Gå til innhold
Hundesonen.no

Trenger sårt råd/hjelp?


Titten
 Share

Recommended Posts

Etter hunden vår døde for et år siden var vi klare for ny valp. Har hatt hun i rett over en mnd. Det er en staffordshire bull terrier, tispe.

Hun er så og si stueren og sover aleine i buret hele natten. Problemet er at hun biter meg noe voldsomt. Hun har mye mer respekt for min samboer. Når han er hjemme så er hun ikke så gale mot meg. Men med engang vi er aleine hjemme, så bare angriper hun meg. Dette gjør meg veldig lei meg og frustrert. Hun er snart 12 uker og har vanvittig skarpe tenner alt så det gjør veldig vondt. Igår skulle jeg være aleine hjemme. Jeg og valpen gikk ut for hun skulle bæsje. Vi brukte nesten 30 min på det, hun bare bet meg på skoene og knurret og angrep meg. Ser ut som det er lek rellatert for hun, halen logrer. Jeg tar hun vekk og prøver avlede, men tar jeg et steg for å gå vekk, da hopper hun på meg og tar tak i skoen/leggen og biter og knurrer. Nekter å slippe.

Etter hun endelig bæsjet gikk vi inn. Hun bare hoppet på meg og bet. Over alt. Det er legger, armer, øre, håret. Jeg tar hun vekk og overser. Sier bestemt nei.. prøvd litt forskjellige ting. Fått tips om å ta hun i nakkeskinnet og legge hun ned, det har hjulpet til en viss grad når samboeren er hjemme, men føler hun blir mer aggressiv av det. Vet man ikke skal kjefte på en valp men når jeg står der og blør av bitt, eller hun bare angriper meg og nekter slippe foten så blir det veldig frustrerende å jeg hever stemmen. Samboeren min sier det er kroppsspråket mitt. Men jeg føler jeg gjør alt riktig der. Hun er ikke slik mot han. Nå gruer jeg meg bare til å være aleine med hun:( Jeg elsker hun SÅ mye og er Døds forelsket i hun, jeg bare er sliten av den oppførselen. 

Jeg øver med hun hver dag, med leke og slipp. Klikktrener og har god effekt av det, hun lyer meg på innkalling. Når jeg roper "kom hit" så kommer hun. Hun gir meg high five og sitter når jeg sier sitt. Men bitingen!!! Arg. Hva skal jeg gjøre? Hvordan få hun til å ha respekt for meg og?

Jeg legger hun i buret når hun er slik vill, da sovner hun. Hun er overtrøtt da. Men når hun våknet etter en time igår så var det på an igjen. Vi gikk en liten tur igår så hun fikk gå litt og andre inntrykk, oppfordre seg som en Gud på turen, var så snill og blir: med engang vi kom tilbake så hoppet hun på meg. Hun er kun slik mot meg, ikke samboeren. 

Dette er det jeg har prøvd: 

* hver gang hun bet så puttet jeg hun i buret og tok hun ut når hun ble stille. Men var en som sa jeg ikke måtte gjøre det for da kunne hun forbinne buret meg straff.

* jeg avleder hun og gir hun tyggeleke og går vekk. Så løper hun etter og biter meg i foten og nekter å slippe. Slik holder vi på lenge. 

* jeg sier bestemt nei og ser bestemt ut på hun i øynene.

* jeg roser når hun gir seg

* tar hun i nakkeskinnet og legger hun ned og sier nei.

* sier au og piper. Hun stopper bite og ser rart på meg med hodet på skakke. Men ettet et og to sekunder så fortsetter hun hoppe på meg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Noen valper er ekstreme bitemonstre. All sympati fra meg! Noen tips du kan prøve om du vil:

Roligbånd i stedet for timeout i bur. Fest et bånd inne i noe solid og valpesikre rundt, og sett henne fast der så hun ikke når deg. 

Om du vet hun er overtrøtt kan det fungere å holde henne fast til hun sovner, om du og hun er komfortabel med det. Jeg holdt min valp rolig fast og satt - til hun roet seg/sovnet. 

Det klør nok voldsomt i tennene, min valp likte å få kjøkkenhåndklær jeg dyppet litt i vann, slo knute på og la i fryseren så det frøs til is, det lindret og var spennende å tygge på.

Lag hundeis, rør ut litt rå kjøttdeig, leverpostei e.l. i et engangskrus med vann, frys det. Det lukter godt, lindrer og de bruker en stund på det = kanskje sliten etterpå? Nb. Gis ute! Mye søl ?

La henne søke godbiter i gresset, la henne rive opp melkekartonger, kjøp kong og frys den med noe mat og gi måltid i den. 

Ellers - lag et mantra «det blir bedre!»

Lykke til, og så fint at hun er så flink ute på tur. Høres ut som en fin valp ?

