Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har et agilityskoproblem. Jeg bruker per nå Salomon Speedcross-sko, og er veldig fornøyd med festet både på kunstgress og gress. Men kvaliteten er elendig. Jeg har slitt ut de jeg kjøpte i januar i år (jeg har en litt rar lilletå jeg tror er problemet, for det blir hull oppå skoa der hvor lilletåa er). Jeg hverken gidder, har lyst eller råd til å kjøpe 3 par slike i året pga. den dumme tåa. 
Har noen tips til hva jeg skal prøve i stedet?

Jeg vurderer fotballsko, men kan INGEN TING om de. Jeg skjønner at jeg da må ha ett par for kunstgress og ett par for ordentlig gress. Men hva hvis jeg en gang i mellom skal konkurrere på grus? Må jeg da kjøpe tre par fotballsko? Og finnes det ikke damemodeller i fotballsko?

Nei, nå ble det mye vas. Hva bruker DU? Er du fornøyd? 

Skrevet

Bruker du Speedcross fordi agility ofte skjer på gress? Du kan prøve lignende sko innen terrengsko. Inov-8 X-Talon 212 eller Mudclaw 300 kunne vært aktuelle. De kommer i to typer, precision fit og standard fit. Vil anbefale det siste, da de har en litt breiere tåboks og derfor mer plass til tærene. Jeg har hørt klage på kvaliteten på Inov-8 også, men har ikke slitt med dette selv. Syns de holder bra.

  • Like 1
Skrevet
16 minutter siden, Hermes skrev:

Bruker du Speedcross fordi agility ofte skjer på gress? Du kan prøve lignende sko innen terrengsko. Inov-8 X-Talon 212 eller Mudclaw 300 kunne vært aktuelle. De kommer i to typer, precision fit og standard fit. Vil anbefale det siste, da de har en litt breiere tåboks og derfor mer plass til tærene. Jeg har hørt klage på kvaliteten på Inov-8 også, men har ikke slitt med dette selv. Syns de holder bra.

Jepp! Jeg synes de sitter godt på både kunstgress og ordentlig gress.

Jeg har nemlig hørt om disse Inov-8-skoene, men de fleste jeg har snakket med som bruker dem sier de har mer eller mindre tilsvarende kvalitet som Salomon.  Men jeg sjekker ut de Mudclaw-skoene, for det kan hende de sitter bedre enn Speedcross'ene!

Takk :)

Akkurat nå, Christine skrev:

Jeg brukte noen terrengsko tidligere! og det gikk fint både på gress, grus og kunstgress. Utrolig fornøyd, men de selges ikke lengre :( Synd, for mine ble ødelagt..

Sjekka ut skoene som selges på cleanrun?

https://www.cleanrun.com/index.cfm?fuseaction=category.display&category_ID=121

Et par av de Asicsene så fine ut. De skal jeg sjekke ut nærmere. Takk :)

Skrevet

Alt man kan lage å tjene penger på altså... Trenger da virkelig ikke et par sko for hver type underlag! Jeg kjøpte de billigste fotballskoene jeg fant på xxl og de funker supert på både vanlig og kunstgress. På grus bruker jeg vanlige joggesko.

  • Like 2
Skrevet

Så flott med så mange tips, altså! Tusen takk :)

Jeg bråbestemte meg på fredag for et par fotballsko etter å ha pratet med en ivrig, fotballspillende kollega som anbefalte et par sko som de på fotballaget han trener bruker mye, sånne som funker både på gress og kunstgress. Jeg kjøpte de på Adidas-outlet'en på Alnabru og betalte bare 300,- (så da er det ikke så mye penger jeg har kastet bort om de ikke funker). De satt som støpt på gresset i Drammen på lørdag, og funka også veldig bra på kunstgress da vi trente i går. Men jeg kjenner i beina og ryggen at de ikke har så god demping, men det blir nok en vanesak. 

Skrevet
45 minutter siden, Annegru skrev:

Så flott med så mange tips, altså! Tusen takk :)

Jeg bråbestemte meg på fredag for et par fotballsko etter å ha pratet med en ivrig, fotballspillende kollega som anbefalte et par sko som de på fotballaget han trener bruker mye, sånne som funker både på gress og kunstgress. Jeg kjøpte de på Adidas-outlet'en på Alnabru og betalte bare 300,- (så da er det ikke så mye penger jeg har kastet bort om de ikke funker). De satt som støpt på gresset i Drammen på lørdag, og funka også veldig bra på kunstgress da vi trente i går. Men jeg kjenner i beina og ryggen at de ikke har så god demping, men det blir nok en vanesak. 

Du venner deg sikkert til de ja. Eventuelt kan du kjøpe sånne gel såler på apoteket til å ha under hælene :)

Skrevet
Akkurat nå, mokken skrev:

Du venner deg sikkert til de ja. Eventuelt kan du kjøpe sånne gel såler på apoteket til å ha under hælene :)

Uuuuh, smart! Takk :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...