Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
 

Hei! 

 

Jeg er ny i forumet her, og har også fått meg en fantisk søt liten cavapoo valp Laughing Han er 9 uker gammel nå. 

Jeg har et par spørsmål angeånde valp som jeg håper noen av dere kan svare på. Hvor lang tur kan en valp gå om gangen? Nå for tiden tar vi han bare ut slik at han får tisset og bæsjet. Av og til går vi litt lengre turer, men ikke lengre enn 15-20 min. Når vi kommer inn igjen er han veldig ofte hyper og skal bite i alt mulig. Han biter på oss og møbler. Tips til hva jeg kan gjøre med det? Vi har kjøpt en spray som vi sprayer på møblene, men den viser seg å ikke fungere. Han biter likevel. 

Når man møter andre hunder ute så har han en tedens til å begynne å grine. Han bjeffer ikke. Hva grunnen til dette er, vet jeg ikke. Han gjør det ikke når han møter andre mennesker, det gjelder kun hunder. Han går også bort for å hilse på de. Men denne hunden er også mye mindre enn de fleste hundene han har hilst på, kan det ha noe med saken å gjøre? 

Og når man skal trene på at valpen skal være alene hjemme, hvor tidlig kan man begynne med dette? I valpehefte vi fikk med valpen står det at man kan begynne med å være borte i ti minutter. Dette syntes jeg var litt mye, så jeg tenkte kanskje bare gå ut døren, vente litt og så komme inn igjen? Hva anbefaler dere? 

Jeg takker for svar! 

Skrevet

Hvis du leser og søker litt i valpeforumet så får du mange gode råd og svar på de spørsmålene her.

Den første tiden skal han bare ha korte turer for å utforske omverdenen i eget tempo. Raptuser når han kommer inn igjen er helt vanlig. Gi han ting han har lov til å bite på, og rydd bort eller skjerme det han skal holde seg unna.

Når du sier at han går bort for å hilse på andre hunder så antar jeg at du har ham løs. Ta på ham en sele og langline så du kan hindre ham i det. Det er slett ikke alle hunder som er greie med valper, og du risikerer at han får ekle opplevelser som setter seg for resten av livet.

Alenetrening finner du en del tråder og tips på. Når det gjelder alle disse tingene er det også en del individuelt, og ingen fasit, så du må se an din egen valp. Valpekurs vil også hjelpe, der får du svar på mange av spørsmålene.

Skrevet

Det simira sier. Om han har veldig raptus når dere kommer inn kan det være han er overstimulert, kanskje kutte ned litt på turene. Eller bruke litt tid på turene til å bare være i ro så valpen kan fordøye inntrykk underveis. Noen ganger trenger de å bare sitte og tenke litt :)

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Hvis valpen ikke er ute mer enn 15-20 minutter på det lengste og får sove godt i mellom turene, så kan jeg ikke skjønne at den skal være overstimulert. Det høres helt fint ut det. At valper får raptus er helt normalt. Det kan bety at de er overstimulerte, men det trenger ikke bety det. Antagelig er han en helt normal valp som får litt raptus innimellom. Å være gira etter å ha opplevd spennende ting ute trenger ikke å være overstimulert. Kanskje han trenger litt hjelp til å lære seg å skille mellom aktivitet og hvile? Prøv å holde han rolig fast til han roer seg ned og finn noen tyggebein eller andre lovlige ting han får gnage på :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...