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun er en baby, hun veit ikke at du er et menneske som ikke tåler å bli tygd på, det er naturlig for valper å bruke tennene når de leker. Hun vil snart felle tenner, da kommer hun til å bli verre fordi det klør, og det og er helt naturlig. Hunder bruker munnen der vi ville brukt hender under lek. 

Legg fra deg tanker om at hun ikke respekterer deg, og slutt å ta henne i nakkeskinnet og legg henne i bakken. Lek med henne i stedet, lær henne å leke med deg på dine premisser. Gi henne noe hun får lov til å bite i, og hold i den når hun biter i den, lek MED henne, ikke bare dytt en leke i munnen hennes og tenk at nå burde hun være fornøyd, hun vil leke, ikke tygge, det er bare det at tygging er en del av leken. 

Lær henne å slippe når du sier hun skal det. Du leker med henne, så tar du opp en godbit hun ikke kan motstå, sier slipp og dytter den i munnen på henne så fort hun slipper. Tren MYE på det. Fortsett å leke, så det ikke blir en automatikk i at når du sier slipp er det slutt på moroa. Tren på slipp så mye som du kan, med alt, det er en nyttig kommando ellers også. 

Hun er liten, hun har ikke impulskontroll, hun skjønner ikke hvorfor hun ikke kan leke med deg som hun har gjort med søsknene sine, det er noe hun lærer etterhvert. Det er allikevel lov til å si nei og avslutte leken om hun er for hardhendt. Det er også noe hun må lære, er hun for voldsom så er det slutt på moroa. Det er også noe hun lærer etterhvert, at det er du som bestemmer når og hvor lenge dere skal leke, men det fordrer en viss modenhet så hun har forutsetning til å beherske seg. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ååh tuuuuusen takk dere begge to for svarene. Det hjalp meg veldig. Skal absolutt prøve alle tipsene og lage den klut med vann i frysen ol. Idag når jeg sto opp bare gråt jeg når jeg spiste frokost jeg var så sliten og frustrert? 

Bare frustrerende hun er slik mot meg og ikke mot samboeren, men som mange andre har sagt så er det pga han har mørkere stemme.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du har fått noen gode råd, og det går over, uansett hvor frustrerende det er mens det står på. 
Jeg har også hatt et bitemonster utav en annen verden. Hun er nå 8 år gammel og betraktelig mer behagelig å ha i hus enn hun var som 12 uker gammelt monster :) Monsteralderen gav seg gradvis, bitingen sluttet hun fort det meste med etter tannfelling, men hun var fortsatt litt av en utfordring for tålmodigheten frem til hun rundet 2 år. 

Her i huset er det forøvrig mannen som får mest gjennomgå av valpetenner, og det er nok fordi han er mindre konsekvent med de enn jeg er (ingen av oss legger hundene i bakken, eller tar de i nakkeskinnet). 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei, jeg så innlegget ditt og måtte svare for dere har det helt likt som hos oss, men det er håp, og det er helt normal valpeoppførsel, selv om ikke alle valper har like sterk vilje. Det er jo en terrier du har.

Hos oss begynte unotene andre uka, da valpen var 9 uker. Den gjør forskjell på oss og det er jeg som hele tiden blir bitt og dradd i klærne. Det er som om den ikke kan fordra meg. Jeg har blitt sur, kjeftet og nektet å ha med den å gjøre en hel dag. Men ikke gi opp. Vi har studert hvorfor dette skjer og, takket være sønnen, så har vi nå fått kontroll på rampejenta. Jeg var sistemann ut. Klarer jeg det, så klarer alle det.

For det første, valpen feller ikke tenner før den er 4 måneder, så dette skyldes ikke at den klør / feller tenner, men sterk vilje.

Hvert enkelt familiemedlem må vinne respekt hos valpen. Deres høres prikklik ut til vår nå 11 uker gamle Staffordshire Bull terrier jente, så kanskje dette fungerer for deg også?

Når valpen hopper frem og biter / river og sliter i klær, ikke rop NEI!!! AU!!! STOPP!!! SLUTT!!! og hold kroppen stille, ingen flaksing med armene eller andre bevegelser med hender og bein, for da øser valpen seg opp og det blir verre. Et bestemt nei, som du har gjort, og total stillhet er best også dytte valpen bort med et KRAFTIG og bestemt dytt. Svakt dytt = ingen resultat fordi det ikke gjør noe inntrykk på valpen. Så kommer valpen kraftig i retur, ett dytt til, du har TO hender, du klarer det uten å bli bitt. Nå er den virkelig bestemt på å gjør som den selv vil, kommer hoppende tilbake og skal bite og rive i klær - nå holder du rolig frem en knyttet neve foran deg og stanser valpen. Den vil bite de 2-3 første gangene så stålsett deg. Det er vondt, men husk at valpetenner ikke gjør noen skade! Etter noen ganger skjønner valpen at din knyttneve er uovervinnelig og velger til slutt å ikke bite, heller være snill jente og kanskje til og med slikke hånden din. Jo flinkere du blir på dette, og særlig dyttet ditt, som betyr "bort fra meg!" jo mer vil hunden søke mot deg. Når den begynner å komme frivillig til deg når du f.eks. sitter i sofaen sammen, lener seg mot deg, krabber over deg og gjerne vil ligge i fanget, da vet du at du har fått det til og valpen tar sin rettmessige plass som en som er svakere enn deg. Den er tross alt avhengig av deg for alt; mat, turer, kos.

