Gå til innhold
Hundesonen.no

Annen rase.


Ricco

Recommended Posts

Om jeg skulle skifte rase, hvilken ville dere anbefale meg da?? I dag har jeg 2 schäferhunder og er MEGET fornøyd med de! Men, så er det dette sykdomsbildet som rasen har... Kan nevne at jeg skal ta røntgenbilder av min minste hund i januar 05. Min eldste har både AA og HD, begge deler svak grad på venstre side. :?

Har hatt noen hunder av denne rasen, men desverre så har ingen av mine hunder fått bli gamle... Har måttet avlive to hunder i løpet av to år, og det var helt forferdelig.

Så tanken på å bytte rase er ikke så langt borte...

Kan fortelle og at sist lørdag var jeg på besøk hos noen som har Leonberger. Og jeg likte de hundene ganske godt! De var så rolig og avbalanserte. Eg har selvfølgelig en liste på ting som en ny rase for meg bør ha. Det er: Det må være en litt stor hund, den må kunne brukes både i utstilling og lydighet, og det som vel er viktigst er at det må være en hund som og kan vere familiehund! Har dere noen tips til meg?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmmmm, hva med å gå til en liten rase ? Prøve det ? Eller vil dere gjerne beholde "størrelsen" ? hehe..

Dersom dere kunne tenkt dere å gå ned til noe mindre, er det jo MANGE flotte raser dere kunne tatt fatt i. Feks. Japansk Spisshund, Elghund, Lapphund psv. Dette er hunder som ikke er store, men som heller ikke er kjempe små. Jeg har selv hatt Japansk Spisshund, og må si at jeg bare kan håpe på å få en like flott hund i Askepott(chihuahua-som jeg venter på nå :) ) Onkelen min har 45 spisser, (driver med sledeturer osv), og spisshunder er veldig atlethiske og spreke. Går gjerne LANGE turer, vinteren stopper de ikke. Jeg har i iallefall vært urtolig fornøyd med de spisshunder jeg har møtt/kjent !

Dersom dere ønsker å gå til eeeeeeeeeenda mindre raser, minatyr raser, er jo chihuahua et perfekt valg :oops: "uhm kremt" hehe.. Ellers så finnes det mange andre små hunder som er kjempe morsomme kandidater ! (Beagle, Jack Russel Terrier, Toy Puddel, Pappillon osv. osv.)

Collier er jo også flotte...Tja..det er ganske vanskelig å veilede når man ikke helt vet hva dere skal med hunden. (Er dere friluftsmennesker? Bor dere nærme marka?Osv.osv.) Prøv å se på sånne ting, og så bestemme rase utifra hvordan den vil få det :D Hvis dere har god plass og gjerne går lange fine turer måtte jo Leonberger vært et flott valg. UTROLIG fine hunder, bamser om jeg kan si det hihi !!!

Jeg tror ikke dere ble noe klokere på det jeg sa nå, men jeg luftet ialleall tankene mine rundt spørsmålet :wink:

Så håper jeg dere finner frem til rasen dere ønsker - Lykke til Flower

Hilsen Michelle (& snart Askepott)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg syns du skal gå for Leonberger, i hvert fall hvis du er glad i mye hund. Hadde en nabo for den del år siden som kjøpte seg Leonberger og han vokste seg stor og sterk og var en skikkelig "kosebamse" om man kan si det sånn :wink:

Leonberger er ikke akkurat et dagligdags syn her i Fredrikstad syns jeg, men jeg vet ikke hvordan det ligger ann i andre deler av landet. Syns det er litt moro med hunder som ikke "alle" har jeg da, få litt variasjon ut i samfunnet! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

he he he , ja ja så du annbefaler japaner du. det kan jeg også men hvis du vil ha litt mere størrelse så kan jeg annbefale samojed, de kan stilles ut og brukes til lydighet og har litt størrelse. har selv en men den har det verre enn hva din hund har når det gjelder hd. min samojed har sterk hd på begge hofter med forkalkninger så noe avls hund blir hun aldrig :) men hun har ikke vist noe teng på dette. HD og øyesykdommer er det på samojedene så skal du ha deg en så vær nøye med hvor du kjøper fra og sjekk foreldre og langt bak i slkten om det er noe der. for hvis du hadde sett stamtavlen på vår hund så hadde du sikkert ikke trodd at det kullet hun er fra skulle fått hd i det hele tatt. :?

men hvis du vil gå ned i størrelse så kan jeg virkelig annbefale deg en japaner for de er det veldig lite sykdommer i og du kan trene dem opp til alt mulig. vet om folk som bruker dem i spor (har prøvd litt selv og de tar det lett) lydighet (har vært en med i landslagstroppen) agillity de passer helt tpperlig til det. men det er som regel i utstillingsringen du treffer på dem, der treffer du ihvertfall meg og mine. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm der er jo mange hunder :D

Min onkel som er hunde instruktør havde en boxer. Virkelig lydig og flott :x

Hvad med en RR som Anne herinne har? Syns den rasen er kjempeflott :x

Eller en dalmatiner?

