Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundesvindel. Er det fremdeles et problem?


Recommended Posts

Skrevet

En kollega av meg holdt  nylig på å bli svindlet av Norges største doodleoppdretter... "heldigvis" oppdaget de at sønnen reagerte kraftig allergisk på valpene før de signerte noe kontrakt. 

Skrevet
1 time siden, Tekopp skrev:

Hvilke svindler menes det?

Hunder som ikke eksisterer som skal "gis bort, må bare betale frakten fra afrika der hunden ikke kommer inn", miniatyrvalper fra valpefabrikker, hunder som selges flere ganger, valper og selgere som forsvinner i det man betaler depositum osv.

Skrevet

JA! I stor grad!

Jeg holder øye med fransk bulldogmiljøet. Rasen har dessverre fått en meget dårlig timet popularitetsboost. Om den er kjendis-skapt eller moteskapt (det er franske bulldoger på ALL reklame og masse puter, klær, og møbler for tiden) vet jeg ikke. Dette har vært en relativt liten rase i Norge, og det er ikke mulighet for at oppdretterne som eksisterte før populariteten får dekket etterspørselen.

Jeg tror ikke jeg tar sterkt i når jeg tipper at 50% av valpene folk har kjøpt i 2015 er enten smuglerhunder, puppymills, "renrasede" uten stamtavler, folk som har tatt penger/depositum for valper som ikke eksister, osv. Det er tragisk, og det er spesielt ille fordi denne rasen har så desperat behov for seriøs avl på grunn av helsen.

Folk vil ha valp med en gang, og har ikke tålmodighet til å stå over et år på venteliste. Folk vil også ha valp tilgjengelig i nærområdet, ikke reise langt for å hente. Folk vil også ha de billigere enn 20.000 kr, som dessverre er hva prisen til en renraset frenchie ligger på. Og man trenger jo tross alt ikke stamtavle, for man er jo ikke interessert i utstilling.

Jeg er engasjert i rasen, og jeg vet jeg sa jeg følger med i miljøet, men for å være helt ærlig prøver jeg å la være for min egen del. Det er bare deprimerende å se på.

  • Like 1
Skrevet

Det er tragisk at folk blir lurte, og noen handler i veldig god tro. Men, og kall meg gjerne kynisk og slem, noen "fortjener" det de får. Når de tar den billigste og letteste veien, spesielt etter så mye fokus som det har vært, så tar de en sjanse. Er noe for godt til å være sant, så er det gjerne det. Kjenner jeg har litt den samme manglende sympatien som de som faller for Nigeriabrev. 

Dette er grunnen til at jeg kjøpte min chi fra en godt renommert oppdretter. Chi har jo samme problemer som @Eloise nevner om frenchiene. Jeg kunne fint ha fått en chi til halvparten av det jeg betalte for Ayla (som forvørig kom med rabatt pga navlebrokk), for jeg driter i utstilling, og føler meg absolutt ikke skikket til avl i og med at hun er min første hund. Men jeg ville ikke risikere å bli lurt, ei heller å støtte en puppymill. Da betalte jeg heller ekstra. 

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...