Til slutt. Ikke bli fortvilet når ingenting fungerer! Valpen blir ofte overstimulert, hjernen er kokt, valpen trenger søvn. Den trenger å sove minst 5-6 ganger på dagtid. Er den som min, vil den IKKE sove, men protesterer i buret sitt, endevender burteppet, tisser i buret, river og sliter, skriker og uler, og når ikke det fungerer lager vår lyder så det høres ut som den kveles og vi MÅTTE kikke bort de første gangene. ? Vi ignorerer alt dette og den sovner til slutt - leeeenge.

Vi har også merket at hvis vi gjør for mye en dag i forsøket på å sosialisere, som båt- og restsurantbesøk, kan hele neste dag være ødelagt. Igjen, ikke gi opp, pass på at den får søvn. Den er en liten (iblant fæl) baby, men også flink, som du skriver, med high-five og sitt allerede, og det eneste den egentlig vil er å være sammen med oss! Derfor er det time-out i buret, og dytte den bort, fungerer så godt. Bare snille valper får oppmerksomhet. Når den biter i sko og klær vil den ha oppmerksomhet og lek og har bare ikke lært riktig måte ennå.

Vi mistet vår 12 år gamle hund i mai. Jeg kjenner jeg er ekstra sårbar når nye, søte  valpen vår er "slem" mot meg og bare vil bite. Den "liker" bare sønnen min, som har dens respekt, men nå som jeg har finpusset dyttet, kom valpen bort til meg også fom. igår. ??

PS: Ute på do, gjør kjjedelig. Ikke snakk, ikke beveg deg, hold båndet med strak arm så den ikke når skoene dine. Vi sprayet også skoene med eddikk og Zalo spray som vi blandet selv med litt vann. Etter et par nys fikk skoa være i fred.

Håper som sagt at din er som vår og at dette fungerer for deg også!

 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kanskje folk heller skal skaffe seg Ikea bamser istede for å dytte og herje med små valper.. Valper biter, staffevalper biter til tider ekstremt. Det går over, ikke dytt valpen hardt for å få slutt på det! 

  • Like 7
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er stadig vekk veldig sikker på at den mest effektive metoden for bitemonstre er:

*Tålmodighet (altså ikke bli sint, sur, være konsekvent og fullføre hver gang)

*Å stoppe all lek så fort hunden biter, å gå i fra hunden når den biter (altså være passiv, men allikevel fjerne seg fra hunden slik at den ikke kan bite på deg mens du er totalt passiv).

