Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har erfaring med hollandsk gjeterhund og kan fortelle meg litt om hvordan rasen er? Spesielt i forhold til bruksdelen. Hvordan er den i forhold til bruksschäferen og mallen i tjeneste (politiet/forsvaret)? Rasen er ikke særlig utbredt i Norge vil jeg si, men jeg synes det er utrolig flotte hunder, og kan ikke forstå at de ikke er mer populære som tjenestehund. Har det noe med mentalitet eller egenskaper å gjøre, eller er den rett og slett bare blitt hengende etter i popularitet? Det er jo ikke lenge siden mallen ble kom inn i politiet heller...

Skrevet

Etter som jeg har forstått er ikke hollenderen særlig populær i politiet. Jeg vet ikke helt hvorfor, men jeg tror det i hovedsak er basert på fordommer og lite kunnskap om rasen. Slik jeg kjenner til rasen, er den mer lik malle enn bruksschäfer, sånn på generelt grunnlag. 

Ellers kan sikkert @Malamuten svare mer på det :)

Skrevet

Vi har ei Hollandsk gjeterhund tispe og vi har flere schäferhunder av brukslinjer. HH bor hos min far og trenes av han. I Sverige finnes flere HH som er tjenestehunder i politiet, i Norge vet jeg ikke om noen. Men jeg vil allikevel påstå at de fleste HH er litt light utgaven av malle og schäfer av brukslinjer. Sånn rent overfladisk er HH mer lik mallen. Kjapphet og intensitet, men den kan være mer lik schäferhunden i forhold til ro i hverdagen og ikke så lave terskler på reaksjoner i hverdag er min mening. Jeg tror HH har fått et ufortjent dårlig rykte fordi mange hollendere var ganske skarpe for 10 - 15 år siden. De jeg kjenner i dag er mindre skarpe og gode allround brukshunder

Skrevet

Etter det jeg har hørt så var de første individene som ble tatt inn til tjeneste i politiet totalt bonkers i hodet og da ble det ikke forsøkt hentet inn fler - ergo få i tjeneste... 

Min opplevelse av dem er at det varierer sterkt mellom linjer hvordan de er, men at om jeg skal rangere dem ville jeg sett på dem som hakket skarpere enn mallen og kanskje med litt mer egenvilje, men litt mindre reaktivitet. Men jeg har ikke hollender, har trent med noen i Sverige og noen her i Norge

Skrevet

Takk for svar alle sammen! 

Jeg spør mest fordi jeg planlegger å bli hundefører i politiet. Det er nok lenge til enda. Begynner forhåpentligvis på politiskolen til høsten neste år, så får vi se om det dukker opp noen stillinger etter utdanningen! Jeg vil gjerne være tidlig ute med research både når det gjelder oppdrettere og rasevalg.

@Kennel XO Jeg har fulgt med kennelen deres en stund, og det var faktisk pga deres hollender at jeg begynte å tenke på rasen :)Dere som har litt erfaring med brukshundmiljøet; ville dere anbefalt hollenderen som tjenestehund, eller er schäferen og mallen stort sett bedre egnet? 

  • Like 1
Skrevet

Pr i dag tror jeg oddsene for å finne en egnet tjenestehund til politiet er størst om man velger schäfer eller malle. Men det henger jo like mye sammen med holdninger på Sæter. Å finne en hund som er egnet som patruljehund i politiet er ikke enkelt uansett rase man velger, det er et nåløye hundene skal igjennom uansett rase. Jeg synes det er vanskelig å svare fordi jeg kjenner schäferhund linjer og oppdrettere så godt, så vet jeg hva og hvor jeg ville plukket valp til tjeneste, mens jeg på malle og hollender ikke har samme oversikt og det derfor er vanskeligere.

Her er en Hollender som holder på å utdannes til politihund i Norge - https://www.facebook.com/groups/467688503370857/?fref=ts

  • Like 1
Skrevet

Det kommer vel kanskje også litt an på hva slags politihund du skal utdanne. Kharon skal bli tjenestehund. Han er etter min erfaring en veldig skarp hund med mye alvor. Han er rimelig heftig og krever slik jeg ser det en erfaren fører(noe han også har!). Jeg tror ikke jeg ville starta med en hund av hans kaliber om man ikke har erfaring med den typen hund fra før. Jeg har forstått det sånn at Kharons eiere har fått litt pes for sitt valg av rase men hun er jo nå i ferd med å vise de hva en hollender er god for, og det er bra! 

Lurt å være tidlig ute og sjekke kenneler ja! Det er dessverre mye helseplager og en del mentale brister på både hollender og schäfer. Malle kjenner jeg ikke like godt til, men hodet på de er vel heller ikke alltid tipp topp. Helseplager generelt ellers vet jeg ikke så mye om på akkurat mallen. 

