Gå til innhold
Hundesonen.no

Sykdom og hunder og valp og utstilling.


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har flere hunder og skal ha en valp. Stiller dere ut de andre hundene deres mens dere har valper på 2-4 måneder? Tenkte pga. Smittsomme sykdommer som kennelhoste ol. Valper under 4 måneder er det ikke lov å ha på utstillinger pga, sykdom men har man da andre hunder som stilles ut i denne perioden kan jo valpen bli smitta i større grad enn om man ikke stiller ut de andre hundene i samme husstand. Hva gjør dere? Hva hadde dere gjort? Er det dumt å stille ut andre hunder rett før man skal hente valp og mens valpen er under 4 måneder? 

Dette gikk under helse, valp, hund og utstiling derfor jeg skrev i hundeprat generelt? Håper jeg skrev riktig.

Skrevet
Jeg har flere hunder og skal ha en valp. Stiller dere ut de andre hundene deres mens dere har valper på 2-4 måneder? Tenkte pga. Smittsomme sykdommer som kennelhoste ol. Valper under 4 måneder er det ikke lov å ha på utstillinger pga, sykdom men har man da andre hunder som stilles ut i denne perioden kan jo valpen bli smitta i større grad enn om man ikke stiller ut de andre hundene i samme husstand. Hva gjør dere? Hva hadde dere gjort? Er det dumt å stille ut andre hunder rett før man skal hente valp og mens valpen er under 4 måneder? 
Dette gikk under helse, valp, hund og utstiling derfor jeg skrev i hundeprat generelt? Håper jeg skrev riktig.
Trur ikkje eg hadde kvidd meg så mykje på og stille ut.
Men kvalpen ville eg nok plassert hos hundepasser, så sant det hadde latt seg gjere [emoji4]

Sent fra min SM-G900F via Tapatalk

Skrevet

Jeg anbefaler mine valpekjøpere - og lever etter den regelen selv - at valper som skal i hjem med andre hunder som lever et aktivt liv blir vaksinert også når de er 7-8 uker, slik at en begynner immunforsvarboosting og beskytter dem tidligere. 

Jeg unngår utstillinger og andre hundesamlinger med fremmede hunder når jeg har valper i valpekasse-alder, men etterpå deltar jeg om jeg har noe som er noe å stille/konkurrere med. Men det er klart, jeg henter ikke valp fredagskvelden, og drar fra den på lørdag for å stille annen hund, jeg fokuserer først og fremst på valpen. Men det handler om å bli kjent, ikke smittepress.

Så skal det sies at jeg er opptatt av smittemuligheter hele året, uavhengig av alderen på hundene jeg har (eldre hunder kan trenge vel så mye beskyttelse som en liten valp) - mine hunder får ikke drikke av fremmede vannskåler, de får ikke være med på masseslipp og lek med fremmede hunder selv om de er valper og noen mener det er "sosialisering", de får ikke stå og snuse på fremmede hunder, jeg kliner ikke med fremmede hunder, også videre. 

Jeg så for eksempel på Jakt- og Fiskedagene i Elverum i helga, så hadde velvillige naboer satt ut dunker med vann i boligfeltet vi gikk gjennom fra parkering til messeområde (det var cirka 1.5 km langt å gå og sol) - god tanke, men aldri i livet om mine hunder hadde fått drikke av de skålene med mindre de virkelig trengte vann. Jeg har sett det på utstillingsplasser, hotell og campingplasser også - velmenende mennesker (får en tro) har satt ut vann. Nope, jeg tar med mitt eget i egen skål. På samme måte som at fremmede ikke får låne min vannskål heller - men de kan få vann fra vannkanna. Vannskåla mi står heller ikke framme så vilkårlige hunder kan drikke av den.

Skrevet

Jeg stiller ut/konkurrerer som normalt. Passer dog på å unngå hilsing på fremmede hunder, at de kun drikker fra sin skål eller ev. reisefølge sitt og tar forholdsregler for å redusere risikoen for smitte. Har i løpet av mine 15 år som aktiv hundeeier kun hatt kennelhoste på hund en gang, og det var etter et hundesonentreff. Da var det kun valpen på 4 mnd som fikk det, ikke eldstemann som da var 5 (begge var på treffet). Vi er ikke akkurat bortskjemte med utstillinger og stevner her jeg bor, så jeg tar forholdsregler men konkurrerer som normalt. Det er vel og sikkert endel mindre smittepress her, enn på Østlandet for eksempel. Har vært på et lp-stevne med bare 8 deltakere liksom, da er ikke smittepresset så fryktelig stort. :P 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...