Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har søkt litt på nettet men fant ingen svar. Jeg lurer på om det er vanlig at valpen ikke liker sol. Jeg har en Flat Coated Retriever på snart 9 uker og den hater solen. Jeg må jo lufte den så den blir husren, men den nekter å gå i solskinn. Vil bare hjem igjen og legger seg under enhver bil i skyggen. Dette er virkelig en prøvelse. Det fins ingen steder her jeg bor hvor jeg kan lufte den i skyggen, da må jeg isåfall la den gjøre fra seg i naboens blomsterbed (noe som jeg ikke tar sjansen på). Er det noen som vet noe jeg kan gjøre eller har erfaring?

Skrevet

Motiver valpen til å kunne gå ute i sola med glad stemme/godbit? Lokk på den med noe? Du vet best hva som motiverer din valp. Da min var valp (og enda som voksen) ble motivert av godbiter og folk med lys/glad stemme. Eller en leke han kunne dra i (tennene klør, må vite! Hehe).

Min flat er straks 6 år og han kan ikke fordra solen - han vil helst ligge inne og slappe av fordi det er for varmt. Og det er ikke så rart med den sorte pelsen. :)

  • Like 1
Skrevet

Men en 9 uker gammel valp trenger jo ikke akkurat lange turer for å gå på do :) Ta på bånd ut i hagen og gå inn igjen eller til skyggen når den er ferdig!

Varmen kom brått nå, så ingen har rukket å akklimatisere seg. Hos valper er dessuten ikke temperatursenteret ferdig modnet så det er ikke like lett for dem som for voksne individer :) 

  • Like 1
Skrevet

Det er jo sikkert varmt, spesielt nå på våren når de ikke har fått så mye tid til å venne seg på det og valper er gjerne dårligere på å regulere temperatur enn voksne. Ville bare tatt det med ro, gå kort og sakte, la valpen stoppe i skyggen av biler innimellom å ta en liten pause før du går videre, evt sette seg på plena med en vannbalje å la valpen leke med den. så kan man jo ta turen en annen plass om man vil være ute litt lengre/gå litt lengre en gang ila dagen, feks en plass der det er tilgang på vann eller i skogen der trærne gir litt skygge og bedre temperatur, kanskje.

Skrevet

Jenta mi på 11 uker er heller ikke noe særlig glad i solen og hun blir varm fort. Hun løper ut i hagen om noen plystrer eller hiver en pinne. Jeg pleier å ta med noen isbiter eller avkjølte agurkbiter som hun kan knaske på også, og det pleier å funke greit :P 

Skrevet

Nå har vi en som er en del eldre, men han er vintervalp med pels og underull og liker ikke varmen. Vi går tur morgen og kveld når det er kjøligere, turer midt på dag blir korte og gjerne til steder jeg vet det er bekker han kan kjøle seg ned i. Han er ikke ute i hagen uten at det er vann i bassenget hans, og vi passer på å lage skygge om det ikke er naturlig skygge. Han er heller ikke ute lenge selv med basseng og skygge, han vil raskt inn igjen og legger seg da på kalde fliser eller soveromsgulvet som er kaldt. Isbiter får han så mange han vil av, og jeg tilsetter kaldt vann i alle måltider.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
    • Hei! Jeg trenger råd angående en situasjon jeg befinner meg i nå. Jeg solgte en hund (1 år gammel) for 2,5 år siden. Hunden ble sjekket av veterinær før flytting. Jeg mottok nå en melding om at eieren har avlivet hunden på grunn av alvorlig atopisk dermatitt. De krever pengene tilbake for hunden, som ble solgt for 7000 kr. Problemet jeg har med dette er at hunden først begynte å utvikle symptomer 1,5 år etter at den forlot meg, ifølge veterinærjournalene, og verken foreldrene eller søsknene er berørt. Uten noen bevis i det hele tatt har veterinæren skrevet i alle journalene at den er "arvelig". Hva ville du gjort i denne situasjonen? Selv om jeg ikke er imot å refundere dem, synes jeg det faller inn under den generelle risikoen ved å eie et dyr. De kontaktet meg ikke på noe tidspunkt da hunden fikk symptomer for å tilby meg å kjøpe den tilbake.
    • Jeg håper jo at folk som velger å ta med hundene sine på Oslo Dog Show har trygge hunder som takler omgivelsene der. Hvis du er ute etter å vite mer om rasen så anbefaler jeg å kontakte raseklubben eller oppdrettere av rasen.
    • Chodsky Pes virka så rolige på Oslo Dog Show.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...