Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
1 minutt siden, Krutsi skrev:

Nei, ingen sånne fordeler når man er samboer.. De fordelene mtp skatteklassene har også blitt endret slik at det er ikke noen stor skattefordel å være gift lengre heller :P 

og selvangivelse er egentlig ikke så vanskelig hvis man setter seg ned og leser seg opp litt om ting.. De har en veileder der de tar for seg hver enkelt post, så da er det bare for deg å finne ut hva som passer deg :) 

ellers så får du gjøre som svogerene mine; ring en venn :lol: 

 

Det er vel fremdeles endel fordeler ved å være gift med tanke på at man kan fordele fradrag på gjeld friere feks? Vi er ikke gift og han tjener fire ganger så mye som meg. Dessverre står startlånet på boligen på meg, så det blir veldig begrenset hva vi kan få i fradrag på feks det. 

  • Svar 3.7k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Self control level:ultimate

Lillefluff blir nok 100% frisk snart!! 

JIPPI! Endelig en god nyhet fra denne kanten 179 jobbsøkere har blitt til 4, det er 2 stillinger og jeg er med i kampen fortsatt (2.gangs intervju)!!!!  Får jeg napp her flytter jeg faktisk

Posted Images

Skrevet
56 minutter siden, Christine skrev:

Mulig det :lol: Fikk bestilt på annet hotell da, hvor tilegg for hund var 250,- for hele helgen. Og apropo det å skjønne at det er utstilling - jeg skulle se på overnatting i Lillestrøm til NV.. Fy søren for noen priser for to netter! 

Noen som har tips til hoteller i nærheten til Lillestrøm forresten? Går greit å kjøre rundt 20 min til hallen. Jeg er ikke kjent i området, og kjenner at jeg ikke vil forville meg inn i Oslo :P 

Jeg mener folk sier det er billigere å bo på hotell i Gardermoenområdet enn i Lillestrøm - og om du kan kjøre 35 minutter, så skal hotellet i Letohallen også ha gode priser.

  • Like 1
Skrevet
12 timer siden, Christine skrev:

Tror du kan bestille tittelbekreftelse for en hundrings :) http://www.nkkbutikken.no/butikk/skjema/tittelbekreftelse/

 

Hvert år reiser jeg på ukeskurs i Sverige med hundene, men i år har jeg ventet med å melde på fordi jeg ikke har trodd jeg har hatt råd. Sjekket selvangivelsen nå, og det første jeg gjorde var å sende påmelding :ahappy: 

Ooo hva hvor når! ?

11 timer siden, Pixie skrev:

Sukk... av og til føler jeg at jeg deler livet mitt med et barn. Behovsutsettelse finnes ikke. Vi har grusomt lite penger akkurat nå, jeg får på mandag. Type "velge mellom melk eller pålegg"- lite penger.  Han kom nettopp hjem etter å ha brukt 200 kr på å vaske bilen. Han har også vært innom butikken, kom ut med halvprismarsipan og brød (det han hadde var jo tross alt to dager gammel, at det er igjen et halvt brød og vi har både brødrister og stekeovn man kan lage ostesmørbrød i tenkte han ikke på). Frokosten min i dag var to rundstykker med smør, med en skive hamburgerrygg og en skive lettost fordelt på 4 rundstykkehalver.

Jeg ønsker meg en voksen partner av og til ja.

*Utblåsning over*

Du har ikke vurdert separat økonomi? 

5 timer siden, Malinka skrev:

Det er slike ramper jeg har sett på men de tar jo litt plass. Den trappen er dekket med pels/plysj og ser mest ut som den er beregnet inne. 

Den var genial! Bare så synd jeg denne gangen ikke har hengerfeste..... :( 

Hva med en liten barnekrakk fra ikea? Sånn for å rekke opp til vasken :lol:

5 timer siden, Lunatic skrev:

Det er så fint når de menneskene som skulle passe på deg, men som har dyttet deg ned hele livet, sitter og diskuterer deg, mens du er i naborommet, om hvor håpløs og respektløs du er. De skjønner ikke hvor det kom fra, og de mener du er hårsår når du hulker at "alt jeg gjør er feil", fordi det er det du har hørt gjennom hele oppveksten... 

