Gå til innhold
Hundesonen.no

Bil med plass til to hunder og fire mennesker


Helianthus
 Share

Recommended Posts

Jeg trenger en hundebil med plass til to hunder og fire mennesker. Dette blir nr. 2-bilen, så den skal ikke være for kostbar og den trenger ikke å ha plass til bagasje utover ett dobbeltbur bak. Det er sjelden det skal være med flere enn meg (sjåføren), så det er heller ikke så viktig at det er veldig god plass til beina i baksetet og sånn.

Jeg vurderer Hyundai i40, Kia Sportage og Qashqai (evt +2). Er det noen som vet hva slags bur jeg får plass til i Sportage og Qashqai? Er det plass til to mellomstore hunder (18 kg/50 cm mangkehøyde) i bagasjen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Jeg kjører for tiden en Kia Sportage. For å få plass til dobbeltburet mitt må jeg ha setene nedlagt, men det er jo burets lengde det går på. Har en belger og en setter, og skulle jeg hatt buret kort nok til at setene kan være oppreist syns jeg burplassen deres blir litt for liten. 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer jo litt an på hundene da... vi får ikke plass til våre to i vanlig personbil/stasjonsvogn. Men med medium og mindre hunder så ville jeg sett på Subaru Forester.

Vi har en Subaru forester 2014 modell hjemme. Er ikke veldig god plass i den altså. Min er riktignok 70 cm høy og 50 kg tung men hun har problemer med å få snudd seg bak i der. Tror det ville blitt trangt med to meidumhunder i bur [emoji14]

Sent fra min Nexus 5X via Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er blitt veldig glad i Mitsubishi jeg da. Outlander er jo stor, mens ASX som jeg har nå er noe mindre og dermed rimeligere. Jeg har et Hercules bur i bagasjerommet og tror det skal være mulig med et dobbeltbur som tar hele bagasjerommet. Dybdestr på buret er small, men til Lady som er rett under 20kg så er det mer enn stort nok. Bilen passer for oss siden vi bare er to personer, så da kan jeg bruke baksetet til bagasjen jeg ikke får plass til i bagasjerommet.  

Lenke til kommentar
Del på andre sider

18 minutter siden, Helianthus skrev:

Jeg vil ha en relativt ny bil med ryggekamera og navigasjon :icon_redface: så da begrenser det seg med valg. X-trail og Forester blir for dyre, mens Qashqai og Sportage blir for små. Da ligger det fortsatt an til Hyundai i40, som er en veldig god bil, men litt kjedelig siden vi allerede har en :)

Hva med outlander? Har en selv, men som varebil. Genial hundbil! 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

14 minutter siden, Pringlen skrev:

Sett på dacia duster? Det er jo fine suver nesten gratis. Men, ja, de er jo så billige at man blir mistenksom :P

Jeg var og så på den, men bagasjerommet var knøttlite. Derfor endte jeg opp med ASX, tar man en bruktbil på noen år med maks utstyr så er den ikke så veldig mye dyrere enn billigste variant av Duster.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva med Mitsubishi Grandis? Den kan du jo få som 7seter blandt annet så burde ha god nok plass. :) Ikke ille drivstoffforbruk heller, vi kjørte sammen med noen i en grandis til sverige og de brukte kanskje en halv tank til grensa. (Fra stavangerområdet) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine
2 timer siden, Helianthus skrev:

Jeg vil ha en relativt ny bil med ryggekamera og navigasjon :icon_redface: så da begrenser det seg med valg. X-trail og Forester blir for dyre, mens Qashqai og Sportage blir for små. Da ligger det fortsatt an til Hyundai i40, som er en veldig god bil, men litt kjedelig siden vi allerede har en :)

Hva vil relativt ny si for deg? Ut fra første innlegg tenkte jeg nemlig automatisk litt gammel bil, noe "min" sportage er. (2008).

De nyere sportagene tror jeg nok er litt større. 

Har du tenkt i retning Touran? Greit plass bak med fem seter, og så kan jo setene tas ut etter preferanse og behov :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 timer siden, Pringlen skrev:

Sett på dacia duster? Det er jo fine suver nesten gratis. Men, ja, de er jo så billige at man blir mistenksom :P

Jeg har hatt samme tanker - de er virkelig mistenksomt billige! Det skyldes nok at de er litt sånn Lada var for 100 år siden. Kjørekomforten er ikke den helt store i følge tester, men jeg har også hørt pene ting om den fra folk som har den selv.

52 minutter siden, Christine skrev:

Hva vil relativt ny si for deg? Ut fra første innlegg tenkte jeg nemlig automatisk litt gammel bil, noe "min" sportage er. (2008).