Hehehe dette var jo vanskelig.

Boxer,RR,Dalmatiner,Golden-retriver, Engelsk setter osv :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er ikke lett! Ja, det er MANGE flotte raser å velge mellom! Men som jeg skrev i sta så vil jeg/vi ikke ha liten hund...

R.R vil jeg heller ikke ha (tror jeg) har hørt at de kan være ganske sta og egenrådige..

dalmatiner, tja kanskje.... er nydelige hunder det da! Liker best de som har brune flekker.

Engelsk Setter og Gordon Setter har for stort aktivitetsnivå...

Boxer er fint men...

Eg er sikker kun på en ting, og det er at hunden MÅ ha en del pels! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva med flat coated retriever? Stor, masse herlig svart pels og har omtrent samme aktivitetsnivå som en schæfer. Den har mye mindre HD-plager enn schæfer og golden. Veldig flott hund synes jeg. Kunne sikkert hatt en selv, men den er mye mer livlig enn en labrador da for å si det sånn. Også er jeg jo helt forelska i labradoren..

Hva med en airedale terrier da? Stor, langt hår, men røyter ikke! Men den er veldig sta da, kanskje ikke alt for smart hvis du skal bruke hunden i lydighet..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eg er sikker kun på en ting, og det er at hunden MÅ ha en del pels!

Ja hvis du vil ha en "større" hund med mye pels er leonberger, japaner, samojed, elghund, lapphund KJEMPE aktuelle valg, eller st.bernards for den skyld :)

Som hun over sa om Japaneren...UTROLIG flott hund, og kan brukes til ALT! Jeg trente agility med min, bare på hjemmefronten da, men han tok det SÅ fort - KJEMPE gøy :D

Tror elghund/lapphund er ca samme tingene med, bare at de kanskje ikke er så spenstig og smidig som en japaner (muligens :? )

Hehe,jeg må bare skryte av Japansk Spissshund,for det er virkelig en flott hund! Men som sagt,MANGE gode raser der ute :x

Lenke til kommentar
Del på andre sider

du skriver at du ikke vil ha liten hund. men du vil ha hund med litt pels (he he he er med deg der men det skønner du vell når du ser hvilke hunder jeg har :wink: )

har du tatt under vurdering de polare spisshundene?. de er store og har mye pels. nå kan jeg ikke så mye om grønnlandshundene og vet at det er de som har det verste gemyttet hvis du tenker på hvilke instingter de har (jakt) så hvis du vill ha noe som ikke er så frempå der så ville jeg ha annbefalt deg Samojed (utrolig gode familiehunder), Siberian Husky (ikke så store men fy søren det er futt i de, også gode familiehunder) også har vi jo kjempene blandt de polare hundene da Alaskan Malamut. gode familiehunder, store og sterke og har masse pels fordet om de ikke er langhåret. :?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Heisann! Nå er det jo slik at vi som har våre raser og er fornøyd med det vil anbefale vår rase. Så derfor anbefaler jeg Dobermann. En stor, livlig og god brukshund som kan brukes til alt, en veldig frisk hunderase, og en god familiehund!