Å dytte eller være fysisk mot hunden ser jeg ikke helt motivasjonen bak. Og etter min mening er valpetenner vonde som f***, og gjør mye skade. Hilsen ex-piraya-mor... :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei, jeg så innlegget ditt og måtte svare for dere har det helt likt som hos oss, men det er håp, og det er helt normal valpeoppførsel, selv om ikke alle valper har like sterk vilje. Det er jo en terrier du har.
Hos oss begynte unotene andre uka, da valpen var 9 uker. Den gjør forskjell på oss og det er jeg som hele tiden blir bitt og dradd i klærne. Det er som om den ikke kan fordra meg. Jeg har blitt sur, kjeftet og nektet å ha med den å gjøre en hel dag. Men ikke gi opp. Vi har studert hvorfor dette skjer og, takket være sønnen, så har vi nå fått kontroll på rampejenta. Jeg var sistemann ut. Klarer jeg det, så klarer alle det.
For det første, valpen feller ikke tenner før den er 4 måneder, så dette skyldes ikke at den klør / feller tenner, men sterk vilje.
Hvert enkelt familiemedlem må vinne respekt hos valpen. Deres høres prikklik ut til vår nå 11 uker gamle Staffordshire Bull terrier jente, så kanskje dette fungerer for deg også?
Når valpen hopper frem og biter / river og sliter i klær, ikke rop NEI!!! AU!!! STOPP!!! SLUTT!!! og hold kroppen stille, ingen flaksing med armene eller andre bevegelser med hender og bein, for da øser valpen seg opp og det blir verre. Et bestemt nei, som du har gjort, og total stillhet er best også dytte valpen bort med et KRAFTIG og bestemt dytt. Svakt dytt = ingen resultat fordi det ikke gjør noe inntrykk på valpen. Så kommer valpen kraftig i retur, ett dytt til, du har TO hender, du klarer det uten å bli bitt. Nå er den virkelig bestemt på å gjør som den selv vil, kommer hoppende tilbake og skal bite og rive i klær - nå holder du rolig frem en knyttet neve foran deg og stanser valpen. Den vil bite de 2-3 første gangene så stålsett deg. Det er vondt, men husk at valpetenner ikke gjør noen skade! Etter noen ganger skjønner valpen at din knyttneve er uovervinnelig og velger til slutt å ikke bite, heller være snill jente og kanskje til og med slikke hånden din. Jo flinkere du blir på dette, og særlig dyttet ditt, som betyr "bort fra meg!" jo mer vil hunden søke mot deg. Når den begynner å komme frivillig til deg når du f.eks. sitter i sofaen sammen, lener seg mot deg, krabber over deg og gjerne vil ligge i fanget, da vet du at du har fått det til og valpen tar sin rettmessige plass som en som er svakere enn deg. Den er tross alt avhengig av deg for alt; mat, turer, kos.
Til slutt. Ikke bli fortvilet når ingenting fungerer! Valpen blir ofte overstimulert, hjernen er kokt, valpen trenger søvn. Den trenger å sove minst 5-6 ganger på dagtid. Er den som min, vil den IKKE sove, men protesterer i buret sitt, endevender burteppet, tisser i buret, river og sliter, skriker og uler, og når ikke det fungerer lager vår lyder så det høres ut som den kveles og vi MÅTTE kikke bort de første gangene. [emoji87] Vi ignorerer alt dette og den sovner til slutt - leeeenge.
Vi har også merket at hvis vi gjør for mye en dag i forsøket på å sosialisere, som båt- og restsurantbesøk, kan hele neste dag være ødelagt. Igjen, ikke gi opp, pass på at den får søvn. Den er en liten (iblant fæl) baby, men også flink, som du skriver, med high-five og sitt allerede, og det eneste den egentlig vil er å være sammen med oss! Derfor er det time-out i buret, og dytte den bort, fungerer så godt. Bare snille valper får oppmerksomhet. Når den biter i sko og klær vil den ha oppmerksomhet og lek og har bare ikke lært riktig måte ennå.
Vi mistet vår 12 år gamle hund i mai. Jeg kjenner jeg er ekstra sårbar når nye, søte  valpen vår er "slem" mot meg og bare vil bite. Den "liker" bare sønnen min, som har dens respekt, men nå som jeg har finpusset dyttet, kom valpen bort til meg også fom. igår. [emoji1360]
PS: Ute på do, gjør kjjedelig. Ikke snakk, ikke beveg deg, hold båndet med strak arm så den ikke når skoene dine. Vi sprayet også skoene med eddikk og Zalo spray som vi blandet selv med litt vann. Etter et par nys fikk skoa være i fred.
Håper som sagt at din er som vår og at dette fungerer for deg også!
 
 

Du snakker om en 9 uker gammel valp og "respekt"??! Og det pisspreiket der tror du på selv? Hipphurrra...


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde selv et ekstremt bitemonster av en valp. Det aller beste er å bli passiv når bitingen skjer. Da blir du jo gørr kjedelig for valpen plutselig. Eventuelt tvangsroing, enten ved å fysisk holde valpen eller binde den fast i stuebordet eller noe. (Sånn at den er utenfor rekkevidde, men samtidig sammen med "flokken" sin) 
Gi lovlige alternativer å bite i som nevnt tidligere. Leker, tyggebein osv. Vi hadde alltid en oksemuskel liggende der han ble bundet fast når han kokte i toppen. Og også som nevnt, la valpen bite under lek på dine premisser, i leker. 

Dominans, lederskapsteorier og stygge metoder kan du godt snu det døve øret til. Det gjør ting værre, med mindre du virkelig klarer å gjennomføre straffbaserte metoder. Og det er stort sett lite hyggelig. Jeg prøvde, men klarte det ikke. Med en gang jeg fant positive metoder så snudde hele hundeholdet og det ble rett så hyggelig å ha valp! Jeg vil helst ha en hund som samarbeider med meg, ikke avlyder fordi den er redd meg. (Det er ikke dermed sakt at det ikke er lov å si nei osv, det handler bare om måten ting blir gjort på. Vold er ikke ok) Jeg snudde det negative jeg hadde gjort til noe positivt, så å dytte han vekk, ta i labber, litt røff håndtering osv det er lek nå. Med tannfekting og alt det innebærer. :lol: Men vi har en veldig fin "nå er det nok" kommando når jeg blei lei. 

