Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
 

Hei! 

 

Jeg er ny i forumet her, og har også fått meg en fantisk søt liten cavapoo valp Laughing Han er 9 uker gammel nå. 

Jeg har et par spørsmål angeånde valp som jeg håper noen av dere kan svare på. Hvor lang tur kan en valp gå om gangen? Nå for tiden tar vi han bare ut slik at han får tisset og bæsjet. Av og til går vi litt lengre turer, men ikke lengre enn 15-20 min. Når vi kommer inn igjen er han veldig ofte hyper og skal bite i alt mulig. Han biter på oss og møbler. Tips til hva jeg kan gjøre med det? Vi har kjøpt en spray som vi sprayer på møblene, men den viser seg å ikke fungere. Han biter likevel. 

Når man møter andre hunder ute så har han en tedens til å begynne å grine. Han bjeffer ikke. Hva grunnen til dette er, vet jeg ikke. Han gjør det ikke når han møter andre mennesker, det gjelder kun hunder. Han går også bort for å hilse på de. Men denne hunden er også mye mindre enn de fleste hundene han har hilst på, kan det ha noe med saken å gjøre? 

Og når man skal trene på at valpen skal være alene hjemme, hvor tidlig kan man begynne med dette? I valpehefte vi fikk med valpen står det at man kan begynne med å være borte i ti minutter. Dette syntes jeg var litt mye, så jeg tenkte kanskje bare gå ut døren, vente litt og så komme inn igjen? Hva anbefaler dere? 

Jeg takker for svar! 

Skrevet

Hvis du leser og søker litt i valpeforumet så får du mange gode råd og svar på de spørsmålene her.

Den første tiden skal han bare ha korte turer for å utforske omverdenen i eget tempo. Raptuser når han kommer inn igjen er helt vanlig. Gi han ting han har lov til å bite på, og rydd bort eller skjerme det han skal holde seg unna.

Når du sier at han går bort for å hilse på andre hunder så antar jeg at du har ham løs. Ta på ham en sele og langline så du kan hindre ham i det. Det er slett ikke alle hunder som er greie med valper, og du risikerer at han får ekle opplevelser som setter seg for resten av livet.

Alenetrening finner du en del tråder og tips på. Når det gjelder alle disse tingene er det også en del individuelt, og ingen fasit, så du må se an din egen valp. Valpekurs vil også hjelpe, der får du svar på mange av spørsmålene.

Skrevet

Det simira sier. Om han har veldig raptus når dere kommer inn kan det være han er overstimulert, kanskje kutte ned litt på turene. Eller bruke litt tid på turene til å bare være i ro så valpen kan fordøye inntrykk underveis. Noen ganger trenger de å bare sitte og tenke litt :)

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Hvis valpen ikke er ute mer enn 15-20 minutter på det lengste og får sove godt i mellom turene, så kan jeg ikke skjønne at den skal være overstimulert. Det høres helt fint ut det. At valper får raptus er helt normalt. Det kan bety at de er overstimulerte, men det trenger ikke bety det. Antagelig er han en helt normal valp som får litt raptus innimellom. Å være gira etter å ha opplevd spennende ting ute trenger ikke å være overstimulert. Kanskje han trenger litt hjelp til å lære seg å skille mellom aktivitet og hvile? Prøv å holde han rolig fast til han roer seg ned og finn noen tyggebein eller andre lovlige ting han får gnage på :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...