Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei, har lenge tenkt på å skaffe med en hund til, og denne gang en korthåret vorsteh. Planene er å bruke hunden som familiehund og i jakt, men hovedsakelig til trekk, nordisk stil (generelt trekk foran sykkel, ski, vogn og slede(i spann), kickbike og foran på løpetur). Har søkt lenge etter oppdrettere av rasen, men på hjemmesiden til Norges Vorstehhundklubb finner jeg bare oppdrettere som primært avler for jakt. 

Kjenner dere til oppdrettere av vorsteh med trekklinjer? Og er det noen som har vorstehre av denne linjen og har erfaringer/tips?

På forhånd takk for svar!

Skrevet

Men hvis du skal jakte med hunden også, så er det kanskje like greit å gå for en fra jaktlinjer? (de trekker jo ikke akkurat dårlig, selv om de har dokumenterte jaktegenskaper bakover) På trekklinjene er det ymse med jakt, og de er heller ikke like godt dokumenterte helsemessig. Om du er fast bestemt på trekklinjer, er det nok best å kontakte kjørefolk for tips :)

  • Like 2
Guest lijenta
Skrevet

Jakt genet er ofte med når det gjelder å trekke godt. Og ja det finnes untaksvis vorsteh som ikke trekker. Men dem er skjedene utrolig skjeldene

Skrevet

Jeg har vorsteh fra "rene" jaktlinjer. Og han trekker som en gud, både i spann og alene. Mye mer safe enn å kjøpe trekklinjer for bruk på jakt.

  • Like 2
Skrevet

Vet om flere krysningskull (ikke ren vorsthe) med vorsthe, om det er av interesse så kan du sende meg en pm. Disse er avlet for barmarksløp og sprintløp.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Max har blitt veteran🙃 Gratulere til Max som ble 8 år den 06.04. I desember var vi på jakt etter gulsløyfa, stang ut første dagen, men dagen etter sjarmerte han dommeren nok til den blå, og han har nå bevis på at han er en "very good" gutt.
    • Siste helgen i mars hadde vi ett stort løft etter mye stang ut. Lørdag i AG ble det bare disk på vanskelige baner, men søndag ble det 2 x 2. plass og 1 x 1. plass og 2 napp i hopp, med en liten miskomunikasjon unna 3. Vi hadde ett fra før så nå er han klar for klasse 2 hopp. Og etter en liten forsinkelse pga påske fikk vi godkjent vår første mellomtittel   Og i desember var vi på utstilling for å prøve å fange gulsløyfa til Max, men kan ikke klage på resultatet til Yoshi, nå mangler vi bare stor-cert.
    • Igjen, sjekk raseklubben i hjemlandet. Kooiker er som du sier, en spaniel, fra Nederland opprinnelig. Ingen hunder må brukes til jakt, men hunder som er avlet for å jobbe krever mer enn selskapshunder, og bør brukes aktivt til hundesport eller arbeid for å trives. Kromfohrlander er en tysk selskapshund som har blant annet terrier i linjene. De skal visstnok ikke ha så mye jaktinstinkt, det er jeg skeptisk til. Det er veldig få av dem i Norge. Er du bare nysgjerrig på raser, eller ser du etter en rase som kan passe deg? Det kan være enklere å starte en tråd med hva du ser etter og hva slags livsstil du har og hundetype som passer, enn å spørre om hver enkelt hunderase. Hvis du bare er interessert i informasjon om hunderaser så anbefaler jeg et bra hundeleksikon og å bruke hjemmesidene til raseklubbene i hjemlandet til rasen.   
    • Australian shepherd = aussie, er en amerikansk rase. Blir ikke inkludert i de australske gjeterhundene. @indie; om du er interessert så arrangerer klubben for australske gjeterhunder (ANG) rallykonkurranse i pinsen, på Galterud. Der dukker det opp cattledogs og kelpie iaf
    • Kromfohrlander er vell mere terrier. Er dem enkle hunder? Kooiker er vell en spaniel. Må dem da brukes til jakt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...