Gå til innhold
Hundesonen.no

Valperaptus eller stress?


Recommended Posts

Skrevet

Ni uker gammel valp og førstegangseier, det gir mange spørsmål.

Valpen får noen ganger om dagen for seg å grave intenst i senga si eller på puta vi har på gulvet. Noen ganger sammenfaller det med at han er trøtt, andre ganger ikke. Han blir skikkelig fokusert og blir nesten irritert om han blir blokkert i gravinga, vi har prøvd å distrahere ham med leker, med lyd, med gnagepinne. Distraksjon virker der og da men han fortsetter gravingen etterpå, like intenst. Gnagepinnen er vel det eneste som funker, da flytter han intensiteten dit istedet. Når han er sånn kan han også bli veldig intens i leken, bite og dra i klær og hoppe opp på oss. Han er veldig vanskelig å roe, vil ikke sitte i ro og protesterer veldig om man prøver å roe ham. Noen ganger har vi tatt ham med ut og han har roet seg etter å ha sprunget tulling ute litt, noen ganger har han funnet roen med gnagepinne og sovnet. 

Det har vært mye nye inntrykk for ham siden vi henta ham på fredag. Selv om vi tar det pent og prøver å fokusere på ro er det jo stor forskjell på livet i valpebingen og livet hjemme hos oss, med det å være utendørs, ha trafikk rundt seg, se folk rundt seg, forholde seg til alt på en gang. Han sover mye og vi ser fremgang på noen områder, men hvordan skal vi skille på hva som er "vanlig" valperaptus og en overstimulert/stressa valp?

Vi ser så mange forskjeller mellom han her og den forrige valpen, men først og fremst på hvordan de forholder seg til folk. Brownie var trygg og leken, ville gjerne hilse på og var avslappet med folk rundt seg. Han her er bare skeptisk. Går det folk forbi på veien stopper han helt opp og blir stående og følge med på dem, går det folk forbi helt nært oss stivner han til. Han viser ingen interesse for folk, heller ikke naboene våre som han jo ser hele tiden. Han viser heller ikke særlig glede når gubben kommer hjem eller jeg har vært ute en stund, mens Brownie logra og sleika oss i ansiktet og var helt fra seg når han så oss igjen. Uno hverken logrer eller kommer løpende, han har i det hele tatt mindre "språk" eller er mindre uttrykksfull. Samtidig vil han gjerne kose og vil gjerne være helt inntil også når han leker, kan ligge på fanget i timevis. 

Noen tips på hva vi kan gjøre for å få ham ut av "låsinga" når han begynner å grave sånn? Eller for å roe ham ned når han begynner å herjeleke med oss? Så lang har jeg ignorert det, sagt nei eller au om han blir hardhent, og rost når han slipper/trekker seg unna/roer seg.

Og hva skal vi gjøre for å gjøre ham mindre reservert overfor andre? Er det sannsynlig at det skyldes valpebingeoppveksten og mangel på tidlig sosialisering eller er det "bare" et personlighetstrekk?

Skrevet

Det er sikkert en blanding, men det gjør jo ikke noe, sånn er det noen ganger og det går seg til etterhvert som han blir kjent med og tryggere i sitt nye miljø. Dere kan fortsette å avlede, dere kan tvangsroe han i hendene deres, dere kan bruke timeout i bånd, på et annet rom(kan være litt ugunstig på små valper som ikke er vant til å være alene enda), i bur eller hva dere nå har for hånden. 

Hans reserverthet kan også være både og, men har han opplevd lite der han kom fra så er jo det garantert en medvirkende faktor og selv om det er litt synd så er han jo enda ung og har litt igjen av sosialiseringsperioden så det er jo håp for at det kan gå seg til  fint :) Ikke sikkert han blir en sånn type som blir overlykkelig for å se folk, men at han ihvertfall er trygg på de etterhvert. Jeg ville gitt han noen rolige dager nå i starten også begynt å ta han med rundt, gi folk godbiter e.l. og gi han gode erfaringer, pass på at det ikke blir for pressende i starten.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...