Gå til innhold
Hundesonen.no

Erfaring med Havanaise?


Nella
 Share

Recommended Posts

Søsteren min og familien vurderer hund. De har sett på havanaise med tanke på at datteren har allergi. Noen som har erfaring med rasen som kan fortelle litt om den? Er det trygge gode familiehunder og hvordan er lydnivået? Tar gjerne i mot tips om seriøse oppdrettere. Om det er i nærheten av vestfold, så er det et pluss. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Anbefaler deg å gå inn på hjemmesida til norsk bichon havanais klubb. Der står det en liste over oppdrettere som følger krav om øyelysning og sjekk av patellaluksasjon, og ellers avler på friske hunder.

Når datteren har allergi så burde de bruke tid på å finne ut om hun reagerer på havanaisen. Den sides å være allergivennlig og en del allergikere har god erfaring med rasen, men en del reagerer også dessverre. Svigermoren og svigerinnen min reagerer kraftig på havanaisen vår, og jeg kan selv reagerer på valpepelsen.

De fleste havanaiser fungerer godt i småbarnsfamilier så lenge barnet blir fortalt hvordan en valp skal håndteres og respekterer når valpen trenger ro og hvile. Jeg fikk min som omplasseringshund 1.5 år gammel. Da var hun ikke vant til barn, men ble fort venn med lillebroren min på 9 år. Andre barn er hun skeptisk til, og jeg lar henne aldri være alene med lillebroren min i tilfelle han ikke klarer å lese signalene hennes på at hun feks vil være i fred.

Når det gjelder lyd så er det en del havanaiser som varsler dersom det feks ringer på døren. Dersom en setter grenser fra første stund så kan dette i stor grad unngås. Min forrige var ingen varsler, heller ikke den jeg har nå selv om hun var det der hun bodde før. Det er også viktig med sosialisering med voksne trygge hunder i forskjellige størrelser for å unngå redsel for større hunder. Min er livredd andre hunder, spesielt store, og blir nok sett på som en "gneldrebikkje" av de vi møter. 

Jeg anbefaler søsteren din å melde seg inn i gruppen "bichon havanais i Norge" på Facebook. Det er en veldig aktiv gruppe der hun kan spørre om alt hun lurer på og se mange flotte bilder av hundene :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for et fint og utfyllende svar. :) Jeg videresender det til henne. Kan nok være lurt som du sier at datteren møter hunder av den rasen for å se. Når det gjelder varsling, så sa hun at det var ikke noe problem med litt lyd når det ringer på. Tror det er mer bjeffing i tide og utide hun er litt redd for. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Rasen har eksplodert i populæritet på kort tid, mye useriøse oppdrettere med liten kunnskap, vær obs på dem. Generelt er det jo myke hunder, mitt inntrykk generelt er at Frisé er mer "terrier" enn denne, altså tøffere. Lyd må man tåle med rasen, med hunder forøvrig generelt, men dette er en varsler og det skal de og få lov til altså. Mitt inntrykk er dog at det ikke er de mest bråkete. Vær obs på voldsomme mengder pelsstell, hårlaget varierer og dermed hvor mye de må stelles, men generelt krever denne typen pels (hår) mest av alle typer og mer enn krøllpels. Også fryser de veldig lett da de ikke har underull, men dette gjelder jo alle de allergivennlige. :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har de vurdert puddel? De finnes jo i alle størrelser, snille og greie familiehunder med masse humor, miljøsterke, ikke typiske gneldrehunder og røyter ikke. Med allergi ville jeg uansett besøkt hjem med de rasene de vurderer. Dra på besøk til diverse oppdrettere av rasen flere ganger for å teste allergien. har inntrykk av at havanaise er mykere enn puddel i gemytt og at de har mere krevende pelsstell pga den myke pelsen som floker seg.