De nyere sportagene tror jeg nok er litt større. 

Har du tenkt i retning Touran? Greit plass bak med fem seter, og så kan jo setene tas ut etter preferanse og behov :) 

Jeg må nok prøve å finne noen mål på bagasjen på Sportage, men sjekket billistene for variocage, herkules og artfex, og såvidt jeg kunne se passer ingen av dobbeltburene til Qashqai eller Sportage. Qashqai + 2 har plass til dobbeltbur. Touran er også aktuelt. Der er ikke prisene så ille heller. 

Kriteriene mine er 2013 eller nyere (til nød 2012), kr. 200 000,- eller mindre og maks 80 000 km. Plass til M/L dobbeltbur, ryggekamera og integrert navigasjon. Kort sagt nesten ny bil nesten gratis :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tenker at du har ikke kjempestore hunder. Så de fleste stasjonsvogn biler med litt bagasjerom må duge? 

Om du fiks bur som er skreddersydd får du jo også utnyttet mye plass. 

Jeg har feks en litt gamlere audi a4, dypden er rundt 70cm. Desverre stikker hjulbuene inn i bagasjerommet, som stjeler en del breddeplass. Men i nyere stikker de ikke ut- så der er det jo god plass! 

Men anyway, slenger meg på outlanderbølgen, sjekk den :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Veldig fornøyd med plassen i min Grandis. God plass til 4-5 mellomstore hunder uten å bruke baksetene, og 2-3 om jeg setter setene inn (3 om skilleveggen ikke er i buret, synes det blir litt trangt med veggen i, men det er nå meg). Har akkurat nå to 3'er-bur pluss reservehjul mellom gitteret og det fastmonterte buret som er sveisa til bilen. Masse plass oppå de to burene. Bruker normalt bare det store buret, og har de to løse til når jeg skal ha med ekstra hunder. Det fastmonterte buret har plass til stellebord og tøybur oppå. Har tidligere vært fornøyd med Space Wagon, omtrent samme plass baki, om ikke en anelse bredere, men lavere under taket, og også Sportage, men det var en eldre modell, og kort. Ville likt den lange modellen bedre, ellers var den god og kjøre, deilig med 4wd. Den nye sportagen er det bittelite bagasjerom i. Plass til et lite dobbeltbur, men jeg synes det er for trangt til at jeg synes ser komfortabelt ut. De kunne f.eks. aldri ligget utstrakt i et bur på den størrelsen. Har sittet på med ei venninne som hadde denne. Hun har bytta den ut nå, var ikke fornøyd med den som hundebil. Mannen er på sin andre Touran nå, fin hundebil med god plass, men litt vel mye kluss med de synes jeg, og den er litt vel lav (bakkeklaring). Han har jo ikke samme behovet for å kjøre i skogen som meg etter han konverterte til IPO, så han overlever med den som den er :P 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg ville ikke vært redd for mellompuddel. Ta dere en tur på puddeltreff og møt noen i ulike størrelser! Puddel er høyst undervurdert og jeg tenker det kan passe bra til kriteriene. Hundene krysses jo dessuten mellom størrelsene, og det er en del variasjon. Jeg har møtt mange fine mellompuddel de siste årene, siden jeg har veldig lyst på en selv. Det er også stor forskjell inad i kategoriene, jeg ser på mellom, men en liten storpuddel er et alternativ. Personlig har jeg dårlig erfaring med wheaten terrier. De kan være supre hunder, men de er terriere og har sterke, egne meninger, og jeg er usikker på om jeg har vært på et problemhund/passeringskurs uten en wheaten... Toller mener jeg bør brukes aktivt og det er litt mentalt rusk på dem, da ville jeg heller gått for golden eller labrador. Korthåret collie - passer kriteriene men røyter en del. Langhåret collie - må børstes. For førerorientert og samarbeidsvillig tenker jeg retriever, gjeterhund og noen typer jakthunder. Hvis det er mye unger og styr så kan gjeterhunder blir stresset. Jeg tenker litt på lagotto eller spansk vannhund - men sjekk veldig nøye gemyttet! Da jeg var aktivt var det ganske mye dårlig på dem, så mye at en aktiv lagottoeier med tre hunder advarte meg mot å vurdere det. 
