Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei,


Er det noen som vet hvor jeg finner vakinasjonskravene?
Sjekket reglementet for Jaktprøver for stående fuglehunder, men der vises det bare til NKK.no, og der finner jeg som vanlig aldri det jeg leter etter..

Skrevet

Jeg finner dette: 

3.3 Vaksinasjonsregler Hunder må være vaksinert mot valpesyke og attest kunne fremvises.

- Hund under ett års alder: Hunden må være minimum 10 uker ved siste vaksinasjon.
- Hund over ett års alder: Hunden skal være vaksinert ved minst 10 måneders alder og deretter skal siste vaksinasjon være utført for maksimum 3 år siden.
- Ved førstegangsvaksinasjon må det ha gått minimum 2 uker fra vaksinasjonsdato. Kontroll på at gjeldende innførsels- og vaksinasjonsbestemmelser er fulgt kan forekomme. Det anbefales at deltagende hunder også er vaksinert mot parvovirusinfeksjon og parainfluensa (kennelhoste).

Henta herfra, som er et utkast til harmonsering av nordiske utstillingsregler:

http://web2.nkk.no/filestore/Strategiske_dokumenter/Hringer_interne/Utstillingsregler-nordisk-harmonisering.pdf

 

Skrevet
58 minutes ago, SiriEveline said:

Takk men det er utstillingsregler for 2016, finner utstillingsregler for 2017 på NKK.no, men jeg ser etter vaksinasjonskravene som de viser til i prøvereglene..

Utstillingsreglementet er såvidt jeg vet ikke revidert for 2017. Jeg vil anta at de samme reglene gjelder angående vaksinasjon.

Skrevet
3 minutes ago, simira said:

Utstillingsreglementet er såvidt jeg vet ikke revidert for 2017. Jeg vil anta at de samme reglene gjelder angående vaksinasjon.

Det ligger nå regler på NKK.no som gjelder fra 01.01.2017.

Men som sagt så viser prøvereglementet til vaksinasjonskrav på NKK.no ikke til utstillingsreglementet.

Skrevet
1 minutt siden, SiriEveline skrev:

Det ligger nå regler på NKK.no som gjelder fra 01.01.2017.

Men som sagt så viser prøvereglementet til vaksinasjonskrav på NKK.no ikke til utstillingsreglementet.

Men det er vel det samme - vaksinasjonskravene som står i utstillingsreglementet er gjeldende for alle offisielle prøver i regi av NKK eller samarbeidende klubber. 

  • Like 3
Skrevet

Ja, jeg er ganske sikker på at det er utstillingsreglementet som gjelder her. Det virker til å være defaulten hvis det mangler noe i andre regelverk. :P

Skrevet
15 minutes ago, Siri said:

Men det er vel det samme - vaksinasjonskravene som står i utstillingsreglementet er gjeldende for alle offisielle prøver i regi av NKK eller samarbeidende klubber. 

Da vet jeg ihvertfall hva som gjelder, men greit å tipse NKK om å gjøre det litt tydeligere :) Evt får de ha en egen PDF for vaksinasjonskrav.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
    • Hei! Jeg trenger råd angående en situasjon jeg befinner meg i nå. Jeg solgte en hund (1 år gammel) for 2,5 år siden. Hunden ble sjekket av veterinær før flytting. Jeg mottok nå en melding om at eieren har avlivet hunden på grunn av alvorlig atopisk dermatitt. De krever pengene tilbake for hunden, som ble solgt for 7000 kr. Problemet jeg har med dette er at hunden først begynte å utvikle symptomer 1,5 år etter at den forlot meg, ifølge veterinærjournalene, og verken foreldrene eller søsknene er berørt. Uten noen bevis i det hele tatt har veterinæren skrevet i alle journalene at den er "arvelig". Hva ville du gjort i denne situasjonen? Selv om jeg ikke er imot å refundere dem, synes jeg det faller inn under den generelle risikoen ved å eie et dyr. De kontaktet meg ikke på noe tidspunkt da hunden fikk symptomer for å tilby meg å kjøpe den tilbake.
    • Jeg håper jo at folk som velger å ta med hundene sine på Oslo Dog Show har trygge hunder som takler omgivelsene der. Hvis du er ute etter å vite mer om rasen så anbefaler jeg å kontakte raseklubben eller oppdrettere av rasen.
    • Chodsky Pes virka så rolige på Oslo Dog Show.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...