Gå til innhold
Hundesonen.no

Imagecopy High As A Kite, "Alba"


Recommended Posts

Skrevet
På 26.12.2016 at 0:49 AM, Toril skrev:

Hun er nydelig!:wub:

 

På 26.12.2016 at 1:11 AM, tonjek skrev:

Pudler vokser stadig på meg, altså!
Nydelig, er hun! emoji7.png

 

På 26.12.2016 at 2:45 AM, tmp skrev:

For en fin frøken :wub:

 

På 26.12.2016 at 1:05 PM, Snøfrost skrev:

Så fin hun er :)

 

 

22 timer siden, Katharina skrev:

Så nydelig hun er. Begge to er nydelige. Pudler er så fine :wub:

 

Så utrolig hyggelig at dere tar dere tid til å kommentere❤️ Jeg er selvfølgelig ikke uenig, helt objektiv?

  • 4 weeks later...
Skrevet

Alba nærmer seg 6 måneder og 7 kg med stormskritt. Fortsatt helt perfekt, og utrolig festlig! Hun har mistet alle valpetenner uten noen problemer, og fått nye. Alle gleder seg over det! :sweat:

Fra hun kom har bitingen vært ganske ekstrem (sammenliknet med tidligere valper som knapt har bittt). Hun kunne finne på å ta et nafs av kinnet om hun satt i sofaen ved siden av meg uten at jeg gjorde noe spesielt annet enn å lese avis! Nå hilser hun ved å bite forsiktig (noen ganger litt vel ivrig da) på hånda og hyle, så bitingen er nok en del av kose/gledesritualene hennes, og har sikkert vært det hele tiden:lol: 

Jeg jobber turnus, og har ofte fri på dagtid. På dagene med dårlig vær har vi gått en kort tur før vi har tatt turen på storsenteret. Målet for turen er selvfølgelig dyrebutikken (og å oppleve det som er på veien dit). 

Hun er rett og slett rå på å ta heis, og det passer veldig bra med tanke på fremtid som besøkshund/terapihund. Ellers er vi i gang med grunnkurs på antrozoologisenteret, og så fort et kurs passer med jobb blir det besøkshundkurs. 

IMG_1630.JPG

IMG_1627.JPG

IMG_1730.JPG

IMG_1732.JPG

IMG_1568.JPG

3292B021-E721-4D18-B11A-CA53C8D70496.jpg

Det har blitt mange turer med og uten Kita. De har det så gøy sammen! Og jeg synes det er så deilig å ha mål for dagene med turer på gamle og nye steder. 

IMG_1661.JPG

Blitt mange runder med vask og tørk, men det er heldigvis ikke verre enn at det kan være ganske hyggelig!

IMG_1650.JPGIMG_1744.JPG

Vakreste lille voffen❤️

 

 

  • Like 10
  • 4 weeks later...
Skrevet
6 timer siden, Belgerpia skrev:

Mandag - yeeeejjjjjj

Fin helg da.
Denne snella var på sitt første valpeshow i går, lille søtnosen. Til og med klippet til uten guidelines (jupp, jeg er faktisk veldig fornøyd med meg selv, kunn tatt litt mer bak og foran i brystet ser jeg på bildene, men jeg er overall fornøyd).
Resultatet ble jo en kanon kritikk:
6 mnd, utmerket type, meget god størrelse, feminint hode og uttrykk, meget gode hode/skalleprop. Mørke øyne, korrekt bitt, velutviklet forbryst for alder, bra hals og nakke, god kroppslengde, velansatt og båret hale, utmerket bakparti, beveger seg meg gode steg, parallelt, meget god pels og farge...

