Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Heisann, sitter i forjungelen nå og trenger litt hjelp. Vår  golden Odin har fått en rekke allergier og lavt stoffskifte. Han går nå på anallergenic fra royal canine men skal snsrt over på hypoallergenic. Ønsker egentlig ikke å fore med royal canine da han driter sin egen kroppsvekt nå. Har tidligere gitt vom og hundemat og slet fremdeles med allergi så det er ikke ett alternativ engang? Vi vet heller ikke enda hvilke proteinkilder han reagerer på da han kun får anallergenic nå. 

Er det noen som har erfaringer med hypoallergenic tørrfor som kan tipse meg om gode merker? ?

  • Like 1
Skrevet

Jeg har bare prøvd RC sitt hypoallergenic fôr. Hun ble hysterisk sulten og lette etter mat konstant. Det skal sies at hun legger VELDIG lett på seg, så hun kunne ikke få mer heller. Utover det var vi ganske fornøyd. Fikk et egg eller to i uken i tillegg pga potene, men formen, magen og pelsen var fin. Kan ikke si det kom noe særlig mer ut enn på andre tørrfôr på henne i alle fall. 

Nå går hun på weight reduction for i stedet, sånn at hun kan få en mengde hun blir mett av, og et fôr hun ikke er allergisk mot.

Skrevet

Min allergihund prøvde Hills z/d.
Hun digga smaken, men etter en mnd. tid ble hun mindre og mindre bra i magen av det.
Endte opp med Dr.Clauder's en lang periode før vi klarte å få henne over på Acana.
Jeg oppbevarte tørrfôret i fryser, og tok opp dagsrasjoner bare.
Min hadde atopi (lagermidd og husstøvmidd) og fôrallergi.
Synes det er vanskelig å anbefale fôr til allergihunder nettopp fordi de gjerne ikke reagerer likt på ting.
Du må nesten bare prøve deg frem, og det kan dessverre ta tid. 
En annen ting du absolutt kan prøve er å se om du kan kontrollere andre typer allergener ved å bl.a. vaske hus hyppigere, samt pledd osv. (om det er påvist eller mistenkt atopi).
Da vi fikk god kontroll på innemiljøet gjorde det positivt utslag på fôrallergien også, slik at hun tålte litt mer (var ikke lengre krise om hun fant noe morsomt å spise ute bl.a.)

 

Skrevet

Jeg ville fått kontroll på stoffskiftet først, da symptomene kan forveksles med allergi. Når stoffskiftet er i orden er det mye mulig hunden ikke har så mange allergier, og foringen vil bli lettere. 

Skrevet

Har god kontroll på innemiljøet, støvsuger 5-7 dager i uken ig skifter på senga hans 2 ganger i uken samt at jeg vasker magen hans med medisinsk shampoo. Utsletter har blitt myye bedre. 

Han fikk smaksprøve fra foret til hund som hobby, og vi tenkte oss ikke om å ga han et par biter. Dette resulterte i kortisonbehandling i ørene hans. Han har påvist allergi mot støv, lagermidd og katt. Når vi begynner på hypoallergenic skal vi og begynne å teste han på andre varer for å finne ut av hva han er allergisk imot. 

Men er det sann at hvis han feks reagerer på lam (som var i smaksprøven fra hund som hobby) så kan han spise tørrfor som er basert på kylling? 

Skrevet

Min har blitt mye bedre etter immunterapi. Har dere vurdert å forsøke?
Hyppig støvsugning, støvtørking og vask/lufting av tøy fungerer bra her. Samt å bade ham annenhver uke, børste ham og ofte gå igjennom pelsen hans etter skorper og slikt. Bruker Episoothe, Optima PH eller Zinkoseb når han vaskes med shampo. 

Vi har prøvd det meste av fòr på ham og det er mye han ikke tåler. Han bæsjer enormt mye av RC. Rått fungerer ikke, han får dårlige tenner og en helt ekstrem treg fordøyelse (type at han ikke bjæsjer på mange dager, og det som kommer er inntørket).  Foreløpig, har han, utrolig nok, fungert best på Labb sensetive uten hvete :ustol::huh: Har alltid sagt at den hunden ikke er normalt skrudd sammen haha:icon_confused:

For å finne det beste allergifòret til din hund, må du nesten prøve deg frem. Har hørt mye godt om Hill's og Spesific, men ingen av de har funket på min. 

