Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi er litt uenige her i huset om størrelse på hund. Der vi er enige om er at om det ikke blir liten hund (som jeg foretrekker) eller mellomstor hund(som resten av familien foretrekker), så må det være en hunderase som ikke er for "masete", altså som krever mye fysisk aktivitet.

På den annen side liker jeg "gløgge" hunder. I mine yngre dager har jeg hatt båe schäfer, border collier, collie, buhund og blanding av BC og buhund. Jeg har alltid vært glad i gå på tur. Nå har jeg dessverre fått revmatiske lidelser som gjør at turer ikke lenger er så aktuelt - i alle fall ikke turer over et par kilometer. Det nærmer seg at jeg blir AFP-pensjonist og går derfor og lurer på å skaffe hund igjen. Altså en rolig rase, intelligent og generelt lett å ha i eie.

Tips? 

Skrevet

Hva med å sjekke ut en omplasseringshund som passer deres hverdag enn nødvendigvis være opptatt av rase? 

Det er jo ingen hemmelighet at valper og unghunder krever vesentlig mer til tider enn en voksen.. det er jo også litt avhengig av hvordan du bor. Bor du der de kan løse løs på jordet mens du går i ditt tempo, så vil det være helt annen aktivitet enn feks 2 km i bånd.. 

  • Like 4
Skrevet

Jeg tenker at en eller annen hund som er typisk selskapshund/familiehund burde passe greit. Og er enig med Krutsi at det å få en voksen hund som skal omplasseres nok kan være en god idé, så slipper du/dere den verste valpe og unghundstiden.  
 
 

 

 

  • Like 2
Skrevet

Jo, omplasseringshund kan være aktuelt.  Så lenge det er en hund som er sunn og frisk, ikke for gammel og ikke ødelagt  psykisk av ustabil eier, så er det verdt å tenke på.

En annen ting jeg glemte i forrige innlegg er at jeg er veldig opptatt av å ikke støtte opp om avl av raser med defekter så som at enkelte hunderaser sliter med noe så basalt som å få puste og ellers andre plager som gjør at hunden er en kronisk dyrlegepasient.  

  • Like 9
Skrevet
35 minutter siden, Oddingen skrev:

Jo, omplasseringshund kan være aktuelt.  Så lenge det er en hund som er sunn og frisk, ikke for gammel og ikke ødelagt  psykisk av ustabil eier, så er det verdt å tenke på.

En annen ting jeg glemte i forrige innlegg er at jeg er veldig opptatt av å ikke støtte opp om avl av raser med defekter så som at enkelte hunderaser sliter med noe så basalt som å få puste og ellers andre plager som gjør at hunden er en kronisk dyrlegepasient.  

Det er mange omplasseringshunder som er helt fine uten problemer, selv om kanskje de mer problemer og utfordringer er den største andelen.. 

men det er bare å følge med.. kanskje snakke med noen oppdrettere i området som du har tiltro til og kanskje de har en hund som ikke egner seg til avl eller pensjonert avlshund som dere kan få ta over? 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...