Pene lille puddelfnuttet: (bildene er tatt av @JeanetteH (takk)
16700297_10207622983247691_8841098358471799618_o.thumb.jpg.c1b505156210714b8b1c2ab6afc45446.jpg16711517_10207622983407695_3175220097379746936_n.thumb.jpg.9c44dc5120d68a0a80e03f46194a435a.jpg

En sånn utstillingsdebut kan ikke annet enn å arkiveres i Albas tråd. Blir spennende å se hva fremtiden bringer!:ahappy:

  • Like 3
  • 3 months later...
Skrevet

IMG_2882.thumb.JPG.ab33971e57eea5ef90050f5958ad67ee.JPGIMG_2880.thumb.JPG.d14e597eb75ec94dde1cb1643ef0f185.JPGIMG_3258.thumb.JPG.f3eb76ccae767044eb4b3fdead974e64.JPGIMG_3264.thumb.JPG.1e8224240a04acd4c64973ef415794d6.JPG

 

Alba har blitt 9 måneder (og noen dager) gammel. Det merkes ved at hun tåler rolige dager og lengre turer.

Hittil har kan jeg telle på en hånd hvor mange ganger hun har vært hjemme alene mer enn 2 timer, men det er ikke noe problem å etterlate henne hjemme eller i bilen! Når vi er på jobb, så er det alltid noen i familien som er hjemme og vil ha Alba hos seg, i tillegg til at Alba har to arbeidsdager på voksenopplæringen.

Ved årsskiftet skal hun gjennom godkjenningen for å bli terapihund om det ikke dukker opp noe underveis som endrer planen! 

  • Like 3
Skrevet
1 time siden, 2ne skrev:

Hun er så innmari søt, altså :heart: 

Ja, hun er så elskelig og herlig atte hjelp!:wub:

Utrolig god med barn i alle aldre (bryr seg lite om voksne når barn er til stede, åpenbart skjønt at det ikke er like mye fart i de) og sjarmerer de fleste i senk! Nå begynner jeg å se det jeg falt for i Malin da vi tittet på valpene for første gang. Hun er ei skikkelig kosejente og stadig mer opptatt av oss❤️

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for gode innspill.  Du har absolutt gitt meg noe å tenke på i forhold til å støtte useriøs avl. Jeg har ikke tenkt på at jeg bidrar til det, selv om jeg ønsker å bruke en oppdretter jeg vet er seriøs. Jeg synes vannhundene blir litt for store, og kunne tenkt meg en hund mellom 10-15 kg, gjerne nærmere i 10 kg. Jeg har også hørt litt blandet om gemyttet på både portugisisk vannhund og spansk vannhund.  Puddel hadde sikkert vært det rette valget, da er det eventuelt mellom puddel som er mest aktuell. Utseendemessig er jeg nok litt fordomsfull og ser fr meg det glattklipte ansiktet og puddelsveis. I en sportsfrisyre ligner de jo veldig på mange av doodlene. Jeg kjenner ikke til veldig mange pudler, men har inntrykk av at noen kan være sensitive og litt skarpe. De kan virke litt bjeffete og ikke så sosiale. Det er jo bare basert på mitt inntrykk, så det kan være feil. Mye kan jo løses med å finne en god oppdretter der også.  Nå kan det jo hende at selv de seriøse oppdretterne på cobberdog lyver litt på gemyttet til cobberdogen, men jeg liker beskrivelsene av gemyttet og har inntrykk av at de fleste cobberdoger har et gemytt jeg kunne trives med. De er aktive og lettlærte, men samtidig har de en god avknapp og er familiehunder. De er jo i utgangspunktet en blanding av puddel, labrador og noe cockerspaniel. Nå vet jeg at man ikke får det beste fra alle rasene og at gemyttet kan variere, men de som har avlet på cobberdogen med linjer som går litt tilbake har jeg tro på at kan ha funnet en blanding med gode egenskaper.   
    • Jeg har ikke erfaring, men det er vel bare å prøve? Selv innså jeg etter en del år at det å være "lojal" til fôrmerker er bare tull. Hunder har ikke vondt av variasjon. Jeg ser heller på produksjonsland (mtp. transport og råvarekontroll), råvarer og kvalitet, og valgte heller nordiske produsenter framfor amerikanske eller andre land i Europa. Man ender såklart opp med favoritter, men noe variasjon ble det.
    • Noen som har erfaring med dette tørrforet? Har brukt Maintenence til nå med gode resultater. Men som 5 åring har hunden min muligens utviklet intolleranse mot kylling evt annet. Så derfor tenkte vi å prøve Digestion som er fiskebasert. ps. Hunden går også på Vom.
    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...