Gå til innhold
Hundesonen.no

Singel, turnusjobb og skaffe hund?


Recommended Posts

Skrevet

Når jeg har valp(ekull), så ser jeg at det blir færre tisseflekker om natta hvis siste måltid før sengetid er vom, og ikke tørrfôr. Mindre væske inn = mindre væske ut. 

Det å ha valp handler jo ikke bare om å få den stueren og at den ikke er hjemme alene for mye - det skal også legges ned en betydelig innsats på sosialisering og miljøtrening, gjerne litt hver dag, så det krever jo mer av eieren. Det er jo forskjell på å få en valp som kan være med på jobb, slik at den i løpet av en dag kanskje får gå til bussholdeplassen, ta bussen, skifte til tog på Oslo S, kjøre tog, gå til jobben, være på kontor med andre mennesker, og motsatt rekkefølge på hjemturen - det var virkeligheten for en valp jeg hadde, for eksempel. Hun fikk mye mer sosialisering og miljøtrening av det, enn om jeg satt hjemme i ti timer og skrev på bacheloroppgave. Selv om jeg i prinsippet har mer fleksibilitet som student enn som arbeidende - men jeg var heldig og fikk mye gratis i løpet av arbeidstiden, og enda hadde jeg ettermiddager/kvelder å gå på.

Har TS en plan for dette?

Jeg er også single, og det å få valp krever tilrettelegging uansett om en jobber hektiske turnussykluser eller en deltidsjobb. Hele hverdagen må forberedes på valp, og det valpen krever.

  • Svar 53
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg fikk meg valp i det vi var i innspurten på mastergradsoppgaven - og det gikk helt strålende det. Jeg skrev sammen med en studiekamerat og hadde med valper på "kontoret". Mulig jeg var heldig som h

Valper har vel svært sjeldent diaré når de maser...  Jeg tror særdeles få oppdrettere og valpemødre står opp med valper opp til flere ganger per natt. Fordelen ved å sove med valpen er jo også at valp

Jeg synes ikke det høres forenelig ut i det hele tatt å ha valp samtidig som man skriver bachelor, jeg hadde sannsynligvis ikke klart å skrive en stil på barneskolenivå engang da jeg hadde valp  Nå ha

Skrevet
3 minutter siden, SFX skrev:

Når jeg har valp(ekull), så ser jeg at det blir færre tisseflekker om natta hvis siste måltid før sengetid er vom, og ikke tørrfôr. Mindre væske inn = mindre væske ut. 

Det skal jeg ha i bakhodet. Har tenkt å fôre valpen på v&h + tørrfôr, men da kan jo siste måltid bare være v&h. Lurt!

3 minutter siden, SFX skrev:

Det å ha valp handler jo ikke bare om å få den stueren og at den ikke er hjemme alene for mye - det skal også legges ned en betydelig innsats på sosialisering og miljøtrening, gjerne litt hver dag, så det krever jo mer av eieren. Det er jo forskjell på å få en valp som kan være med på jobb, slik at den i løpet av en dag kanskje får gå til bussholdeplassen, ta bussen, skifte til tog på Oslo S, kjøre tog, gå til jobben, være på kontor med andre mennesker, og motsatt rekkefølge på hjemturen - det var virkeligheten for en valp jeg hadde, for eksempel. Hun fikk mye mer sosialisering og miljøtrening av det, enn om jeg satt hjemme i ti timer og skrev på bacheloroppgave. Selv om jeg i prinsippet har mer fleksibilitet som student enn som arbeidende - men jeg var heldig og fikk mye gratis i løpet av arbeidstiden, og enda hadde jeg ettermiddager/kvelder å gå på.

Nå kan jeg bare svare for meg selv, og ikke TS, siden jeg ender opp med valp i bachelorskrivingen jeg også. Jeg vet med meg selv at jeg greier ikke å sitte inne og skrive hele dagen. Det har jeg verken konsentrasjon eller faktisk gidda til. Jeg skriver heller litt hver dag. Det vil jo da si at de øvrige timene i døgnet kan brukes på valp, sosialisering, miljøtrening etc. Når valpen er helt liten er det ikke snakk om så voldsomt lenge man er ute heller, og så sover kanskje valpen godt etterpå en god og innholdsrik tur, og da får man forhåpentligvis skrevet litt.

 

  • 4 months later...
Skrevet

Jeg vet ikke hvordan det gikk med TS, men valp i bachelorskriving gikk helt fint her. Igrunnen ikke noe stress. Nå i innspurten har hun blitt såpass stor at jeg har kunnet skrive i flere timer i strekk uten problem. For å si det med andre ord, det er ikke valpens skyld at det ble travelt i slutten :P 

Skrevet

Jeg sitter også med valp og bacheloroppgave nå (+ sønn på fire 80%). Har "skrivetid" mellom 9-15 på hverdager pga barnehage. 

Vet jo ikke om det blir "folk" av den valpen ennå, men føles ut som veldig bra timing! Tar skrivepauser og bruker da all tiden på valp. Han får også aktivitet etter 15 så klart. Hadde vært langt vanskeligere å balansere med jobb :) 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...