Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Sidan eg absolutt hatar og gå på skojakt, og i bunn og grunn ikkje har peiling, søker eg hjelp her :)

Er på utkikk etter eit par gode vintersko som held greit på varmen, og som tåler vestlandsvær med våte og slapsete dagar, utan at dei blir våte gjennom. Helst sko som ikkje kostar flesk (under 2000,-)

Har sett litt på Salomon Madawaska GTX vintersko og Merrell Polarand 6 hikingsko. I følge mamma er Salomon eit bedre valg av dei to, pga. GoreTex, men eg har ingen aning. Har dog god erfaring med salomon tursko, som eg brukar dagleg, null erfaring med Merrell. Nokon som muligens har erfaring med desse? :) 

Skrevet

Ikke erfaring med akkurat de modellene, men jeg er mer fornøyd med mine salomon sko en merellene. Sistnevnte har blitt nedgradert til stallsko som bare blir brukt på de absolutt kaldeste dagene. De er veldig gode, men passer ikke helt for meg å gå med over lengre tid på grunn av ett ødelagt kne :) Salomonene er snart utslitte og tror faktisk aldri jeg har blitt skikkelig våt igjennom av de. Det er en eldre modell med GTX. Kommer til å kjøpe nye salomon hvis jeg ikke finner noe som passer bedre.

Sent fra min Nexus 5X via Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

Jeg vil tro de to er ganske like. Merrell har ikke goretex, men den har membran den også, bare av et annet merke :) Og sånn alt i alt ser de ganske like ut. Fordel med merrellskoene, etter min mening, er at mer av skoen er lær. Det tåler mer, både av skader/slitasje og fukt. Men hvordan de to er å ha på å sånt vet jeg ikke. 

Skrevet
22 timer siden, Malamuten skrev:

Jeg vil tro de to er ganske like. Merrell har ikke goretex, men den har membran den også, bare av et annet merke :) Og sånn alt i alt ser de ganske like ut. Fordel med merrellskoene, etter min mening, er at mer av skoen er lær. Det tåler mer, både av skader/slitasje og fukt. Men hvordan de to er å ha på å sånt vet jeg ikke. 

Men Merrell skoa treng vel meir pussing og smøring pga. lær? :)
Kanskje eg burde reise nedom ein skobutikk og sjå om dei har skoa, så eg får prøvd dei på. 

Skrevet
55 minutter siden, Bellare skrev:

Men Merrell skoa treng vel meir pussing og smøring pga. lær? :)
Kanskje eg burde reise nedom ein skobutikk og sjå om dei har skoa, så eg får prøvd dei på. 

Jeg synes ihvertfall lær er mye lettere å holde rent enn tekstil (som gjerne trekker ting til seg inn i stoffet) og goretex textil må impregneres ofte(etter hver tur om du går mye/langt) for å holde tette, mens lær er tett uansett, men må smøres et par ganger år år, ellers vedlikeholdsfritt.

Skrevet

Tekstilskoene jeg har kjøpt har bare vart et år hos meg før de har begynt å ta inn vann. Jeg er litt for lat til å rengjøre de hver dag også da, det skal sies. Går man i skog/myr/terreng så trengs det mye rengjøring og impregnering for å holde de tette. Jeg kommer til å kjøpe meg i lær neste gang, særlig nå som jeg bor på vestlandet :P 

Skrevet

Heller litt mot Merrell skoa, sjølv om dei ikkje har like god støtte/form under foten som Salomon. Fikk prøve eit par joggesko mamma hadde i Merrell, så er vel mulig vinterskoa har litt anna såle? *krysse fingra* :P 

Er det evt. andre merker/vintersko enn desse som kan anbefalast? Mens eg ventar på at Merrell skoa skal komme inn igjen på lager :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...