Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ja, nå har jeg gjort en stor tabbe. Ta munnkurven rett på uten å lese på forhånd at man skulle jo gjøre det gradvis og ikke bare 1-2-3 nå har du munnkurv. 

Gå på tur med hunden nå: 

han prøver å ta munnkurven av med å dytte seg selv etter bakken som en bulldozer, ruller rundt i gresset, prøver å ta det av med bena sine. Når han går noe så har han hodet kun nede og snuser rundt. Er en sånn nettmunnkurv, den er over snuten og han kan ta imot godbit eller pese osv. 

I dag fikk han et lite sår på snuten for han dyttet snuten over bakken og traff en liten tregren. 

Har prøvd i to dager nå, på flere turer men virker ikke som han aksepterer den. Kan jo ikke la han skade seg heller i sine forsøk å ta den av. Er det bare å gi opp hele munnkurven ? 

Utfordringenen da er at han hopper høytt og biter etter hånden, sist så rev han  kraftig i jakke så jeg ble rett og slett litt småredd. Før Munnkurv bruk så prøvde jeg å binde rundt stolper, avledning, stå på båndet men hadde håpet å få lært han å gå fint da etter sommerferien er over så hadde det vært greit at 14 åringen kunne lufte han litt etter skolen.

Noen råd ?

 

Guest Jonna
Skrevet

Om du et så usikker på hunden din at du føler for å putte på den munnkurv så fins det bare to råd egentlig: meld deg på kurs og få seg en privattime med en flink instruktør. Jo mer usikker du er på hunden din jo verre blir det. Gjør det nå! 

Har du kontaktet oppdretteren? Kanskje de har noen råd? Mange oppdrettere stiller opp om man reiser til de og bruker noen timer gratis med råd og vink om håndtering. 

Og når du ikke klarer håndtere hunden din så skal du ikke forvente at 14 åringen klarer det. 

 

Skrevet

Om du ønsker at han skal bruke munnkurven så må du bare fortsette, ikke la han gni eller rulle seg, få han i bevegelse så venner han seg til det etterhvert. Et alternativ kan være å prøve snuteband/halti i forhold til de problemene du beskriver. 

  • Like 1
Skrevet

Er en omplasserings blandingshund. Første kurs her er i slutten av august og det er en stund til. 

Utenom det å hoppe og glefse etter/bite så er han verdens skjønneste. Mestparten av turen går fint, er bare når vi snur for å gå hjem at han blir vill. 

Hvordan ville du håndtert det ? 

 

 

Skrevet
22 minutter siden, newbie75 skrev:

Ja, nå har jeg gjort en stor tabbe. Ta munnkurven rett på uten å lese på forhånd at man skulle jo gjøre det gradvis og ikke bare 1-2-3 nå har du munnkurv. 

Gå på tur med hunden nå: 

han prøver å ta munnkurven av med å dytte seg selv etter bakken som en bulldozer, ruller rundt i gresset, prøver å ta det av med bena sine. Når han går noe så har han hodet kun nede og snuser rundt. Er en sånn nettmunnkurv, den er over snuten og han kan ta imot godbit eller pese osv. 

I dag fikk han et lite sår på snuten for han dyttet snuten over bakken og traff en liten tregren. 

Har prøvd i to dager nå, på flere turer men virker ikke som han aksepterer den. Kan jo ikke la han skade seg heller i sine forsøk å ta den av. Er det bare å gi opp hele munnkurven ? 

Utfordringenen da er at han hopper høytt og biter etter hånden, sist så rev han  kraftig i jakke så jeg ble rett og slett litt småredd. Før Munnkurv bruk så prøvde jeg å binde rundt stolper, avledning, stå på båndet men hadde håpet å få lært han å gå fint da etter sommerferien er over så hadde det vært greit at 14 åringen kunne lufte han litt etter skolen.

Noen råd ?

