Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan lære valpen i si ifra når han vil tisse?


Harleyinthehouse
 Share

Recommended Posts

Valpen vår er 4 mnd og har sine perioder med uhell. Vi går i utgangspunktet ut annen hver time og etter behov (etter lek, spising, soving etc.). Et par ganger har han sagt i fra, piper ved døren, men det er sjeldent. Har roser masse og blir skikkelig stolte! Men hvordan kan vi lære han å si ifra?  Han har ikke alltid noen tydelige tegn når han vil tisse. Kan løpe over gulvet så stoppe så tisse, før vi rekker å reagere ? Noen tips? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lotta er snart 6 mnd og har heller ikke noen tydelige tegn på at hun må ut, men jeg anser henne som stueren nå. Jeg går bare ut når jeg regner med det er på tide, så jeg venter aldri til det er krise og hun virkelig MÅ :) Jeg bare sørger for at jeg går ofte nok ut til at det alltid skjer ute. Jo eldre valpen blir, jo lengre kan den jo holde seg, og det handler i grunn om å holde styr på hvor ofte valpen må tisse. :) Så se alltid på klokken når du er ute, og om det skjer uhell, gå ut litt tidligere neste gang. Er du ofte nok ute så vil ikke hunden trenge å si fra, og vil holde seg til den skal ut. Man skal ikke vente til det er krise :) Nå er Lotta straks 6 mnd, og hun kan holde seg hvertfall rundt 4-5 timer, for det har ikke skjedd uhell inne og hun har ikke virket desperat etter å komme seg ut når jeg kommer hjem. Når jeg er hjemme lufter jeg henne vel ca hver 3.-4.time.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vil du ha ein hund som går på døra da? Dei lærer fort at dei kan sei frå når dei vil ut, og at dei kan gå til døra fordi dei vil ut, og ikkje berre når dei må på do. Masing på døra om å gå ut er ikkje gøy. 

Med tida vil blæra vokse seg stor nok til at dei greier å halde seg ein vanleg arbeidsdag, og då er lufteturane om dagen oftast nok. :) 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil ikke ha en hund som lærer seg at den kan mase ved døra for å komme ut [emoji1] Denne husrentreningen varer så kort, og så fort de blir hakket eldre og greier å holde seg, har man ingen behov for at hunden skal si ifra at "nå føler jeg for å tisse litt". De holder seg lenge, og jeg lufter ofte nok til at ingen går rundt og er tissatrengt uansett. Lærer man den å si ifra, får man fort en hund som maser på døra fordi den vil ut, uten at det egentlig er noen krise.
Da lufter jeg heller litt oftere når de er valper [emoji4]

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min skjønte fort at hvis hun sa ifra så tok jeg hu ut. Men når vi kom ut skulle hun bare jage fluer og finne pinner og tøyse. Så nå tar jeg hu er ikke ut om hu maser hvis jeg mener hun kanskje ikke må tisse :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ingen av mine hunder har sagt i fra når de må på do, og det er igrunnen ganske greit. På voksne hunder så er det som regel nok å lufte de 3-4 ganger om dagen, og da trenger de ikke si i fra. Jeg har erfart at voksne hunder som kan holde seg "sier i fra" på sin måte om de må på do hvis det er krise. Type blir rastløse, går til døra etc. 

At valpen kan løpe over stuegulvet og bare plutselig sette seg ned for å tisse handler om at valper ikke kommet der i utviklingen at de faktisk KAN holde seg. De kjenner bare de må tisse NÅ, og så gjør de det :P Det å kunne holde seg kommer helt av seg selv når de blir eldre. 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine to har hver sine måte å si fra på. Dette er ikke noe jeg egentlig har lært de bevisst, men tegn de har gjort for å kommunisere som jeg videre har godtatt. De bruker det aldri imot meg (som at de vil ut bare for å komme ut), når de gjør det må de virkelig ut. Nå er dette veldig veldig sjeldent, for de luftes jo titalls av ganger ila en dag, men de har nå muligheten hvis de finner ut av det :ahappy:

Den eldste står og små"bjeffer" (lager slike boffelyder) mot meg og den yngste kommer og skraper meg på foten med labben sin:)

Ser egentlig ikke helt grunnen til at de skal lære seg å si fra, så lenge de faktisk luftes nok. Får de muligheten til å ut 4 - 5 ganger ila en dag, så er ikke det mange timene å holde seg imellom. Og det burde/skal en voksen, frisk hund klare etterhvert.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...