Skrevet

@Kennel XO: Takk igjen for svar, og takk for linken!

Jeg skjønner at jeg har mye å sette meg inn i framover! Brukshunder på dette nivået er jo ikke som noe annet, og det er vanskelig å vite hva man skal se etter når man leter etter en slik hund. Regner med jeg får god hjelp hos politiet når tiden kommer for å finne valp, men jeg ønsker likevel å komme inn i miljøets "tankegang" så fort som mulig! 

Hvis du har noen gode generelle råd å komme med til ei som ikke har noen bakgrunn med hverken brukshundsport eller denne typen brukshund, så tar jeg gladelig i mot alt du har å si! Hovedsaklig lurer jeg på hva jeg bør se etter når jeg leter etter hund til dette formålet. Hvordan skiller man en oppdretter av kvalitet fra oppdretter av kvantitet -  jeg tenker at selv om oppdretter har solgt flere hunder til politifolk så er det ikke synonymt med at det er et godt oppdrett(?). 

@Sprettballen: Jeg har hele tiden holdt en knapp på mallen, men er usikker på om det fort kan bli for mye hund som første tjenestepartner. Da tror jeg schäferen er et sikrere kort. På den annen side har jeg forstått det slik at mallen er generelt sterkere mentalt og at det derfor er større sjanse for å få en hund som kan bestå f.eks politiets mentaltest. Dessuten at om fører takler en malle er det ingen hund som er bedre i tjeneste enn mallen. Jeg vet dog ikke hvor objektivt det utsagnet er, eller om det er så stor forskjell. Uansett, slik jeg har forstått det fra flere hold er både hollenderen og mallen, ihverfall mallen, langt mer krevende enn schäferen når det gjelder trening pga energinivå og ekstreme drifter, men det gjelder jo bare å ha kunnskapen som trengs for å lære hunden til å bruke dette på riktig måte... 

Jeg håper ihvertfall at kunnskaper om trening osv blir så gode hos meg som fører innen jeg skal kjøpe min første tjenestehund, at jeg vil klare å holde styr på driftene hos en malle, evt, en hollender. Fokuset mitt framover kommer til å være å tilegne meg den riktige kunnskapen og å komme inn i miljøet. Per dags dato har jeg ingen erfaring eller folk rundt meg som kan noe som helst om faget. Jeg har vanket i jakt- og trekkhundmiljøet det meste av hundelivet mitt, jeg...og dette er jo hunder av et helt annet kaliber kan man si :blink:

Skrevet

Nå er vel planen at alle hunder i tjeneste hos politiet skal bli statseide, uten at jeg vet om det gjelder for nyinnkjøp av hunder allerede. 

  • Like 1
Skrevet
1 minutt siden, HHH skrev:

Nå er vel planen at alle hunder i tjeneste hos politiet skal bli statseide, uten at jeg vet om det gjelder for nyinnkjøp av hunder allerede. 

Det har jeg ikke hørt noe om :hmm: ...med mindre det var debatten som foregikk etter at en unge ble bitt av en politihund for et par år tilbake? 

Skrevet

Mitt beste tips er å finne oppdrettere som faktisk er innenfor noe ala det samme miljø selv eller har hunder som har fungert innenfor det man ønsker.. Det er veldig mange som skryter av det og det, men så har de aldri prestert noe særlig selv. Om kjøper man seg en hund til et spesifikt formål, så er det dumt å ta unødige sjanser..

Skrevet
7 minutter siden, Dachslys skrev:

Det har jeg ikke hørt noe om :hmm: ...med mindre det var debatten som foregikk etter at en unge ble bitt av en politihund for et par år tilbake? 

Nei, har ikke noe med det å gjøre. Hundene blir kjøpt og eid av staten, så privateide hunder ikke lenger er mulig. Noen distrikter har det allerede, (er det Rogaland tro?) og så vidt jeg har forstått så er det planen fremover å gjøre det gjeldende i hele landet.

Skrevet
Nei, har ikke noe med det å gjøre. Hundene blir kjøpt og eid av staten, så privateide hunder ikke lenger er mulig. Noen distrikter har det allerede, (er det Rogaland tro?) og så vidt jeg har forstått så er det planen fremover å gjøre det gjeldende i hele landet.

Stemmer i forhold til det en politikompis av meg snakket om forrige uke :)

Sent fra min Nexus 5X via Tapatalk

Skrevet
1 minutt siden, Polfarer skrev:


Stemmer i forhold til det en politikompis av meg snakket om forrige uke :)

Sent fra min Nexus 5X via Tapatalk
 

Vet noen hvor jeg kan finne mer informasjon om dette? 