 

Mine har fått god tid til tilvenning av munnkurv, eller ihvertfall den ene av dem, men ingen av dem aksepterer den fordi om. De aksepterer å få den på, de kan sitte pent å vente på en godbit, de kan la den være i fred i korte perioder av gangen om de får beskjed om det og de glemmer den når vi er ute å gjør gøyale ting som feks ski eller sykkel, så lenge vi er i bevegelse that is, alt ellers så er det eneste som står i deres hode å få av seg den der ekle tingen, selv om de har brukt den mye i perioder, selv med tilvenning. Noen hunder liker det bare ikke. Du kan godt bruke den uansett, men da må du korte inn båndet å gi beskjed om at han skal la den være å så sørge for å hindre han i å prøve å gni den av seg. Kanskje blir han vandt til den, kanskje ikke, det må du nesten bare prøve å se, men du må hindre hans forsøk i å ta den av seg. 

Er det lenge til kurs så se om det kanskje er mulighet for at noen kan gi dere en privattime? Det er veldig dumt om dere skal bli redd for han oppe i det hele her, og et tips til deg/dere, selv om dere ønsker at 14 åringen skal kunne lufte hunden etter skolen når den starter igjen så ta og glem det et lite øyeblikk. Er hunden klar til da så er den det og det er flott, viss ikke så blir det garantert ikke bedre av at dere stresser mot et uoppnåelig mål og det er jo ikke verdens undergang, betyr jo bare at hunden må holde seg litt lengre, men det greier de. Sånne her ting krever gjerne litt arbeid, en metode som brukes over tid til det synker inn og hunden lærer. Akkurat hvor lang tid er vanskelig å si, det varierer, men det siste dere trenger er en tidsfrist å forholde dere til. Dere må finne en metode, velge den og holde dere til den så lenge som nødvendig. Begynner dere å prøve masse forskjellig så blir det bare vanskelig for hunden å forstå å ting tar lengre tid. 

  • Like 3
Skrevet
3 timer siden, newbie75 skrev:

Er en omplasserings blandingshund. Første kurs her er i slutten av august og det er en stund til. 

Utenom det å hoppe og glefse etter/bite så er han verdens skjønneste. Mestparten av turen går fint, er bare når vi snur for å gå hjem at han blir vill. 

Hvordan ville du håndtert det ? 

 

 

Jeg ville testa å gå en runde (altså ikke snu, bare gå i ring).
Da blir det ingen "brudd" i turen å gire seg opp over.
De aller fleste steder er det mulig å lage seg en sånn type turrute.
Ikke sikkert det hjelper i det hele tatt, men er en veldig enkel ting å prøve på, som umulig kan ødelegge annen trening :) 


 

Skrevet

Liten oppdatering, byttet til halti og det er en drøm å gå på tur med han nå. Ingen hopping og glefsing og drar ikke i det hele tatt. Tenker at vi prøver dette en stund og så tester å fjerne halti helt for å se om han har knekt koden å gå fint. 

Tok han på stranden i går og lot han løpe langt i linje, han ble veldig glad for å kunne løpe i full fart ut i vannet og sprette rundt og løpe friere rundt. 

Vet et at tidligere eier ikke brukte linje på han, så var nok en ny      opplevelse. tenker at slike turer 3x i uken til å begynne med vil gjøre han litt godt. Ropte kom og begynte å gå andre veien, men han hørte kun på det når han skjønte at det ventet en godbit. 

 

 

 

  • Like 3
Skrevet
20 minutter siden, newbie75 skrev:

 Ropte kom og begynte å gå andre veien, men han hørte kun på det når han skjønte at det ventet en godbit. 

 

Det gjør ingenting, du kan fint fortsette med det en god stund. Når han får belønning hver gang han kommer så vil det etterhvert bli en vane og du kan variere og fade ut belønningen etterhvert. Men det viktige nå er å etablere adferden. Et steg nærmere for hver gang han kommer. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...