Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

For meg så lyser det valpefabrikk/smuglervalper. 

Tlf går til en med ett navn som gjør at mine fordommer lyser igjennom, verken navnet eller tlf har noen link til hundeverden som jeg klarer finne. Adressen til eieren er midt i tjukkeste Oslo i en leilighet ved majorstuen. Og om han henter valper fra Sverige og Spania så skal det være tatt inn på kommersiell import og dokumenter og tollpapirer skal kunne fremmlegges, ikke bare EU-pass. Er de tatt inn som 3 mnd gamle så er de for unge.

Mine bjeller ringer iallfall.

Skrevet

" Hunde uppfödare I Sverige-Norge-Spania "

"Vi väljer noga ut våra samarbets partners då vi först och främst tänker på hundens bästa.Vi samarbetar med kennel/uppfödare i Sverige, Spanien og Norge. Alla våra hundar befinner sig i ultimata hund miljöer."

Skrevet

Jeg tror Mattilsynet burde blitt gjort oppmerksom på disse. Det er så mange varselsbjeller at jeg får hodepine. 
Jeg har lyst til å skrive en mail til dem i morgen. Sikkert lurt om flere hiver seg på?

  • Like 13
Skrevet

Jeg så at disse hadde annonser ute på både standard og mini bull terrier. Lyste useriøst lang vei :/ Tenkte på å undersøke nærmere selv, og enig i at det er lurt å tipse mattilsynet..

  • Like 1
Skrevet
1 time siden, Line skrev:

Hva er TRACES og Centrala hundregistret?..

 

TRACES har jeg aldri hørt om, men hundregistret er noe ala ID-merking av hund i Norge (dyreidentitet). Det er bare litt mer serious shit i Sverige siden jordbruksverket forvalter det (ala mattilsynet). Jeg tror at det (i motsetning til i Norge) er mer "pålagt" i Sverige.

https://www.jordbruksverket.se/amnesomraden/djur/olikaslagsdjur/hundarochkatter/hundregistret.4.207049b811dd8a513dc8000442.html

 

EDIT: Jeg googla TRACES: http://www.jordbruksverket.se/amnesomraden/djur/djurhalsopersonal/traces.4.68dc110a12390c69dde8000379.html

"Traces är en databas som är gemensam för hela EU. Sändningar med djur och vissa djurprodukter som flyttas mellan EU-länder eller importeras från länder utanför EU, ska registreras i Traces. Intyg för införsel av växter och växtprodukter m.m. finns också i Traces."

Skrevet

Noen interessante linker:
Ingen tvil om at det er mye hunder som går inn og ut: http://www.finn.no/finn/torget/annonse?finnkode=67619268

Ene valpeannonsen virker importert: mini bullterrier

"Vi har to haner og to tisper til salgs! (Hvite) De er lit over 3 måneder og er leveringsklare. Valpene har ID-merke, besiktad av veterinær, vaksinert og fått ormekur. Medfølger EU-pass og kjøpskontrakt." - over 3 mnd = EU-import, right?

Den andre vapeannonsen virker som stammer fra Norge?

"1 tispe og 1 hane igjen, disse vil være klar til å flytte til sitt nye hjem slutet av januar. De er vant til andre dyr og barn. De leveres tidigast 8 uker gammel. Far har stamtavle, men mor har ikke det. Begge foreldrene er friske og veldigt godt gemytt! Valpene vil bli levert med kjøpskontrakt, vaksinert, veterinær besiktad, ormekur og EU pass." - Norsk-produsert?

 

Dette virker som noen som har satt "shitty avl" i system. Som importerer hele valpekull billig, og selger de dyrt til nordmenn. Er registrert som oppdretter på finn.no. Man kan jo håpe på at om mattilsynet får mange nok OBS-meldinger, kanskje de sjekker papirene og finner uregelmessigheter?

Skrevet

Finn.no klarte ikke finne noe feil med annonsene (noe som forøvrig stemmer, det står jo ikke noe ulovlig der)

Skrevet

I serien om svenske djurskydds-ettellerannet besøkte de jo en dame som importerte valpekull for salg, og hadde lov til å selge for et visst beløp i året. Kanskje sånne folk som står bak dette? I så fall er det ikke ulovlig, selv om man kunne ønske det...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...