Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er ute etter tips til hjelpemidler til en dyslektiker. Hovedproblemet er lesehastigheten i første omgang, det er snakk om en voksen student (som må hvertfall klare å stå på eksamen!). Jeg har forstått at det finnes ulike programmer og verktøy som kan hjelpe med skriving og opplesing av tekst, men hvilke er best for hva, og hvordan velger man dette? Ringer vi NAV, direkte til Hjelpemiddelsentralen, eller er det noen på høgskolen som kan hjelpe med sånt? Jeg har funnet telefonnummeret til personen som er ansvarlig på den aktuelle høgskolen i tilfelle. 
Har kikket på siden til Lingit og Activium men ja, syns det er vanskelig å vurdere hva som er bra eller hva som "trengs". 

Guest lijenta
Skrevet

en font som heter dyslexie som er gratis på net gjør det enklere når en skal skrive oppgaven men må jo sette den opp i vanlig font

Skrevet
10 minutter siden, lijenta skrev:

en font som heter dyslexie som er gratis på net gjør det enklere når en skal skrive oppgaven men må jo sette den opp i vanlig font

Aah, ja, jeg ser jo hvorfor den kan fungere :) . Jeg får bare foreslå ting videre og så får h*n se an hva som er mest riktig for sin situasjon. 

Skrevet
53 minutter siden, Pixie skrev:

Mamma jobbet mye med dyslektikere på ungdomsskole før hun ble syk. De hadde mye nytte av lesepenner. Koster litt men dette bør vel dekkes av nav!

digital eksamenspenn

Ja, har forstått det sånn at det er mye man kan få dekket så lenge en er under utdanning. Det skal jeg også sjekke ut!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...