Men det er jo et hav at raser der ute som er bra da, så det er mange å velge mellom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe..neida man har jo sine oppfatninger. Jeg kan ihvertfall påpeke at dobermann ikke er kjent for å være nervøs, imotsetning til shæferhunden. Har heller ikke oppfattet det slik at dobermann har like dårlig rykte som shæferen heller tvert i mot. Min mening er ihvertfall at jeg syns shæfer og rottweiler ser mye "farligere" ut enn dobermann, og jeg tror også med tiden så har folk fått et helt annet syn på dobermann mens shæferen fremdeles er og vil nok ha folks usikkerhet fremover.. Det at dobermann er skummel hører nok til gammledager.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg ville ikke vært redd for mellompuddel. Ta dere en tur på puddeltreff og møt noen i ulike størrelser! Puddel er høyst undervurdert og jeg tenker det kan passe bra til kriteriene. Hundene krysses jo dessuten mellom størrelsene, og det er en del variasjon. Jeg har møtt mange fine mellompuddel de siste årene, siden jeg har veldig lyst på en selv. Det er også stor forskjell inad i kategoriene, jeg ser på mellom, men en liten storpuddel er et alternativ. Personlig har jeg dårlig erfaring med wheaten terrier. De kan være supre hunder, men de er terriere og har sterke, egne meninger, og jeg er usikker på om jeg har vært på et problemhund/passeringskurs uten en wheaten... Toller mener jeg bør brukes aktivt og det er litt mentalt rusk på dem, da ville jeg heller gått for golden eller labrador. Korthåret collie - passer kriteriene men røyter en del. Langhåret collie - må børstes. For førerorientert og samarbeidsvillig tenker jeg retriever, gjeterhund og noen typer jakthunder. Hvis det er mye unger og styr så kan gjeterhunder blir stresset. Jeg tenker litt på lagotto eller spansk vannhund - men sjekk veldig nøye gemyttet! Da jeg var aktivt var det ganske mye dårlig på dem, så mye at en aktiv lagottoeier med tre hunder advarte meg mot å vurdere det. 
    • Hei, Etter noen år uten egen hund begynner vi å kjenne på savnet etter et firbeint familiemedlem. Det er noe opp og fram enda, men vi prøver å bestemme oss for hvilken rase vi skal velge neste gang og det hadde vært veldig hjelpsomt å få litt innspill til rasene vi tenker på og kanskje noen vi ikke har hatt på radaren enda? Vi er en familie på 4 med barn i barneskolealder. Vi har god erfaring med hund, men har aldri drevet med noen form for hundesport eller jakt osv, og kommer sannsynligvis ikke til å starte med det heller, så vi ser først og fremst etter et familiemedlem.   Hva vi ser etter: * Vi foretrekker begge hunder med tæl, men akkurat i den livsfasen vi er i nå lener vi mer mot et mildere gemytt. Veldig usikker på dette punktet * Førerorientert og samarbeidsvillig * Lite jakt - ønsker muligheten til å slippe hunden løs og oppnå stødig innkalling * Ingen vokt * Lett å motivere og lærevillig (husk: dette er en ønskeliste 😇) * Så lite sikling som mulig * Minst mulig hundelukt (sorry goldens 🫠) * Må tåle at det er mye som skjer hjemme hos oss. Barna leker, har med seg venner, vi får besøk, ungene kan bråke osv. Må tåle fremmede i eget hus uten at det er krise eller blir skummelt. Dette er selvfølgelig noe vi vil legge til rette for at hunden takler fra dag 1, men det er et så viktig punkt at vi ønsker best mulig utgangspunkt * Går greit overens med andre hunder * Minst mulig røyting - har ikke helt bestemt meg for hvor viktig dette punktet er for meg, men det ser så deilig ut å ha en røytefri rase. Kan gjerne stelle pels hver dag, men ikke mer enn 10-20 min i det daglige * Jeg ønsker meg en stor hund, samboer har mest lyst på en liten hund, så jeg tenker en plass midt i mellom.    Vi kan tilby: * Ca 1,5 time tur hver dag. Noen dager mer, noen dager mindre, men jeg tenker gjennomsnittet vil ligge rundt der * Hundevante eiere som liker å trene lydighet og legge til rette for et ukomplisert hundehold * Masse kjærlighet og oppmerksomhet   Raser vi har tenkt på: * Puddel - Jeg føler egentlig at jeg beskriver en puddel, men... Samboer syns storpuddel blir for stort, mens jeg syns de minste variantene blir for små. Har inntrykk av at mellompuddel har en del rusk på linjene? At hunden er mentalt stødig er pri 1 * Wheaton Terrier - Virker som veldig kule hunder, men litt redd for at terrier-gemyttet kan bli litt mye? Har veldig lite erfaring med rasen bortsett fra det jeg har lest meg til * Toller - virker som veldig trivelige hunder som har mange av de kvalitetene vi ser etter, men har inntrykk av at de kan være litt nervøse? * Schipperke - denne rasen har vi hatt før og det er veldig kule hunder. Men kunne tenkt meg en litt større hund i neste omgang   Så, har dere noen tanker eller forslag til oss?    Disclaimer: Ja, jeg vet at jeg har skrevet en smørbrødliste over ønsker og at selv om en rase på papiret kan huke av på alle boksene, kan individet vi får i hus være helt annerledes. Vi er ikke ute etter en robot, men vi er fortsatt i drømmefasen og ønsker best mulig utgangspunkt for vårt neste hundehold.  
    • Stoffbur var jo en idé! Det tror jeg ikke hun har noe forhold til fra før, så da er det kanskje mulig å begynne helt fra start med positive assosiasjoner. Det skal jeg prøve!
    • Det høres jo ut som du må jobbe med å gjøre bil til noe mer positivt som et separat prosjekt. Det fikser du! Kan du ha med bur på trening og sette ut et annet sted for pause/hvile? Eller teppe et sted du kan binde henne? Vil et stoffbur funke og være annerledes nok til å senke terskelen litt? Kompostgrinder?
    • Det viser seg nå at hun rett og slett har traumer relatert til bilkjøring og spesielt det å bli forlatt alene i bil. Det er såpass alvorlig at jeg ikke har lyst til å gå nærmere inn på det ettersom tidligere eier ikke er her og kan forsvare seg, men dette gjør det ekstremt vanskelig både å gå på kurs og delta på treninger, ettersom jeg ikke kan "pause" henne i bil (da blir hun så stressa at det ikke er mulig å få kontakt med henne i det hele tatt). Hun har rett og slett ingen steder å slappe av på kurs/trening. Dette er utrolig fortvilende og jeg kjenner meg litt motløs akkurat nå... Hun er veldig trenbar og en kjempesøt hund innafor de rammene der hun føler seg trygg, men skal jeg ha sjans til å få gjort noe med øvrig problematferd (som det viser seg å være mye av) må vi gå på kurs og trene...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...