Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Litt forvirret nå:hmm:

Valpen vår kom fra Danmark og er registret i DKK. Vi skal omregistrer han til NKK slik at vi kan stille han på valpeutstilling om en drøy måned, men skjønte ikke helt hva NKK mente med: "Fra Danmark: Originalt registreringsbevis sendes NKK pr. post sammen med en kopi av eierbevis utstedt av Dansk Kennel klubb."

Da skal vi sende en post til NKK med en kopi av eierbevis og den originale stamtavlen hans?

Skal vi ha med noe mer? En lapp med info om at vi vil omregistrere han, eller?

Og hvor lang tid tar det?

Skrevet

Bare legg med en lapp du, og husk å melde deg inn i en klubb før du sender omregistreringen. Da får du rimeligere pris på omregistreringen, og du må jo uansett være medlem et sted for å unngå dobbel påmeldingsavgift på utstilling. Forøvrig kan du melde på valpen på valpeshow uten at den er ferdig registrert, siden de er uoffisielle.

Skrevet
Akkurat nå, Line skrev:

Bare legg med en lapp du, og husk å melde deg inn i en klubb før du sender omregistreringen. Da får du rimeligere pris på omregistreringen, og du må jo uansett være medlem et sted for å unngå dobbel påmeldingsavgift på utstilling. Forøvrig kan du melde på valpen på valpeshow uten at den er ferdig registrert, siden de er uoffisielle.

Kanskje dumt spørsmål, mens hvordan medlem jeg meg inn i en klubb, og hvilken?

Forresten, får man tilbake stamtavlen?

Skrevet
Akkurat nå, Hannah skrev:

Kanskje dumt spørsmål, mens hvordan medlem jeg meg inn i en klubb, og hvilken?

Øverst på siden her står det "Bli medlem" http://web2.nkk.no/. Der må du velge klubb, enten raseklubben eller en lokal klubb i nærheten av der du bor er vel mest hensiktsmessig.

Akkurat nå, Hannah skrev:

Forresten, får man tilbake stamtavlen?

Ja, du får tilbake alle papirer.

Skrevet
Akkurat nå, Line skrev:

Øverst på siden her står det "Bli medlem" http://web2.nkk.no/. Der må du velge klubb, enten raseklubben eller en lokal klubb i nærheten av der du bor er vel mest hensiktsmessig.

Ja, du får tilbake alle papirer.

Takk for svar :)

Ser at hvis man venter til 1. September betaler man bare halve kontigenten, kanskje lurt å vente til da, men samtidig vil jeg liksom få det gjort så fort som mulig.

 

Å så flott. Ble litt beskyttet for oppdretter sa at vi ikke måtte gi ifra oss stamtavlen.

Skrevet
2 minutter siden, Hannah skrev:

Takk for svar :)

Ser at hvis man venter til 1. September betaler man bare halve kontigenten, kanskje lurt å vente til da, men samtidig vil jeg liksom få det gjort så fort som mulig.

 

Å så flott. Ble litt beskyttet for oppdretter sa at vi ikke måtte gi ifra oss stamtavlen.

To og en halv uke fra eller til spiller neppe stor rolle for omregistrering av valp - jeg mener saksbehandlingstiden er estimert til fire uker, så det er jo ikke som om han blir omregistrert før helga og før valpeshowets påmeldingsfrist uansett. Men påmeldingsfristen til valpeshowet er kanskje før 1. september, og da lønner det seg som oftest å melde seg inn før. 

Husk å legge ved et brev som forklarer hvorfor stamtavle er sendt inn, og husk for guds skyld returadresse - da jeg jobbet i NKK hendte det vi fikk konvolutt som kun inneholdt stamtavle, uten noe som helst info om hvem som er eier og hvor de vil ha post tilsendt, og da er det i grunnen himla vanskelig å få gjort noe som helst annet enn å vente på at noen purrer opp saken. 

Skrevet

Ta kopi av stamtavlen, eller scan den inn på PC'n så du selv har en kopi, bare sånn i tilfellet orginalen skulle bli borte i prosessen (posten f.eks.). Har alltid gått bra med mine, men jeg har alltid tatt kopi. 

De vil vel ha orginalen for å ha det ekte dokumentet å legge inn hunden i sine systemer med. Nå endrer de jo ikke reg.nr. som de gjør i Sverige, og du får tilbake orginalen. 

Skrevet

At de krever original stamtavle er også en sikkerhet for at en kan unngå forfalskning av eierskifter - forhåpentligvis så er det hundens faktiske og nåværende eier som har stamtavla, og en kan unngå tvister ved å be om originalen - i hvert fall så lenge ny eier sørger for å få med alle papirer når de kjøper en hund.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...