Sent fra min SM-G900F via Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Og så en helt ok dag. Var forberedt på det verste, gitt erfaringer fra stedet vi var på. Fikk fineste adferden tilbudt uten krav. Innfridde samtlige forespørsler. .. lenge. Så skjedde tydligvis noe med ham jeg ikke aner årsaken til, og han begynte stresse og sluttet oppføre seg pent, uten å bli veldig vanskelig heller. La seg pent ned på matten sin for å slappe av i 30 minutter på bussholdeplassen, og begynte ikke flippe før de siste 10, da han ble ufyselig vokal mot to huskyer på andre siden av gaten, nyankomne ventende til holdeplassen og livet og universet og alt. 30 min venting akkurat der, rett oppi en travelt trafikkert vei med mye støy fra tungtransport ble å tøye strikken for mye, altså. Han holdt ut fint i 20 min før han fikk eksistensiell angst av å vente så mye lenger enn han er vant med fra før.  Ikke på sitt mest avslappede, men muttern har gått på skole og lært om former og vinkler og komposisjon og sånn derre der, så vi velger heller det bildet som føles mer behagelig å se på, enn det klønete og keitete som viser hvor flink gutt han kan være, men som ikke lar seg beskjære pent:
    • Ups and DOWNS. Helvetes ***** spoiled brætt drittunge av en byksefaen prepubertal ***** dritt har kommet dit at omgivelsene er mer interessante enn både leker og mat, og han krangler tilbake mot disiplinering. Synes ingenting om å bli avkrevd å holde kontakten og gå ved min side, og enda mindre om å bli straffet med time outs fordi han ikke hører etter. Aggressivt vokal i sure protester mot tyrannen som begrenser hans frie utfoldelse.  Han skal få for at han etter femogtredve *SITT* til slutt setter seg lydig ned og er oppmerksom i noen sekunder uten at det er nødvendig å ty til mer maktbruk, men **** for en håndfull av en forbanna dritt han kan være. Vimser og BYKSER og er MANISK på å gå FORAN meg.  Det hjelper IKKE å mosjonere ham mer. For å få ham sliten må en nemlig gå langt over hva som er anbefalt mtp kroppens utvikling, og det blir også en ond sirkel, hvor han bare krever mer og mer for å føle seg vel.  I dag er første gangen lek ikke har vært mer interessant enn omgivelsene. Godis ville han ha, men han ville ikke oppføre seg pent for å få det, så det ble også en konflikt. Forbanna mareritt av en forbanna kontak-nekt byksebikkje. Vi måtte rekke this and that, så han slapp i for stor grad unna med alt også. Fikk fremdrift på tross av den fullstendig uakseptable adferden.  Mamsen kan trenge valium for å komme seg emosjonelt uberørt gjennom dette, tror jeg. Synd fastlegen antakelig er uenig i at trening av hund er en legit reason for å skrive ut en resept -_- Vel, i morgen har vi ikke noe vi trenger å rekke, så den ***** drittbikkja skal få samme turen som i dag, uten en centimeter fremdrift på FEIL adferd. Han skal få holde KONTAKT og han skal få holde seg på siden av meg, og om den jævelungen BYKSER en gang til etter advarsel, så binder jeg ham i en stolpe og ***** går fra ham - for alltid! ..eller til den lille dritten ***** samler seg og slapper for i ******* av.  Jeg er så lei. Jeg gleder meg så intenst til han er voksen og har mer impulskontroll.  *Aaarrgh* Her legges frem klær og utstyr for en lang dag i drittvær, med kakao og boller og powerbank til mobilen. Den lille rotta skal få lære at å bykse og vimse og ikke høre etter meg når jeg ikke har noe jeg trenger komme tidsnok til - det får dørgende kjedelige konsekvenser for ham.   
    • https://atferdskonsulenter.no/ har stort sett gode folk, selv om jeg ikke kan gå god for alle. Anna Bjurgård Compton, Hilde Arneberg, Kjersti Bjøntegaard, Gry Eskeland, Nina Haaland og Lise Fredriksen kjenner jeg til og kan anbefale. Arne Aarrestad og Siri Linnerud har jeg lest nok av og såvidt møtt til at jeg vil gå god for dem.  
    • Hvilken landsdel? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...