Ka anbefale deg boken 100% positiv hverdagslydighet av Arne Arrestad! Genial mann, som er superflink å forklare, han hadde også en "crossover" hund den gang jeg gikk kurs hos siddis, og han forklart om forskjellene mellom gammeldagse og mer positive metoder og hvordan det har forskjellig effekt på hundene. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta
14 minutter siden, Rocket skrev:

Jeg hadde selv et ekstremt bitemonster av en valp. Det aller beste er å bli passiv når bitingen skjer. Da blir du jo gørr kjedelig for valpen plutselig. Eventuelt tvangsroing, enten ved å fysisk holde valpen eller binde den fast i stuebordet eller noe. (Sånn at den er utenfor rekkevidde, men samtidig sammen med "flokken" sin) 
Gi lovlige alternativer å bite i som nevnt tidligere. Leker, tyggebein osv. Vi hadde alltid en oksemuskel liggende der han ble bundet fast når han kokte i toppen. Og også som nevnt, la valpen bite under lek på dine premisser, i leker. 

Dominans, lederskapsteorier og stygge metoder kan du godt snu det døve øret til. Det gjør ting værre, med mindre du virkelig klarer å gjennomføre straffbaserte metoder. Og det er stort sett lite hyggelig. Jeg prøvde, men klarte det ikke. Med en gang jeg fant positive metoder så snudde hele hundeholdet og det ble rett så hyggelig å ha valp! Jeg vil helst ha en hund som samarbeider med meg, ikke avlyder fordi den er redd meg. (Det er ikke dermed sakt at det ikke er lov å si nei osv, det handler bare om måten ting blir gjort på. Vold er ikke ok) Jeg snudde det negative jeg hadde gjort til noe positivt, så å dytte han vekk, ta i labber, litt røff håndtering osv det er lek nå. Med tannfekting og alt det innebærer. :lol: Men vi har en veldig fin "nå er det nok" kommando når jeg blei lei. 

Ka anbefale deg boken 100% positiv hverdagslydighet av Arne Arrestad! Genial mann, som er superflink å forklare, han hadde også en "crossover" hund den gang jeg gikk kurs hos siddis, og han forklart om forskjellene mellom gammeldagse og mer positive metoder og hvordan det har forskjellig effekt på hundene. 

Jeg har alltid lurt på hvordan en roer en hund ved å binne den fast i et stuebord. Mine valper hadde laget så mye styr og gjerne dratt boret avgårde. 

Biter dem hos meg så stapper jeg lovlig biteting i munnen. Men har hatt lite biting fra hunder. 

TS leker du mer med hunden enn det sambo gjør? Lettere for å bite ved leking så greit å gi lekingen et sted ute i første omgang sammen med det som ellers er skrevet

Lenke til kommentar
Del på andre sider

13 minutes ago, lijenta said:

Jeg har alltid lurt på hvordan en roer en hund ved å binne den fast i et stuebord. Mine valper hadde laget så mye styr og gjerne dratt boret avgårde.

Man må bare ha liten nok hunderase, og heftig nok bord, så går det :lol:  Her i huset måtte jeg bruke selve ildstedet med innmurte stålstenger for å knyte fast pirajaen når hun fløy lavtflyvende under stuetaket og var 100% på en annen planet i de verste valperaptusene :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

9 hours ago, lijenta said:

Jeg har alltid lurt på hvordan en roer en hund ved å binne den fast i et stuebord. Mine valper hadde laget så mye styr og gjerne dratt boret avgårde. 

Biter dem hos meg så stapper jeg lovlig biteting i munnen. Men har hatt lite biting fra hunder. 

TS leker du mer med hunden enn det sambo gjør? Lettere for å bite ved leking så greit å gi lekingen et sted ute i første omgang sammen med det som ellers er skrevet

Liten nok hund og tungt nok bord. :P Det funker fordi den rett og slett ikke når noe og bite i og dermed blir tvunget til å roe seg ned. Rett og slett kjedelig miljø.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

4 hours ago, Rocket said:

Liten nok hund og tungt nok bord. :P Det funker fordi den rett og slett ikke når noe og bite i og dermed blir tvunget til å roe seg ned. Rett og slett kjedelig miljø.

Bortsett fra på de valpene som finner ut at det går an å tygge på inventaret i stedet for folk :P 

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

9 hours ago, Ingidano said:

Bortsett fra på de valpene som finner ut at det går an å tygge på inventaret i stedet for folk :P 

Helt sant! :D Min tygget bittelitt på et hjørne, men det var ikke spennende nok. Dog kunne han ikke være alene med veden, den var spennende å tygge i stykker den. :lol: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 hours ago, Rocket said:

Helt sant! :D Min tygget bittelitt på et hjørne, men det var ikke spennende nok. Dog kunne han ikke være alene med veden, den var spennende å tygge i stykker den. :lol: 

Heldig du da, min første groen gjorde stor skade på en trapp + spiste opp hjørnet på sengen min :P 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 6 years later...
På 7/30/2017 at 10:37 AM, Titten skrev:

Etter hunden vår døde for et år siden var vi klare for ny valp. Har hatt hun i rett over en mnd. Det er en staffordshire bull terrier, tispe.

