Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hva er det beste tørrfôret? Jeg har ikke peiling på å fullfôre på tørrfôr i det hele tatt. Pøbel skal på ferie i sommer tre uker. Jeg gir vanligvis V&H og annet rått kjøtt, litt tørt innimellom fordi han blir så hard i magen. Men der han skal feriere kan han ikke ta med seg den vanlige maten sin (:P ok, det blir bare litt for mye å be om med oppbevaring av fryseplass, liksom), og han må gå på tørrfôr de ukene han skal være borte. Men hva slags type skal man gi ham? Tips?

Guest Jonna
Skrevet

Tja, alle de store kjente merkene fungerer generelt bra. Det er noen individuelle forsjeller.

Men for å nevne noen som er lett å få tak i både på plantasjen og dyrebutikker: Royal Canin, Proplan, Eukanuba o.l. 

Skrevet

Ville nok sett på fôr med høyt proteininnhold som Orijen e.l. for å opprettholde det at han får en primær proteinbasert kost.

  • Like 3
Skrevet

Orijen førte til diare på min hund selv om han helt fint tåler v&h, så vil anbefale å teste det først før du sender det med hunden. Kjedelig om han er dårlig i magen på ferien ? Acana er litt mindre kraftig men har fortsatt masse kjøtt. Det funker flott her ?

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, Voffen skrev:

Orijen førte til diare på min hund selv om han helt fint tåler v&h, så vil anbefale å teste det først før du sender det med hunden. Kjedelig om han er dårlig i magen på ferien ? Acana er litt mindre kraftig men har fortsatt masse kjøtt. Det funker flott her ?

Har også erfart at Orijen kan gi litt løs avføring, og grådig mye på mine. Acana er helt supert.

Fullforer egentlig på V&H om dagen, men gått litt mer over tol 30/70.

Skrevet

Acana fungerte dårlig her da jeg prøvde å fullfore på tørt da vi skulle på bilferie. Selv om jeg gir tørrfor som godbiter og trodde magen tålte det ble det bare krøll... Morsomt med diaré på ferie altså.

Skrevet

Det kommer helt ann på hunden, jeg annbefaler å prøve før ferien. Mine får v&h til vanlig, men på hytta bruker vi tørrfor. Og vi har prøvd Orijen og TOTW (dette fikk de når vi fullforte på tørt)  men da har vi endt opp med løse mager og tynne bikkjer, nå får de Appetitt og fungerer bra på det.

Skrevet

Takk for erfaringer! Han får Pro Plan i ny og ne nå. Han vil faktisk ikke ha V&H når det er veldig varmt - da vil han faktisk bare ha tørt. Kanskje jeg bare skal kjøpe en sekk med Pro Plan Duo Delice, det vet jeg at han fungerer på ...

Guest Klematis
Skrevet

Jeg er veldig fornøyd med Acana. Ellers har også TOTW,appetitt og Orijen fungert bra.

Skrevet

Høres ut som om mange av dere har gode erfaringer med Acana. Jeg tror jeg må prøve det ut først, så man ikke får noen store overraskelser etterpå. Eller TOTW. Ser nå at dyrebutikken i nærheten selger Fish4Dogs også, er det bra? Hm! Vanskelig denne tørrôrjungelen. :lol: Men så tenker jeg at det bare er tre uker han skal gå på tørrfôr, så er det tilbake til V&H igjen, liksom. Da er det kanskje bare å safe på det jeg vet at han fungerer på? Ja, jeg vet det kommer an på bikkja. Hmhmh!

Skrevet

Jeg ville ikke styrt så mye med noe nytt. Fungerer han på ProPlan så er jo det safe for de ukene dere skal være borte. Trenger ikke å gjøre ting så vanskelig liksom ?

  • Like 2
Skrevet

Vet ikke om det er rette stedet å spørre, bare slett/flytt om det ikke passer seg i denne tråden. 

Hvorfor er det bedre for hunder å spise erter og poteter enn korn og ris? Det er jo så mye markedsføring av de "nye" tørrfôrtypene uten korn og at det er så bra for hunden. Men de aller fleste av disse inneholder jo tilsvarende mengde erter og poteter. Og da detter jeg av lasset.. (og de som har økt kjøttmengde blir for kraftig kost for de fleste)

Skrevet
3 timer siden, Anilex skrev:

Vet ikke om det er rette stedet å spørre, bare slett/flytt om det ikke passer seg i denne tråden. 

Hvorfor er det bedre for hunder å spise erter og poteter enn korn og ris? Det er jo så mye markedsføring av de "nye" tørrfôrtypene uten korn og at det er så bra for hunden. Men de aller fleste av disse inneholder jo tilsvarende mengde erter og poteter. Og da detter jeg av lasset.. (og de som har økt kjøttmengde blir for kraftig kost for de fleste)

Vet du, akkurat det der har jeg lurt på også. Det luktet potet så det holdt av det fôret jeg forsøkte her en periode, og det kom like mye ut som med andre tørrfôr. Jeg tror det er litt mote, jeg, å skulle finne noe som er sååååå mye bedre enn de der forhatte, velprøvde tørrfôrtypene :aww:

  • Like 2
Skrevet
4 timer siden, Siri skrev:

Jeg ville ikke styrt så mye med noe nytt. Fungerer han på ProPlan så er jo det safe for de ukene dere skal være borte. Trenger ikke å gjøre ting så vanskelig liksom ?

Det ble en sekk med ProPlan jeg vet han fungerer på. If it ain't broken, don't fix it. :D

  • Like 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...