Skrevet
22 timer siden, Linn-K skrev:

Heisann, sitter i forjungelen nå og trenger litt hjelp. Vår  golden Odin har fått en rekke allergier og lavt stoffskifte. Han går nå på anallergenic fra royal canine men skal snsrt over på hypoallergenic. Ønsker egentlig ikke å fore med royal canine da han driter sin egen kroppsvekt nå. Har tidligere gitt vom og hundemat og slet fremdeles med allergi så det er ikke ett alternativ engang? Vi vet heller ikke enda hvilke proteinkilder han reagerer på da han kun får anallergenic nå. 

Er det noen som har erfaringer med hypoallergenic tørrfor som kan tipse meg om gode merker? ?

Kva er han allergisk mot? 

Skrevet

Det går an å prøve ACANA lam eller svin eller sardin. Da får du eliminert ut typiske allergi-kilder.

Men allergifôr kurerer ikke alle slags allergier. Det hjelper stort sett bare hvis hunden har en matallergi eller kryssallergi.

  • Like 1
Skrevet

Immunterapi håper vi på etterhvert, men vetrinær snakket med de som tilbyr det(baddaky?) og det var vel ikke helt bra med immunterapi når han går på stoffskiftemedisiner. Men dette skulle vi komme tilbake på ? Ja han gikk på vom og hundefor før, og hadde lite og fin avføring, men nå må jeg fylle alle lommer med poser for det er jo opptil 5 stoore kabler han legger iløpet av en tur. Skjønner jo det blir mer avføring når man gir tørrfor, men dette er jo helt ekstremt! 

Odin vaskes med pyoxo duo og er fornøyd med det, børster og sjekker jevnlig for skorper, men det er lenge siden det har kommet nye, og de er mest i buk og litt nedover lårene ? Barberer han og når han får de så jeg får fulgt bedre med. 

Når dette startet for 1 år siden konkluderte vetrinæren med at det var våteksem og fikk en krem mot det. Da spredte det seg over hele hunden, og han så ikke ut, får ordentlig dårlig samvittighet over at jeg trodde det bare var eksem og fortsatte og smøre. Ønsker virkelig ikke å ha en hårløs golden igjen! Skal teste han på kylling, okse og lam når vi er ferdig på anallergenic men mistenker allergi mot lam.

  • Like 1
Skrevet
2 hours ago, Linn-K said:

Fikk påvist allergi mot husstøv, katt og lagermidd

Ok, det har svært lite med fòr å gjøre. Hvis han er veldig sensitiv kan du med fordel oppbevare fòret i fryseren.

Å gå på allergifòr i dette tilfellet blir litt som å unngå laktose og gluten fordi man har pollenallergi. Det kan ha noe for seg dersom han har kryssallergi, men mest sannsynelig utgjør ikke dietten noen forskjell.

  • Like 4
Skrevet
På 23. mai 2017 at 10:52 PM, Linn-K skrev:

Heisann, sitter i forjungelen nå og trenger litt hjelp. Vår  golden Odin har fått en rekke allergier og lavt stoffskifte. Han går nå på anallergenic fra royal canine men skal snsrt over på hypoallergenic. Ønsker egentlig ikke å fore med royal canine da han driter sin egen kroppsvekt nå. Har tidligere gitt vom og hundemat og slet fremdeles med allergi så det er ikke ett alternativ engang? Vi vet heller ikke enda hvilke proteinkilder han reagerer på da han kun får anallergenic nå. 

Er det noen som har erfaringer med hypoallergenic tørrfor som kan tipse meg om gode merker? ?

Enig med Borderen, umulig å finne passande for om det ikkje er forallergi. Men ser det er snakk om proteinkilder han reagerer på. Då er det vanskelig med sånt som v&h, då der er mange ulike proteinkilder i alle produkta. Det lettaste er å prøve seg fram med proteinkildene. Enten ved å fore det rått eller i tørrforform.. Du kan for eksempel prøve Dr Clauder sine hyposensitive for, dei fins i variantane sild, and, laks og hjort :) Kjenner ikkje til så mange andre allergifor, men prøv deg fram med ulike proteinkilder =) 

Skrevet

Min har jo antageligvis allergi, foreløpig fornøyd med Specific food allergy managment CDD-HY. Bades også minimum månedtlig med en sjampo som er god på talg. Kløen hans er definitivt bedre nå, klør seg ikke til blods lenger. Vurderer dog å prøve annet hydrolisert fôr på annen proteinkilde for å teste litt. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...