Jeg er lei av dritt og baksnakking nå.... :( 

:hug:

Skrevet
1 time siden, Krutsi skrev:

Nei, ingen sånne fordeler når man er samboer.. De fordelene mtp skatteklassene har også blitt endret slik at det er ikke noen stor skattefordel å være gift lengre heller :P 

og selvangivelse er egentlig ikke så vanskelig hvis man setter seg ned og leser seg opp litt om ting.. De har en veileder der de tar for seg hver enkelt post, så da er det bare for deg å finne ut hva som passer deg :) 

ellers så får du gjøre som svogerene mine; ring en venn :lol: 



Hehe ja, forstår heldigvis mer nå enn før. Så det går inn gradvis, tar bare litt tid. :P Jeg og søs pleier å sitte og klø oss i hodet sammen, eventuelt så stikker vi oppom pappa og får hjelp der. Ble plutselig hakket mer avansert med lån, arv og leilighet og sånn. :P(Grøss, arveskatten var forøvrig et styr! Endte med å bare la skattetaten fikse og så rette på den ene posten som ble feil i deres utregning istedet. Godt vi slipper det styret neste gang, så sant ikke den innføres igjen iløpet av de neste 40+ish åra da.)

  • Like 1
Skrevet

Direkte kopiert gledesnyhet fra facebook;

Vekkeklokke 0230 for å sjekke fella første gang. (Sjekk 1 gang i timen)

Fella var igjen, så regna jo med det var surpompen fra natt til i dag som ville gi det ett nytt forsøk.. (Han brukte 5 timer på å gå ut av fella) så jeg tok bare på meg genser. Men da jeg kom ut var det riktig pus, så HURRA nå er hun på plass ❤❤ ikke superfornøyd, men faktisk ikke noe knurring osv ? noe sier meg det blir vanskelig å roe ned igjen blodpumpa.. ??

Sent fra min LG-H340n via Tapatalk

  • Like 6
Skrevet

Har sydd 4 halsbånd i dag til folk som har bestilt :) Håper å selge akkurat nok halsbånd til å få kjøpt en broderingsmaskin ??

Sent fra min SM-N9005 via Tapatalk

  • Like 3
Skrevet
Akkurat nå, Sbtlita skrev:

Har sydd 4 halsbånd i dag til folk som har bestilt :) Håper å selge akkurat nok halsbånd til å få kjøpt en broderingsmaskin ??

Sent fra min SM-N9005 via Tapatalk

Har du nettside, facebook gruppe eller salgstråd her inne man kan titte i? *utstyrsmaniac* 

Skrevet
Akkurat nå, HeleneFS skrev:

Beklager Stine,  jeg blir ikke kvitt sitatet ditt når jeg skriver på mobilen :(

 

I går var en fin dag!  Jeg ble med en fyr fra Tinder, som jeg bare har snakker med i 1,5 dag, på topptur! En ordentlig topptur med alt for tunge alpinski på bena! Hvor jeg fikk det motet fra aner jeg ikke.... Uansett var han en hyggelig fyr. En første date som varer i 10 timer er litt spesielt og intensivt.  Jeg sang høyt i bilen på vei hjem fordi jeg var blitt SÅ trygg på fyren :lol:.

Sjekket selvangivelsen på morgenen og fikk en gooood slant tilbake på skatten. 

Også fikk jeg en telefon, jeg flytter til Oslo i juli for jeg har fått jobb som ingeniør!!!!!!!!!!!!!!!! :D  Slo ut 177 andre søkere, lille meg!!!!!! 

Jeg har to massive gnagsår på bena, men klarer ikke bry meg, jeg er så forbanna kvalmende lykkelig! 

Yey!!!! Gratulerer!  Fantastisk! :D

 

Finner pokker ikke passene til hundene. Tror neppe de trenger dem for å behandles mot nesemidd, men det irriterer meg grenseløst.  Jeg TRODDE helt oppriktig jeg hadde stålkontroll,  jeg legger de alltid i en egen hundemappe etter bruk . Argh! 

Og så synes jeg det et teit av Toddy at han ikke har nyst noe mer. Sånn når jeg først har bestemt meg for å behandle,  så kunne han ha bevist at det ikke var bortkastede penger og medisinering,  liksom.  

  • Like 2
  • Lunatic locked this emne
  • Mirai unpinned this emne
Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...