Hun er så og si stueren og sover aleine i buret hele natten. Problemet er at hun biter meg noe voldsomt. Hun har mye mer respekt for min samboer. Når han er hjemme så er hun ikke så gale mot meg. Men med engang vi er aleine hjemme, så bare angriper hun meg. Dette gjør meg veldig lei meg og frustrert. Hun er snart 12 uker og har vanvittig skarpe tenner alt så det gjør veldig vondt. Igår skulle jeg være aleine hjemme. Jeg og valpen gikk ut for hun skulle bæsje. Vi brukte nesten 30 min på det, hun bare bet meg på skoene og knurret og angrep meg. Ser ut som det er lek rellatert for hun, halen logrer. Jeg tar hun vekk og prøver avlede, men tar jeg et steg for å gå vekk, da hopper hun på meg og tar tak i skoen/leggen og biter og knurrer. Nekter å slippe.

Etter hun endelig bæsjet gikk vi inn. Hun bare hoppet på meg og bet. Over alt. Det er legger, armer, øre, håret. Jeg tar hun vekk og overser. Sier bestemt nei.. prøvd litt forskjellige ting. Fått tips om å ta hun i nakkeskinnet og legge hun ned, det har hjulpet til en viss grad når samboeren er hjemme, men føler hun blir mer aggressiv av det. Vet man ikke skal kjefte på en valp men når jeg står der og blør av bitt, eller hun bare angriper meg og nekter slippe foten så blir det veldig frustrerende å jeg hever stemmen. Samboeren min sier det er kroppsspråket mitt. Men jeg føler jeg gjør alt riktig der. Hun er ikke slik mot han. Nå gruer jeg meg bare til å være aleine med hun:( Jeg elsker hun SÅ mye og er Døds forelsket i hun, jeg bare er sliten av den oppførselen. 

Jeg øver med hun hver dag, med leke og slipp. Klikktrener og har god effekt av det, hun lyer meg på innkalling. Når jeg roper "kom hit" så kommer hun. Hun gir meg high five og sitter når jeg sier sitt. Men bitingen!!! Arg. Hva skal jeg gjøre? Hvordan få hun til å ha respekt for meg og?

Jeg legger hun i buret når hun er slik vill, da sovner hun. Hun er overtrøtt da. Men når hun våknet etter en time igår så var det på an igjen. Vi gikk en liten tur igår så hun fikk gå litt og andre inntrykk, oppfordre seg som en Gud på turen, var så snill og blir: med engang vi kom tilbake så hoppet hun på meg. Hun er kun slik mot meg, ikke samboeren. 

Dette er det jeg har prøvd: 

* hver gang hun bet så puttet jeg hun i buret og tok hun ut når hun ble stille. Men var en som sa jeg ikke måtte gjøre det for da kunne hun forbinne buret meg straff.

* jeg avleder hun og gir hun tyggeleke og går vekk. Så løper hun etter og biter meg i foten og nekter å slippe. Slik holder vi på lenge. 

* jeg sier bestemt nei og ser bestemt ut på hun i øynene.

* jeg roser når hun gir seg

* tar hun i nakkeskinnet og legger hun ned og sier nei.

* sier au og piper. Hun stopper bite og ser rart på meg med hodet på skakke. Men ettet et og to sekunder så fortsetter hun hoppe på meg.

