Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Fikk en elghund for 2 uker siden. Så fort deb ser mennesker, hunder, syklister eller andre dyr klikker det for han og han bjeffer og drar i båndet. Vi har jobbet med det hver eneste dag siden vi fikk han, men det blir bare verre. Idag har han dratt så hardt at han står på bakbena og istad hoppa han opp etter meg mens vi var på tur og han begynte å bjeffe. Vi har forsøkt å avlede med godbiter, ignorere, gå annen vei, være streng, men fungerer ikke. Vet at 2 uker ikke er lenge, men jeg er så sliten nå! Han hører ikke på navnet sitt heller. Vi aktiviserer han hjemme, trener mentaltrening osv., men føler det bare blir verre 

Skrevet

Da ville jeg startet hele sosialiseringsprosessen på nytt. Du må nesten regne med at dette vil ta lengre tid siden du er utenfor den beste pregningsperioden, men det lar seg gjøre. Jeg ville også startet med kontakttrening i omgivelser som valpen er trygg på, og så jobbet med det på steder der du kan øke forstyrrelsene gradvis. Har du kontakt med han med forstyrrelser, så vil du også klare å få bukt med mye av utaggeringen i båndet.

  • Like 1
Skrevet

Gi han mer avstand. Trenger han 200 meter fra forstyrrelsen for å være kontaktbar/trenbar, så gir du han 200 meter. Belønn masse når hunden tar kontakt med deg fremfor å fokusere på forstyrrelsen. Så kan du gradvis trene med mindre avstand. Ikke alle hunder takler å passere forstyrrelser veldig tett uansett, selv min (som jeg vil påstå er godt trent på passering) må i alle fall ha et par-tre meter for å holde kontakten med meg og ikke fokusere på andre mennesker/hunder/skiløpere/syklister/whatever.

Skrevet

Vi går på valpekurs. Andre kurskveld idag, men har ikke merket noen bedring siden forrige gang, heller forverring. Er ikke så lett å ha god avstand alltid. Han må gjerne dra litt, men den bjeffinga ...! Det er så ille nå at hvis vi åpner døra for å gå på tur/ ut og tisse etc., og noen sykler forbi eller står å prater i nærheten klikker det for han!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...