    • Hei, Etter noen år uten egen hund begynner vi å kjenne på savnet etter et firbeint familiemedlem. Det er noe opp og fram enda, men vi prøver å bestemme oss for hvilken rase vi skal velge neste gang og det hadde vært veldig hjelpsomt å få litt innspill til rasene vi tenker på og kanskje noen vi ikke har hatt på radaren enda? Vi er en familie på 4 med barn i barneskolealder. Vi har god erfaring med hund, men har aldri drevet med noen form for hundesport eller jakt osv, og kommer sannsynligvis ikke til å starte med det heller, så vi ser først og fremst etter et familiemedlem.   Hva vi ser etter: * Vi foretrekker begge hunder med tæl, men akkurat i den livsfasen vi er i nå lener vi mer mot et mildere gemytt. Veldig usikker på dette punktet * Førerorientert og samarbeidsvillig * Lite jakt - ønsker muligheten til å slippe hunden løs og oppnå stødig innkalling * Ingen vokt * Lett å motivere og lærevillig (husk: dette er en ønskeliste 😇) * Så lite sikling som mulig * Minst mulig hundelukt (sorry goldens 🫠) * Må tåle at det er mye som skjer hjemme hos oss. Barna leker, har med seg venner, vi får besøk, ungene kan bråke osv. Må tåle fremmede i eget hus uten at det er krise eller blir skummelt. Dette er selvfølgelig noe vi vil legge til rette for at hunden takler fra dag 1, men det er et så viktig punkt at vi ønsker best mulig utgangspunkt * Går greit overens med andre hunder * Minst mulig røyting - har ikke helt bestemt meg for hvor viktig dette punktet er for meg, men det ser så deilig ut å ha en røytefri rase. Kan gjerne stelle pels hver dag, men ikke mer enn 10-20 min i det daglige * Jeg ønsker meg en stor hund, samboer har mest lyst på en liten hund, så jeg tenker en plass midt i mellom.    Vi kan tilby: * Ca 1,5 time tur hver dag. Noen dager mer, noen dager mindre, men jeg tenker gjennomsnittet vil ligge rundt der * Hundevante eiere som liker å trene lydighet og legge til rette for et ukomplisert hundehold * Masse kjærlighet og oppmerksomhet   Raser vi har tenkt på: * Puddel - Jeg føler egentlig at jeg beskriver en puddel, men... Samboer syns storpuddel blir for stort, mens jeg syns de minste variantene blir for små. Har inntrykk av at mellompuddel har en del rusk på linjene? At hunden er mentalt stødig er pri 1 * Wheaton Terrier - Virker som veldig kule hunder, men litt redd for at terrier-gemyttet kan bli litt mye? Har veldig lite erfaring med rasen bortsett fra det jeg har lest meg til * Toller - virker som veldig trivelige hunder som har mange av de kvalitetene vi ser etter, men har inntrykk av at de kan være litt nervøse? * Schipperke - denne rasen har vi hatt før og det er veldig kule hunder. Men kunne tenkt meg en litt større hund i neste omgang   Så, har dere noen tanker eller forslag til oss?    Disclaimer: Ja, jeg vet at jeg har skrevet en smørbrødliste over ønsker og at selv om en rase på papiret kan huke av på alle boksene, kan individet vi får i hus være helt annerledes. Vi er ikke ute etter en robot, men vi er fortsatt i drømmefasen og ønsker best mulig utgangspunkt for vårt neste hundehold.  
    • Stoffbur var jo en idé! Det tror jeg ikke hun har noe forhold til fra før, så da er det kanskje mulig å begynne helt fra start med positive assosiasjoner. Det skal jeg prøve!
    • Det høres jo ut som du må jobbe med å gjøre bil til noe mer positivt som et separat prosjekt. Det fikser du! Kan du ha med bur på trening og sette ut et annet sted for pause/hvile? Eller teppe et sted du kan binde henne? Vil et stoffbur funke og være annerledes nok til å senke terskelen litt? Kompostgrinder?
    • Det viser seg nå at hun rett og slett har traumer relatert til bilkjøring og spesielt det å bli forlatt alene i bil. Det er såpass alvorlig at jeg ikke har lyst til å gå nærmere inn på det ettersom tidligere eier ikke er her og kan forsvare seg, men dette gjør det ekstremt vanskelig både å gå på kurs og delta på treninger, ettersom jeg ikke kan "pause" henne i bil (da blir hun så stressa at det ikke er mulig å få kontakt med henne i det hele tatt). Hun har rett og slett ingen steder å slappe av på kurs/trening. Dette er utrolig fortvilende og jeg kjenner meg litt motløs akkurat nå... Hun er veldig trenbar og en kjempesøt hund innafor de rammene der hun føler seg trygg, men skal jeg ha sjans til å få gjort noe med øvrig problematferd (som det viser seg å være mye av) må vi gå på kurs og trene...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...