Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

My (australian shepherd) ble røntget i ryggen idag og der var det flere steder med forklalkninger. Det har jeg jo mistenkt en stund siden hun jo er 8 år nå og jeg har sett hun blitt støl etter å ha lekt heftig i parken etc. Det er jo ikke noe å gjøre med, men hvordan kan man på en måte begrense hvor mye det utvikler seg å plager hunden? Nå ser hun ikke ut til å være veldig plaget i hverdagen annet enn når hun har virkelig overanstrengt kroppen men det kan vel fort bli værre med årene? :/

Er det noe trening som kan være spesielt gunstig for å holde musklene i form, er det noe kostilskudd som kan være bra å bruke? Er det lurest å fore på vom og hundemat, eller burde hun få noe tørrfor tilpasset voksne hunder? Osv.

Guest Yellow
Skrevet

Beste er å fortsette med det, ja, men gi tilskudd utenom. Glukosamin og omega-3 vil jeg si er det viktigste av tilskudd hvertfall. Anbefaler også hvertfall 1 time hos kiropraktor. :) 

Skrevet

Det er viktig å varme godt opp og ned før aktivitet. Aktivitet som du ser hunden blir dårlig av, selv med god oppvarming, ville jeg begrenset. Tilpasse aktivitet til hundens dagsform. Mye turer i skog/ulendt terreng er fin aktivitet :) 

Bruke kosttilskudd for ledd som glukosamin, grønleppemusling etc (senior fra svenska djur apoteket inneholder mye bra). 

Skrevet

Ja hun får nok ikke leke bajas med ballkasteren i parken mer. Det har samboeren fått beskjed om nå. :) Det var 2-3 steder i ryggen at hun hadde forklalkninger. Bak og fremme var vel verst. Men det var visst enda bevegelse i leddene sa dyrlegen, men hun ville nok kunne bli stiv og støv nå og da.. Forkalkningene forklarer jo iallefall hvorfor hun hater å snuble på glatte gulv, det gjør nok vondt i ryggen av og til når det skjer. :( Spørs om vi ikke blir å fremskynde leggingen av nytt gulv nå!

Vi skal bestille kosttilskudd til henne, takk for tips om disse! Tror også hun skal tilbake på Vom&Hundemat istedenfor tørrfor som hun har gått på en god stund nå. 

Ellers skal vi tilbake til dyrlegen imorgen for å ta ultralyd av leveren hennes. Vetten sa at den så litt rar(??) ut på røntgenbildet, men mente det ikke var noe alvorlig.. Men de ville alikevel sjekke det. Håper virkelig ikke det er noe galt med den også. 

  • Like 1
Skrevet

Har ei treningsvenninne som hadde dette på sin hund. Han fikk glucosamin, vanntredemølle trening, massasje av hundemassør, vibrasjonsmatte og brukte back on track bla. Hun løftet han også inn og ut av bilen, og han var også godt trent.
Det finnes mye bra tilskudd, norsk dyrehelse har mye bra produkter bla. 

Skrevet

Begge mine gamle damer har forkalkninger i ryggen. Det var verst en periode før forkalkningene "grodde sammen" eller hva de nå gjør, også ble det mye bedre etter det. De har også hatt god effekt av Kartophrenbehandlinger i de periodene, så det anbefales å prøve hvis hun er veldig plaget. Ellers har ikke jeg lagt noen begrensninger på mine og de har levd helt fint med det. :-)

  • 4 years later...
Skrevet

Rart å lese denne tråden igjen! My var hos kiropraktor rundt den tiden det ble skrevet, ellers har vi ikke gjort annet enn å ha det i bakhodet når hun er med på tur og trening.

Nå som 12 år gammel er hun enda sprek, og det er ikke mer enn 2 uker siden hun fløy over kompostgrindene da samboer kom hjem fra jobb. ? Hun svømmer dog mye dårligere, ligger lavere i vannet og det er kjedelig siden hun ikke får trimma så mye slik lengre. Det er jo så skånsomt for kroppen ellers. 

Hadde også en episode idag hvor hun snubla på tur og hvor det så ut som hun "mista" beina litt under seg, veldig ekkelt. Min første tanke var varmen, men etter å ha båret henne 10m og inn i skygge med vind hvor vi satt i ro 5min. og jeg fikk sjekka under beina på hun så var hun normal igjen, kanskje litt tung i kroppen. Bar henne halvveis hjem for sikkerhetsskyld men hun ville gå den siste biten selv. 5 timer senere når sola hadde gått ned fikk hun bli med på butikken, da gikk vi i slow-motion og hun virka helt normal.

Når skattepengene kommer skal vi svi de av på røntgen for å se hvordan det står til oppi den litt avlange aussie-ryggen og kanskje se om vi finner tak i noen som driver med laser. Så har jeg lyst å ordne resept på smertestillende til henne som vi kan ha ved behov. Har ikke sett at det er noe som trengs helt enda, men det kan være greit å ha tenker jeg.

Skrevet
På 6/24/2020 at 11:54 PM, Aussieglis skrev:

Rart å lese denne tråden igjen! My var hos kiropraktor rundt den tiden det ble skrevet, ellers har vi ikke gjort annet enn å ha det i bakhodet når hun er med på tur og trening.

Nå som 12 år gammel er hun enda sprek, og det er ikke mer enn 2 uker siden hun fløy over kompostgrindene da samboer kom hjem fra jobb. ? Hun svømmer dog mye dårligere, ligger lavere i vannet og det er kjedelig siden hun ikke får trimma så mye slik lengre. Det er jo så skånsomt for kroppen ellers. 

Hadde også en episode idag hvor hun snubla på tur og hvor det så ut som hun "mista" beina litt under seg, veldig ekkelt. Min første tanke var varmen, men etter å ha båret henne 10m og inn i skygge med vind hvor vi satt i ro 5min. og jeg fikk sjekka under beina på hun så var hun normal igjen, kanskje litt tung i kroppen. Bar henne halvveis hjem for sikkerhetsskyld men hun ville gå den siste biten selv. 5 timer senere når sola hadde gått ned fikk hun bli med på butikken, da gikk vi i slow-motion og hun virka helt normal.

Når skattepengene kommer skal vi svi de av på røntgen for å se hvordan det står til oppi den litt avlange aussie-ryggen og kanskje se om vi finner tak i noen som driver med laser. Så har jeg lyst å ordne resept på smertestillende til henne som vi kan ha ved behov. Har ikke sett at det er noe som trengs helt enda, men det kan være greit å ha tenker jeg.

Hva med å bruke redningsvest til svømming?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...