Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Det har blitt veldig inn å røntgen kommende mor før valpene kommer til verden. 

Hva er deres syn på dette?

Personlig forundrer deg meg at vi mennesker ikke skal utsettes for røntgenstråler når vi er gravide, men det er ok å utsette hundene for det. 

Lurer også på om det er forsket på eventuelle skader/bivirkninger av dette på hund. 

Så hva tenker dere? :)

Skrevet

Jeg gjorde det soden det var mitt første kull og jeg ville ha en pekepinn på hvor mange som kunne komme og når jeg skulle begynne å få panikk hvis ting tok for lang tid :P 

  • Like 1
Skrevet

Etter at mine to fleste kull endte i keisersnitt har jeg røntget. Dette for å korte nes tiden om de havner i snitt (mistet nesten tispen en gang) også for å roe nervene mine. (Man sitter litt på pinebenken når mine to første kull var slik de fleste erfsrende oppdrettere opplever 2-3 ganger i løpet av en hel "karriere". 

Skrevet

Hunder lever korte liv i forhold til mennesker, og rekker ikke å utvikle skader av strålingen i samme grad som mennesker. Jeg syns det er en stor fordel å røntge tispen, og det gir meg en liten trygghet. Ser jeg for eksempel 5 valper på røntgen, og det bare kommer 4 stykker ved fødsel, så vet jeg at jeg burde forvente at det kommer en valp til innen rimelig tid. Hvis ikke så bærer det rett til veterinæren. 

  • Like 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
    • Kan jeg spørre om hvilke hunderaser som har minst jaktinstinkt? Er det kun selskapshundene?
    • Jeg har ingen som kan ha hunden så de må være her
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...