Gå til innhold
Hundesonen.no

Sår på tunga og dårlig ånde


Poter
 Share

Recommended Posts

Eine har hatt en del dårlig ånde i høst og her tidligere i høst var vi innom veterinæren for en sjekk. Det viste seg at han har noen sår på tunga som ingen av oss vet hvor kommer fra eller hva er. Vi ble enige om å se det an og det virket som at sårene var på vei å gå bort og etter ei stund ble ånden hans normal igjen. Nå har han imidlertid fått dårlig ånde igjen og sårene er tilbake igjen. Veterinæren beskrev det som at det så ut som etseskader, men det er jo ikke det. Har noen av dere vært borti noe lignende eller har noen anelse om hva det kan være?

Han har brukt Metacam fast lenge nå, men sår på tunga skal ikke være en bivirkning. Han har skiftet fôr iløpet av høsten til Orijen, så det kan være et alternativ. Han får Vom og Hundemat også, men han har fått mest tørrfôr i høst. 

Jeg skal se om jeg får tatt bilde senere og legge ut, så kan dere se. Det er lyse, nesten hvite felt på tunga. Mest på siden av tunga.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

23 minutter siden, Med Grimm og Gru skrev:

Uffda, hørtes ikke bra ut :( Hmm, er jo fort gjort at de får i seg noe de ikke skal ha når de er ute, utrolig hva folk slenger ifra seg. Hvite felt og dårilg ånde minner meg om sopp, æsj.

Ja, det er jo ikke godt å si hva de får i seg og særlig seint i høst har han vært ram på å spise ting ute. 

Sopp, ja. Hm, hva kan det komme av?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

18 minutter siden, Poter skrev:

Ja, det er jo ikke godt å si hva de får i seg og særlig seint i høst har han vært ram på å spise ting ute. 

Sopp, ja. Hm, hva kan det komme av?

Hunder som oss mennesker har jo Candida (gjærsopp) som en del av den normale bakteriefloraen. Hos oss mennesker kan den blomstre opp ved nedsatt immunsystem (cellegift kur, andre medisiner etc).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 timer siden, Siri skrev:

Jeg tenker også at det kan være en slags soppinfeksjon pga nedsatt immunforsvar f eks? Evt en allergisk reaksjon på noe.

Så vidt jeg vet har han ikke nedsatt immunforsvar. Skaden hans er muskulær, så det skulle vel ikke påvirke det sånn? Men når jeg tenker meg om, så er det vel sånn at en kronisk smertetilstand setter ned immunforsvaret, så det kan jo være noe i det.

3 timer siden, Med Grimm og Gru skrev:

Hunder som oss mennesker har jo Candida (gjærsopp) som en del av den normale bakteriefloraen. Hos oss mennesker kan den blomstre opp ved nedsatt immunsystem (cellegift kur, andre medisiner etc).

Hm, ja, jeg skal spørre veterinæren hva de tenker.

39 minutter siden, Polfarer skrev:

Jeg stemmer også for sopp. Candida albicans kan gi sår på tunga og ellers i munnen. Kalles vel noe sånt som trøske på norsk?

Trøske har jeg ikke hørt om, men mener å huske at mennesker med candida sier de får noen slags hvite felt på tunga?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kommer det av nedsatt immunforsvar, da, eller kan det være andre årsaker? 

Nedsatt immunforsvar er vel den vanligste årsaken. Candida albicans er opportunistisk.

Jeg vil ikke si noe om hva årsaken kan være, men du kan jo søke opp trush/candida albicans in dogs/candidiasis så finner du nok av info :)

Sent fra min Nexus 5X via Tapatalk

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

11 minutter siden, Polfarer skrev:


Nedsatt immunforsvar er vel den vanligste årsaken. Candida albicans er opportunistisk.

Jeg vil ikke si noe om hva årsaken kan være, men du kan jo søke opp trush/candida albicans in dogs/candidiasis så finner du nok av info :)

Sent fra min Nexus 5X via Tapatalk
 

Ok, jeg skal ta en telefon til veterinæren og høre hva de sier. 

Jeg ser at sårene hans er mer rød nå enn hvite. De var hvitere sist gang. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tiden flyr og lille bebbisen blir snart året. 😱 Hun er fremdeles kanskje 6mnd i sitt eget hode da. 😂 Dagens agenda så slik ut 😴 etter å ha trent litt på fokus med bestekompis whippeten Leo som distraksjon, og så gått ett spor i nytt terreng etter en god times pause i bilen. 😁    Tidligere i mars når vi passet på ett lite småbruk. Fant en fin foss!   et par fra den lille uka vi hadde snø her sørvest. 😂
    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...