Hei! Dette er noen år siden, men hvordan løste dette seg? Ga angripene seg, og hvor gammel var valpen da? Jeg sitter i samme situasjon med en fire måneder gammel valp, det er skikkelig slitsomt og ubehagelig med knurringen og de konstante angripene… Riktig nok en annen rase. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
    • Da har vi fått oss en reell frykt. Viser seg at tøffeste, tryggeste lille Edeward er som Mr.T når det kommer til trapper. Tror han fikk vondt i en klo da vi skulle opp trappen til veterinæren. Den forserte vi ved at jeg praktisk talt stod over han og løftet labbene hans en og en trinn for trinn. Han nektet gå selv, men var ok med å gjøre det sånn, hele trappen. Stoler på meg, men ikke sine egne bein.  Nå tenkte jeg det skulle være annerledes med en ny trapp som ser litt annerledes ut, på et annet sted, i annet lys, men nei. Ikke engang Nom Noms fristet nok til å våge gå et eneste trinn av den trappen med bakbeina.  Vurderer om Nom Noms er verdt det: Prøver snakke meg til fornuft. Det må vel finnes en annen måte? Muttern prøver friste med "kjepp". Dette ble pinlig fordi det er folk rundt, vi er på Tiller - Trondheims Grorud - og det ryktes at det kan være risikabelt å flagge blasfemiske avvik her på kveldstid etter mørkets frembrudd. Er det ikke provoserende nok å være svart hund om vi ikke skal gå rundt og vise at han liker å sutte på "kjepp" også?  — Virkelig, muttern! Dette vil jeg ikke være med på! Jevngodt med å brenne en Koran her. Du er sinnsyk!  Så han ble båret opp, som den lille babyen han er. Mindre pinlig. Fikk ham til å gå de siste tre trinnene selv. Prøver øke til fire-fem neste gang, uten å vifte med en diger "kjepp" så alle kan se det.  Han er i full sving med å fortære den nå, mulig for å prøve sikre seg mot flere sånne flauser ^^  
    • Avledning, og innlæring av alternativ adferd. "Hysj, gå og legg deg" fungerer bare HVIS hunden har lært og KAN oppgaven. Hvordan jeg ville gått fram avhengger veldig både av rase og individ. Men jeg ville ikke skjermet valpen for det som skjer rundt, den må jo bli vant til normale forstyrrelser. Hvis det er en rase med tendens til varsling så ville jeg nok sørget for å trekke for gardinene og ha på radio ved alenetreningen, så forstyrrelser utenfor blir mindre tydelige. I mange tilfeller ville jeg nok belønnet veldig raskt etter første bjeff, og deretter avbrutt/avledet, og lært inn alternativ adferd. Det er helt greit med et bjeff eller to for å si fra, og så komme til meg. Men hvis det er en bjefferase som varsler så skal man være ganske forsiktig for å ikke forsterke adferden. Det aller viktigste er å selv slappe av og ikke være så opptatt av det rundt. Det er ikke sikkert hunden reagerer i det hele tatt, og da trenger den ihvertfall ikke å lære det av eieren. Hvis det kommer et bjeff eller to på noe fra en valp ville jeg sagt "ja, ok", og så funnet på noe annet med valpen. En valp som får miljøtrening ute og oppdage masse lyder og omgivelser vil også være tryggere hjemme, mener jeg. Jeg kan anbefale boken Hverdagslydighet fra valp til voksen av Arne Aarrestad og Siri Linnerud Riber, den tar også for seg vanlige utfordringer.
    • Unge lovende sover søtt etter en to timer lang opp og ned fellestrening med mye bra og masse klebb.  Forventninger til hele stedet, både godteributikken som eimer deilig godis av alle slag, og hallen hvor godbitene hagler og det er lek og moro, de forventningene er skyhøye. Da muttern ba om en sitt før hun åpnet døren var ikke den unge lovende enig i det. Han var fokusert på å komme seg inn til moroa. Dumme muttern la listen for høyt og trodde hun skulle få sitt med verbal kommando, uten å engang hjelpe med lure. Hennes: "I shall ønly say this once," policy, hvorpå hun etter å være sikker på at han hørte det stilte seg til for å vente på sitten - det var som en krigserklæring. Da sitten endelig kom, men den kjipe megga ikke belønnet den med en gang, og hadde nerver til å lukke døren igjen da Ede spratt opp for å løpe inn, for å kreve mer.. Etter mange sånne forsøk, hvor sitten til slutt ble holdt med en godbit foran nesen, lenge nok til at mutteren fikk satt foten innenfor døren, så ble den belønnet et kom og ros og godis og den korte selvbeherskelsen han ble tvunget til å ha for å komme inn - sinnsykt frustrerende - ble forløst i økt glede, mer energi og iver, han ble mer gira av det enn han allerede var, så da muttern på ny, bare to meter innenfor første døren ***** ba ham om enda en sitt for å komme gjennom neste dør.. Hun fikk den, men han var ikke blid.  