Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva har du gjort sammen med hunden din i dag?


Recommended Posts

Skrevet

Vært ute en halvtime tidligere i dag og har et ørlite håp om at det blir skiføre inn til elgsethytta så vi får gått en skitur i kveld. Viss ikke så blir det nok lite aktivitet på hundene i dag, tror ikke jeg orker noe annet.

  • Svar 1.3k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Idag har Aska og jeg blitt heisa ned med tau fra helikopter, satt av på fjellet, og så heisa opp igjen! Litt av en opplevelse!! Jeg var litt nervøs da det ble min tur. Tenk om Aska skulle få panikk..

Vi har gått sesongens første blodsporprøve. 1. premie og 2. plass (av 19 startende)

Idag dro vi til Valnesfjorden på skitur. Hadde en helt fantastisk tur i - 20. Aska var i tillegg en eksemplarisk trekkhund idag. Hun er en stor schæfer, og når hun virkelig tar i så merkes det! Er så

Posted Images

Skrevet

Vi fikk faktisk til en skitur vi også, litt kjipt føre så det var mange perioder med dødsangst, men vi greide oss helberget gjennom alle sammen. Håper jeg får til en tur i morgen også for det er vell siste sjanse på en stund igjen. 

Skrevet

Trent begge i hallen og trent LP en time 3/4 av tiden Talli og 1/4 av tiden Murphy. (logisk nok :P )

Også gikk vi 40 minutter tur i skauen nå på kvelden. 

Skrevet

Utenom de vanlige lufteturene, så har vi vært på avslutning på kurset med Yasmine. Hun gikk lineføring med kommandering for første gang i sitt liv - og det funket fint, det samme med innkalling og apportering. Nesten så jeg tror hun kan ha visse skjulte egenskaper jeg ikke har oppdaget :D. Willy fikk komme ut og demonstrere apportering for de andre på kurset. 

  • Like 1
Skrevet

Ikkeno. Trua med å kvele Hottie og Kasko for lek inne, ellers har det vært tisseturer. De skal snart få børne fra seg løs ute. :ahappy: 

Skrevet

Lekt litt tulling på jordet sammen med nymadammen, gått noen timer tur, 4-5 korte økter med LP på fellestrening for dem begge. Lekt tulling med nymadammen og Nathalie98s maligator etter trening. Kvelds og morgenlufting, selvsagt :) 

Skrevet

Vært på en liten fjelltur i snøen med Nemi. Ble ikke så langt, men var ute en times tid. Ca 20cm løssnø og bratt, så godt slitne begge to. Er vel en av de siste fjellturene i år regner jeg med :hmm:

71F50D80-EB02-4B95-9BE7-1FE40091DA57_zps

 

 

  • Like 2
Skrevet

I går startet dagen med dårlig samvittighet ovenfor maligatoren. Kun lekt i hagen to ganger på 15 min hver gang, og en kort tur på 15 min. 

På kvelden var vi på fellestrening med May Sofie, Keo og Lyn. Engla fikk 3-4 korte økter med LP, før hun fikk løpe som en tulling rundt med Keo :) 

Skrevet

Det er masse og gjøre med valp i hus :P Løper inn og ut på doturer i hagen ca hver 30 min hele dagen, og fyller på med lek ,sovetid og spising  innimellom de lufteturene.

  • Like 3
Skrevet

En god time i skogen midt på dagen. I kveld har Harly vært travelt opptatt med å "hjelpe" å skru sammen skap og kommode. Sliten lille elleville :lol:

Skrevet

Vært kjipt vær hos oss, så ikke blitt noe mer enn tisseturer ute og litt herjing i hundegården. Uten om det har vi kjørt to treningsøkter i dag (altså, begge hundene har fått to økter hver) også har vi klippet klør! Skulle egentlig børste også men klokka begynte å bli litt mye og kloklippen tar litt tid så det får bli i morgen :)

Skrevet

Absolutt ingenting, sånn går det når mor er sylte forkjøla og far er borte :P De har vært veldig flinke som varmeputer i sofaen da :D

Skrevet

Formiddagstur på en time med trekksele, for Keo ble starten av turen brukt til å drasse på Lyn :lol: Forsøkt å få Lyn til å forstå hva en draleke er, Keo har bare fått lekt en masse. God ettermiddagstur med litt friløping på jordet. Litt momenttrening for dem begge med tørrfôret før kveldslufting. Selvfølgelig masse sofasliting :) 

Skrevet

Ble en litt intens agilityøkt i dag. Ellers har vi dratt oss på sofaen og sett på tv. Min lillebror har også flyttet hjem igjen fra England i dag, så han og Koda har lekt en del. [emoji4]

Skrevet

Igår gikk Bendik og jeg en tur i fjellet. Ble langline og magebelte en del av veien og løs resten av tiden. Så jogget vi hjem. Lillegutt elsker å løpe og hvis jeg begynner å jogge når han er løs, så kommer han bort til meg og løper/hopper ved siden av meg.

Idag blir bare en kjapp tur i fjellet for å løpe litt løs og så skal han bades/blåses og børstes, for i morgen skal han få juleklippen sin.

