Gå til innhold
Hundesonen.no

Akutt sikling...


Tuvane
 Share

Recommended Posts

Bikkja, en langhåret schäfer på snart fem år, har i dag siklet noe helt voldsomt fra den ene siden av munnen. Han sleiker seg noe voldsomt rundt munnen, og sikla renner. Jeg finner ikke noe skader verken på tenner, slimhinner eller rundt munnen, og ser ingen tegn til at det skulle sitte noen fremmedlegemer i munnhulen. Virker heller ikke som han har noen smerter når jeg klemmer og kjenner i og utenfor munnen. Såvidt personen som luftet ham i morges vet, har han ikke fått i seg noe rart, men siklinga oppsto visst uten turen. Har ikke spist noe annet enn normalt, annet enn litt rensket fjellørret i går kveld (noe han har fått før, uten noen reaksjon). Allmenntilstand uten anmerkning, og virker ellers helt normal, har spist maten sin som normalt, men han er helt klissvåt i "løvemanken", og det drypper kontinuerlig sikkel, spesielt fra høyre side av munnen. Erfaringsvis vet jeg at han skal ha rimelig vondt før han viser tegn på smerte, så sånn sett kan det jo hende at han har vondt, uten at jeg klarer å påvise det.

Det eneste jeg liksom kan tenke er at han har rullet seg veldig mye i den relativt skarpe og harde snøen, og er spesielt glad i å gni siden av hodet bortover isen, sånn at det kan ha oppstått noe irritasjon i leppeområdet - men jeg ser ingen tegn til at det er noen sår eller skader.

Noen som har noen formening om hva dette kan være eller har noen lignende erfaringer? Vil helst unngå å kjøre to timer og betale ørten kroner for å få avkreftet at det ikke er noe farlig, men drar jo selvfølgelig til vet dersom det oppstår forverring eller endret allmenntilstand.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

4 minutter siden, Debbie skrev:

Kan det sitte små bein fra fisken i tannkjøttet?

Tror ikke det, fisken ble finrenset før han fikk dem, og jeg ser ikke noe tegn til at det sitter noe fremmedlegemer der, men jeg skal prøve å få tatt en enda grundigere sjekk. Er ikke så lett å undersøke munnen, han har varierende pigmentering (svart, rosa) med marmorering inne i munnen, så er ikke så lett å "se" så mye. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Ingidano skrev:

Min dalmis hadde en runde med ekstremsikling før jul, forsvant umiddelbart etter en tablett med metacam. Men hun hadde i tillegg feber, hovne lymfekjertler og spyttkjertler. 

Kjenner ingenting på verken lymfeknuter eller spyttkjertler, men skal prøve å ta en sjekk til og se om jeg klarer å kjenne noe forskjell på høyre og venstre side. Var allmenntilstanden påvirket (annet enn feberen)?

Og ga det seg etter en metacam?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Tuvane skrev:

Kjenner ingenting på verken lymfeknuter eller spyttkjertler, men skal prøve å ta en sjekk til og se om jeg klarer å kjenne noe forskjell på høyre og venstre side. Var allmenntilstanden påvirket (annet enn feberen)?

Og ga det seg etter en metacam?

Siklingen forsvant helt etter en tablett metacam. Ellers var hun ikke helt seg selv, noe slapp, og ville helst være i fred (40 i feber og golfballstørrelse på lymfene).

Har du prøvd å skylle munnen hans, i tilfelle det er noe som irriterer?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

5 minutter siden, Ingidano skrev:

Siklingen forsvant helt etter en tablett metacam. Ellers var hun ikke helt seg selv, noe slapp, og ville helst være i fred (40 i feber og golfballstørrelse på lymfene).

Har du prøvd å skylle munnen hans, i tilfelle det er noe som irriterer?

Han har drukket normalt, så regner med at han har fått skylt ut evt ting som måtte være der hvis det skulle være noe kjemisk irritasjon.

Tok akkurat tempen, og den var 38,7, så det er vel innafor normalen.

Tar og ringer til Jeløya og hører om det er greit å gi en Rimadyl (er det jeg har liggende).

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Pringlen skrev:

Kan bare være at han er kvalm/har noe ubehag i magen. Dogoen var sånn et par ganger, og hygenen en gang. Gikk over av seg selv på dem.

Ja, det kan hende, men det renner BARE på den ene siden av munnen, hvis han var kvalm burde det jo renne fra begge sider. Og han har stor appetitt, og siklet enda verre da jeg tok fram noen godbiter. :P Kan jo evt være en betennelse i en spyttkjertel, kanskje... Prøver med en skylling i dusjen, og så gir jeg evt en Rimadyl.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Tuvane skrev:

Ja, det kan hende, men det renner BARE på den ene siden av munnen, hvis han var kvalm burde det jo renne fra begge sider. Og han har stor appetitt, og siklet enda verre da jeg tok fram noen godbiter. :P Kan jo evt være en betennelse i en spyttkjertel, kanskje... Prøver med en skylling i dusjen, og så gir jeg evt en Rimadyl.

Ja, det er sant :) Kan det være ulik spyttproduksjon i kjertlene hans, da kanskje?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

11 minutter siden, Pringlen skrev:

Ja, det er sant :) Kan det være ulik spyttproduksjon i kjertlene hans, da kanskje?

Mulig! :) Normalt sett (når han sikler etter mat) så ser det ut som det renner likt på begge sider, men det er jo ikke noe jeg tenker veldig mye over.

Nå er munnen skyllet i dusjen etter beste evne - takk gud for en hund som tolererer det meste, inkludert å få et dusjhode inn i kjeften. :P Har gitt et tyggebein i tilfelle det skulle være noe som sitter fast som kan "gnages løs", og det gikk ned på høykant.

Har en rimadyl liggende klar, så får bare se an. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...