De glade forventningene hadde slått over i irritasjon da vi kom frem til plassen vår, og han satte i en hardrock konsert av bjeffing. Frustrert bjeffing. Emo bjeffing. Intenst. Øredøvende. Muttern fikk påpakning fra instruktør om å få hunden under kontroll, noe hun til sin store overraskelse fikk til momentant med å legge hendene på ham. Bjeffingen tok fullstendig slutt, han glemte hele resten av hallen, alt fokus var nå på kamp mot muttern. Hender uten godbiter som hadde nerver til å holde ham fast.. Tyggebeinet han ble tilbudt som alternativ å bite på var han fullstendig uinteressert i. Mutterns hender var den punchingbagen han følte for å ta ut sin høygira irritasjon og frustrasjon på. Vi var med ett tilbake til situasjonen i forrige uke. Dette var ikke tanning, dette var kamp, og Ede ville lære muttern å slutte stille urimelige krav og heller servere godis og leker og være blid og lett å ha med å gjøre. Han bet hardt og med et mål om mutterns submission. — Respect my authoritay, bitch! Muttern er ikke komfortabel med å bruke fysisk makt for å få trumfet gjennom viljen sin, men den der typen biting er fullstendig uakseptabel, og negativ straff var ikke en mulighet i situasjonen. Avledning var allerede forsøkt. Å holde ham fastlåst ble i øyeblikkets hete vurdert som en dårlig løsning. Selv om det å fysisk tviholde ham fast til han ga seg antakelig ville fungert der og da, så er ikke det en løsning når han blir større, og det blir han. Det kommer en dag hvor han har passert 40kg og har 10x forhøyet testosteron ifht en voksen hann. Den kampviljen der i den situasjonen lar seg ikke løse med bryting.  Muttern brukte det ene positiv straff verktøyet hun er komfortabel med. Overleppene hans ble lagt over tennene hans, om og om igjen. Han liker ikke å bite seg selv i leppene, og det frustrerte ham, men han hadde ikke lyst til å gi seg uten å ha lekset opp for muttern om å drive han inn i et sånt humør med urimelige krav. Det tok antakelig flere minutter før han ga opp. Så ikke på klokka, men hendelsene i rommet forøvrig ga holdepunkter å estimere fra. Mange ekle og vonde bitt i sine egne lepper fulgt av flere runder av og på tyggebeinet før kamplysten forlot den lille kroppen som roet seg ned og slo seg til ro. Søte lille snille Edeward var tilbake, og resten av treningen var han bare søt og snill og grei og flink. Muttern gjorde masse feil i starten, samtlige fra å ha for høye forventninger til hva han skulle mestre nå, og så bli så forfjamset av å ikke få hva hun ba om at hun ble usikker og ikke helt visste hvordan hun skulle løse det. De første feilstegene på gulvet var å forvente oppmerksomhet med for lav belønningsfrekvens. Lineføring ble repeatedly brutt av fokus rettet mot de andre ekvipasjene fordi muttern var for kjip med tørrfor. Tilbake til plassen vår hvor Ede er superflink til å chille nå.  Neste runde på gulvet, etter å ha ligget og sett på de andre, så fikk muttern oppmerksomheten, men hun feilet igjen med verbale cues uten lure, og hennes usikkerhet rundt hvordan løse det etter å ha feilet med å forvente utførelse på verbale cues, den forvirret Ede også, og vi ble gående og virre uten mål og mening. Han VILLE gjerne mestre, han var fokusert, men kommunikasjonen fra muttern var ikke klar og tydelig nok. Han la seg ned som et spørsmålstegn. Skjønte ikke hvorfor godbitene uteble. Mistet motivasjonen. Tilbake til plassen vår.  Tredje runde gikk bedre. Muttern hadde senket forventningene, klarte kommunisere tydeligere og belønne med høyere frekvens. Det løsnet.  ..men alle øvelser er bagateller. Så lenge valpen er snill og grei og i godt humør og gir kontakt og kommer på oppfordring, så er det ikke viktig om han sitter skrått, ligger på hoftene eller må bes flere ganger om noe. Det eneste virkelig viktige er å få den kampviljen under kontroll. Det har skjedd to ganger til nå. To ganger har han slått over i en sånn modus. Det er ikke overraskende. Jeg trodde ikke jeg kjøpte en retriever. Spørsmålet er hvilken måte som er den mest riktige å håndtere det på for å unngå virkelige problemer når han vokser til og får baller.  Tre andre valper jeg har hatt reagerte på smertehyl og ble lei seg og ville si unnskyld for å ha bitt meg. Easy peasy bitehemming på null komma niks. Chihuahuaen hadde en annen kamp i seg. Hun tente på at jeg hylte og gikk på med dødsforakt. Negativ straff var nøkkelen med henne. Å bli forlatt alene i rommet hver gang var bare ikke verdt den triumferende følelsen av å bite det digre vesenet til grimaser og hyl av smerter som en liten pipeleke. Hun lærte fort av det.  Jeg håper og tror at kombinasjonen av sosial avvisning i de situasjonene hvor jeg kan forlate ham, og tennene over leppa så han biter seg selv i de situasjonene jeg ikke kan bruke sosial avvisning vil få dette under kontroll.  Han er bare 13.5 uker, og det har bare skjedd to ganger enda. 
    • Tar gjerne i mot deres beste tips/erfaringer med å forebygge varsling/vokting! Da tenker jeg på det å bjeffe om fulle folk roper i gaten om natten, om det smeller i bildører utfor huset, om naboen går nært husveggen og liknende. Har lest litt om temaet, men finner ulike teknikker og vet ikke helt hva som er best. Begrense hunden/valpens muligheter til å se og høre det som skjer utenfor? Eller tvert i mot, la vindu stå på gløtt så den blir vant med at det er masse lyder utenfor? La den se hva som skjer ute? Belønne når den ikke varsler, eller belønne når den varsler kort, så den forstår at jobben er gjort og det holder med ett bjeff? HVordan reagerer man om hunden bjeffer masse på en lyd utenfor? Skal man si ting som "hysj" "gå og legg deg", avlede og liknende når den varsler, eller vil det forsterke hundens oppfattelse av at det er viktig å varsle?  Mange tanker her - åpen for alle innspill! Vil være konsekvent fra valpen er liten, så jeg vet hvordan jeg skal løse problemet når det kommer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...