Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har gått i klasse med en fra Minesota i usa i år. Og han trener mye med hund, drev med litt av alt innen hund. Men han sier at det er blitt veldig mye mer vanlig de siste årene i usa og trene med strømhalsbånd på veldig lav styrke. Han brukte MASSE belønning(Pølser og lek) men strømhalsbånd ble brukt i tillegg sammen med langline. Han nevnte Michael Ellis og noen andre som jeg ikke husker, som bruker denne måten og trene på. Ellis hadde no jeg hørt om, han viste meg noen klipp der man lærer litt om metoden. Jeg har altid vært imot strømhalsbånd, men etter han viste meg noen klipp på yoube og noen av sin egen hund, vet jeg ikke helt. Det ser jo egentlig ut som bra måte og trene på. Legger til noen linker der det blir forklart litt bedre. Vil gjerne høre va andre syns om dette.

Se alle klippene før man kommenterer, så man skjønner trenings metoden.

 

https://www.youtube.com/watch?v=RBb9PZ5SJrE

 

Skrevet

Jeg har ikke sett hele filmene, men kikka en del på den første, og jeg forstår ikke poenget med å bruke strømhalsbåndet? På den første filmen ville han jo oppnådd nøyaktig samme resultat uten strøm? 

  • Like 1
Skrevet

Uansett hvor lite man bruker det så er det jo basert på å tilføre et ubehag til hunden, tenker jeg. Det er kanskje ikke snakk om noe verre enn et lite napp i båndet eller en hard kommando, men jeg ser heller ikke hva strømhalsbåndet tilfører som man ikke fint kan greie seg uten.

Strøm er relativt mye brukt i USA, og i en del miljøer vil man nok oppleve at det er like akseptert og vanlig som klikkere eller pølsebiter noen steder.

Skrevet

Her har man jo misforstått noe fundamentalt. Forskning (som jeg dessverre ikke gidder å finne link til nå) viser at det ikke er styrken på ubehaget som er avgjørende i straffebasert trening.

Heldigvis er strøm ulovlig her i landet så det er jo ikke noe å tenke på å bruke engang.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
    • Det er ikke kun dynene som lukter men også hele madrassen stinker.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...