Skrevet

At hunder skal bli statseide har jeg også hørt. De skal vel fortsatt bo hjemme hos føreren, men om fører bytter avdeling(heter det det?) eller av en eller annen grunn ikke kan fortsette i politiet etc. så skal ikke politiet lide blant annet økonimisk tap av at hunden følger fører. Da blir hunden tildelt ny fører. 

Skrevet
16 minutter siden, Sprettballen skrev:

At hunder skal bli statseide har jeg også hørt. De skal vel fortsatt bo hjemme hos føreren, men om fører bytter avdeling(heter det det?) eller av en eller annen grunn ikke kan fortsette i politiet etc. så skal ikke politiet lide blant annet økonimisk tap av at hunden følger fører. Da blir hunden tildelt ny fører. 

Ah, det er ikke så ille! Trodde de skulle innføre samme ordning som Forsvaret har, med kennel osv. Det vil ikke bli særlig forskjell annet en på papiret da med andre ord, hvis den eneste forskjellen er at fører ikke får ta med seg hunden dersom han ikke har stillingen lengre. Skjønner at politiet ikke kan risikere at de står uten hunder (var jo en sak om det i Oslo), så sånn sett er det en god ordning, tenker jeg. 

Skrevet
2 minutter siden, Dachslys skrev:

Ah, det er ikke så ille! Trodde de skulle innføre samme ordning som Forsvaret har, med kennel osv. Det vil ikke bli særlig forskjell annet en på papiret da med andre ord, hvis den eneste forskjellen er at fører ikke får ta med seg hunden dersom han ikke har stillingen lengre. Skjønner at politiet ikke kan risikere at de står uten hunder (var jo en sak om det i Oslo), så sånn sett er det en god ordning, tenker jeg. 

Forsvaret kan ta med seg tjenestehunden sin hjem altså :) 

Skrevet
7 minutter siden, Dachslys skrev:

Ah, det er ikke så ille! Trodde de skulle innføre samme ordning som Forsvaret har, med kennel osv. Det vil ikke bli særlig forskjell annet en på papiret da med andre ord, hvis den eneste forskjellen er at fører ikke får ta med seg hunden dersom han ikke har stillingen lengre. Skjønner at politiet ikke kan risikere at de står uten hunder (var jo en sak om det i Oslo), så sånn sett er det en god ordning, tenker jeg. 

Hundene bor hjemme som nå ja. En forskjell blir jo at man ikke leter hund selv, men man får utdelt en fra etaten. Det var derfor jeg nevnte det i denne tråden din, siden den handlet om å planlegge og finne en evnt kennel/rase for fremtiden. 

Skrevet

Statseide hunder er ikke noe nytt. Det har blitt mer og mer innført de siste 10 årene. Jeg solgte selv en til staten for nesten 10 år siden, Det er ikke mange sivileide hunder igjen vil jeg tro. Selv om staten eier hundene er det fortsatt mange hundeførere som velger oppdretter og kull selv. I fjor solgte jeg en valp tiltenkt som patruljehund. Jeg ønsket ikke å selge til staten, men til hundeføreren. Det ble noen diskusjoner, men hundeføreren fikk omsider igjennom at den fikk kjøpe hunden til eget eie.

Skrevet
10 timer siden, Shlush skrev:

Mitt inntrykk er at hollender og malle er veldig like, men opplever hollenderen som hakket skarpere... mer reaktive på en måte. 

Er ikke det det motsatte av hva @XO sier lengre opp her?

Skrevet
12 minutter siden, simira skrev:

Er ikke det det motsatte av hva @XO sier lengre opp her?

Det kommer nok ann på hvilke maller hun har vært borti. Er en god del familiemaller rundt omkring nå, som for all del er supre å jobbe for oss som vil konkurrere og gjerne vinne litt, men som er rolige nok og ikke skarpe nok til å kunne blir brukt som en patruljehund. En malle som patruljehund er nok et litt annet kaliber enn disse familiemallene vil jeg tro. 

Edit: For å pressisere litt mer. Mallene kan være utmerket familiehund selvom de er patruljehund altså. Men en blomstermalle og en politimalle kan ikke helt sammenlignes. 

Skrevet
6 minutter siden, simira skrev:

Er ikke det det motsatte av hva @XO sier lengre opp her?

Jo, men jeg er igrunnen enig med Shlush. Jeg tror nok det hele kommer an på linjer her som med så mange andre brukshunder. Både innen malle, schäfer og hollender er det mange forskjellige linjer og fokus på egenskaper. De få hollenderene jeg kjenner til synes jeg minner mer om de få mallene jeg kjenner til. Det er jo ikke noe godt argument i seg selv, det er jo anekdoter. Men det føler jeg igrunnen det blir litt begge veier? Og det er vel gjerne fordi hollenderen ikke er spesielt utbredt i Norge. Det kommer nok også litt an på hvor i verden man kjøper hund også. Kharon er vel fra Italia om jeg ikke husker helt feil. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...