiktsmessig.

Ja, du får tilbake alle papirer.

Takk for svar :)

Ser at hvis man venter til 1. September betaler man bare halve kontigenten, kanskje lurt å vente til da, men samtidig vil jeg liksom få det gjort så fort som mulig.

 

Å så flott. Ble litt beskyttet for oppdretter sa at vi ikke måtte gi ifra oss stamtavlen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 minutter siden, Hannah skrev:

Takk for svar :)

Ser at hvis man venter til 1. September betaler man bare halve kontigenten, kanskje lurt å vente til da, men samtidig vil jeg liksom få det gjort så fort som mulig.

 

Å så flott. Ble litt beskyttet for oppdretter sa at vi ikke måtte gi ifra oss stamtavlen.

To og en halv uke fra eller til spiller neppe stor rolle for omregistrering av valp - jeg mener saksbehandlingstiden er estimert til fire uker, så det er jo ikke som om han blir omregistrert før helga og før valpeshowets påmeldingsfrist uansett. Men påmeldingsfristen til valpeshowet er kanskje før 1. september, og da lønner det seg som oftest å melde seg inn før. 

Husk å legge ved et brev som forklarer hvorfor stamtavle er sendt inn, og husk for guds skyld returadresse - da jeg jobbet i NKK hendte det vi fikk konvolutt som kun inneholdt stamtavle, uten noe som helst info om hvem som er eier og hvor de vil ha post tilsendt, og da er det i grunnen himla vanskelig å få gjort noe som helst annet enn å vente på at noen purrer opp saken. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ta kopi av stamtavlen, eller scan den inn på PC'n så du selv har en kopi, bare sånn i tilfellet orginalen skulle bli borte i prosessen (posten f.eks.). Har alltid gått bra med mine, men jeg har alltid tatt kopi. 

De vil vel ha orginalen for å ha det ekte dokumentet å legge inn hunden i sine systemer med. Nå endrer de jo ikke reg.nr. som de gjør i Sverige, og du får tilbake orginalen. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

At de krever original stamtavle er også en sikkerhet for at en kan unngå forfalskning av eierskifter - forhåpentligvis så er det hundens faktiske og nåværende eier som har stamtavla, og en kan unngå tvister ved å be om originalen - i hvert fall så lenge ny eier sørger for å få med alle papirer når de kjøper en hund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...