Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Min once-in-a-lifetime-hund, springerjenta Milli, har akkurat fått avlest HD C - uten forkalkninger - på begge hoftene. Er litt over året. Jeg har lest meg opp såpass at jeg vet det ikke er verdens undergang, men jeg blir jo ekstra bekymret for henne mtp fremtid. Soleklart at det er ekstra viktig å holde henne slank og veltrent, og å være obs på eventuelle smerter. Vet jo også at det er lurt å tenke oppvarming og evt dekken etter hard fysisk aktivitet.

Vi trener lydighet, jakttrening og går en god del i fjellet, både til fots og på ski - har ingen planer om å slutte med dette. Har aldri hatt planer om å avle på henne, så slik sett går HD-statusen greit.

MEN: har dere noen andre tips mtp på hvordan jeg best kan forebygge smerter / ivareta hennes HD på best mulig måte? Gulltips fra erfarne sonere mottas med stor takknemlighet!!!

Endret av Zappa
Skrivefeil
Skrevet

Eneste jeg gjør med alle mine HD hunder (2 med c og 1 med d) er å gi de grønnleppemussling som tilskudd. De to med c har blitt røntget igjen for litt siden( en for noen dager siden og den andre for halvannet år siden) og det har ikke vært noe forandringer, de er 6 og 7 år. Den med D er 3 år gammel, og de har fått lov til å leve livet som normalt alle tre :)

  • Like 3
Skrevet

Min ene har HD C. Hun brukes aktivt til trekk og kløving, samt mye vanlige turer i skog og fjell. Som du sier er det viktig å holde de godt trent og i god form. I tillegg strekker jeg henne godt ut og masserer endel etter trening. Følger godt med på bevegelsene hennes, og passer på å varme opp før hardere trening. Oppvarming og å strekke ut gjør jeg med begge, men jeg følger ekstra godt opp hun med HD.

  • Like 1
Skrevet

Du kan jo gi grønnleppemusling forebyggende, men c hofter uten forkalkninger vil jo mest sannsynlig ikke bli et problem uansett. Hold hunden i god form, slank, vær nøye med oppvarming og nedgåing, passe på litt ekstra med å ikke løpe på hardt underlag, benytte seg av de mulighetene man har for å avlaste, feks mye svømming når vær og årstid tillater det.. Du trenger neppe å ta så mye hensyn til dette heller, men det er jo det man kan gjøre for å jobbe forebyggende, sånn i tilfelle. Ville ikke satt noen begrensninger på hunden.

  • Like 1
Skrevet

Schäferen til samboeren har også HD:C på begge sider, uten forkalkninger. Hun har blitt brukt aktivt hele livet, først i bruks og nå i IPO, og man kan virkelig ikke gjette at hun har HD ved å se på henne. Hun blir syklet med, svømmer, trener trekk, og alle andre normale hundeaktiviteter. Hun er 5,5 år gammel, forresten, og har blitt rerøntget, uten forandringer. 

Skrevet

Ser flere anbefaler grønleppemusling her, men finner ingen studier som sier noe om effekten av å gi tilskudd av dette.

Er det egen (god) erfaring som gjør at dere anbefaler dette - eller er det markedsføring/anbefaling fra andre som gjør at dere råder andre til å bruke det?

Skrevet

Det er vel forsket på glucosamin? Grønnleppemussling inneholder jo det :) Jeg kan ikke si om det funker eller ei, men mine har foreløpig ikke problemer med hoftene, og jeg tør ikke slutte å bruke det :P

Skrevet
Ser flere anbefaler grønleppemusling her, men finner ingen studier som sier noe om effekten av å gi tilskudd av dette.

Er det egen (god) erfaring som gjør at dere anbefaler dette - eller er det markedsføring/anbefaling fra andre som gjør at dere råder andre til å bruke det?

Som Stine sier er grønnleppemusling en veldig fin kilde til glucosamin.

Glucosamin er mye forsket på i forbindelse med artrose og mange andre leddsykdommer. Det er mange forskere som mener at det ikke har noen effekt å ta glucosamin som tilskudd. Mens noen mener at det er noe som kan hjelpe med oppbygging av ny leddbrusk.

Glucosamin kan ha noen bivirkninger og burde ikke gis til dyr eller folk ned høyt blodtrykk, problemer med blodsukkeret eller hjerte og nyreproblemer.

Min får glucosamin, men hun er ikke røntget som ferdig utvokst enda så hun får det egentlig bare fordi jeg kjøpte store mengder på tilbud til den forrige valpen som hadde HD.

Sent fra min Nexus 5X via Tapatalk

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...