Sent fra min SM-G900F via Tapatalk

Skrevet

Det nye her er at jeg ofte tar med ei litta cairn terrier på kveldstur rundt vannet, eller vel så det (sånn en time eller to-tur) når eieren skal på møter (politiske), eller andre greier. Til gjengjeld leverer jeg Tinka hos dem om morgenen, så hun får bli med til Lilloseter eller en annen skautur på rundt mila om formiddagen mens jeg er på jobb. Utrolig kjekt. Får jeg følge, går kveldsturen inn i svarte skauen. Veldig, veldig koselig :) I dag var en sånn dag :D

Skrevet

Ruslet en drøy time med min mor og alle hundene i bånd på ladestien tidligere i dag(måtte sjekke om det var isfritt) og syklet en tur med Vims og Varga i kveld. De begynner å bli flinke altså, 8,5 km på 43 min og det inkl litt oppvarming, litt nedgåing, et par drikkepauser og meg som tryna skikkelig i starten på den eneste isflekken i mils omkrets og litt klabb rundt det. Prøvde å sykle med Taiga etterpå, men hun var ikke helt med på det så hun fikk løpe litt løs mens jeg syklet isteden, 20 min kanskje. Får prøve igjen senere sammen med Varga :) Pluss en liten lufterunde i mårest. 

Skrevet

Halvtimes lufting på morgenen, litt shaping for dem begge på stuegulvet, times tur med friløping. Etter det så har vi egentlig bare loket resten av dagen, de har fått luftetur nå på kvelden og kost seg ute på altanen. Resten av kvelden kommer vi til å tilbringe i samme tempo :ahappy:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
    • Vi er stadig opptatt med konsekvensene av å ikke ha skaffet boligalarm i tide. Jeg oppdaget som sagt at det var noe galt med tekstilene. Både fordi jeg nær klødde til blods og det sved og stakk intenst i huden av klær og spesielt håndklær, men også fordi de produserte et merkelig slags silikonisfisert skum da jeg ville skylle hva jeg trodde var bly fra blypastaen i vannrørene ut med omvendt osmose renset vann. Det var en lang prosess med ymse kjemikalier og lange samtaler med Grok for å identifisere stoffet som Karate Zeon 5 CS. Insecticidet inneholder 5% lambda-cyhalothrin, i lipid emulsjon inni mikrokapsler av polyuretea, i surfaktant. De såkalte fyllstoffene utgjør 95% av produktet, som skal blandes 10-30 mL med 20-100L vann før bruk. ...på planter. Det oppgis å være såkalt vannfast 24t etter sprøyting, noe jeg kan signere på at det er.  Vannfast og vannavstøtende og dundre meg potte lufttett. En video av et par favorittjeans før rens:  https://photos.app.goo.gl/BVPCtf7cAqZAckvx5 Boblene på slutten der kom ut av enden på buksebenet nedi bøtta, ikke gjennom stoffet. Prosessen med å få dette plantevernmiddelet UT av tekstiler innebærer å måtte knuse mikrokapslene for å gjøre virkestoffet tilgjengelig for hydrolyse med base. Jeg valgte sentrifugering for å knuse, som fungerte utmerket. Halveringstid for virkestoffet er 7 dager i pH 9 ved standard trykk og temperatur, i ren vannløsning. Når stoffet sitter inni tekstilfibre, omgitt av 95% fyllstoff.. En må opp i pH og temperatur, og en må ha noe som lokker det lipofile virkestoffet ut av sofaen på gutterommet for å øke sannsynligjeten for et vellykket møte med OH-. De to molekylene ville bare scrollet forbi hverandre på datingapps uten litt hjelp. Det har gått mange 5L kanner salmiakk og grønnsåpe, noen kanner Biltema Grovrens, Ovn- og Grillrens, isopropanol, rødsprit og Vanish OxyAction til soaking i døgn. Å bevege tekstilene nevneverdig during soak har vært uaktuelt pga gassene. Jeg har vært så heldig å få supplere teoretisk kjemikunnskap med praktisk erfaring med bl.a. HCN og kan fortelle at tekstiler dynket i ufortynnet Karate Zeon 5 C, bløtlagt i pH 13-14, de vil produsere forholdsvis mye HCN, så å åpne en lukket beholder som har stått i to døgn - lukket for å hindre pH i å synke ved fordampning av ammoniakk eller bufring med karbonsyre fra opptak av CO2 fra luften - å åpne en sånn beholder uten å ha et ordentlig avtrekksskap krever at en forstår seg på molekylvekt i gassblandinger og legger seg flat, om en ikke har dykkeutstyr.  Steg 1 og 2 i prosessen var forholdsvis smooth sailing. Et illustrasjonsfoto tatt før en lunsjpause: Så, etter å ha knust kapslene og hydrolisert det kraftig lipofile virkestoffet til mer vannløselige produkter, så får en lære om mikroplast.  Det hvite er ikke såpe, det er mikrokapsel debris fra en liten singlet oppi den bøtta. Mikrokapselrestene begynner ikke slippe tekstilen før etter at virkestoffet er brutt ned. De er lagd av samme materiale som deler av elastanfibre. Gummi'ish, med trykk på ish. De er ikke hydrofile, men har heller ingen affinitet til annet enn elastan og polyamid av hva jeg har sett så langt, og flyter opp i vann når de løsner fra tekstilene. Mengdene...  Uten å overdrive, det har antakelig gått mer enn et tonn varmtvann til å skylle debris ut av den ene singletten i den bøtta på bildet. Den er _nesten_ ren nå. Tidkrevende, fordi den må tørke mellom, da svulmede bomullsfibre holder mer mikroplast fanget enn tørre fibre gjør. Vaskemaskin er lite hjelpsom fordi den tømmer nedover, og plastgugga blir liggende igjen oppå plagget. Vi har holdt på i flere uker nå. Rinse, repeat.  Edeward er drittlei og deprimert. Han er sjalu på tekstiler og bøtter og vann og har henfalt til å rive av seg pelsen i mangel på bedre å ta seg til, fordi han pga pelsstellet på rasen har fått for seg at jeg liker ham bedre uten pels, så han gnager og river den ut for å komme ovenpå i konkurransen mot bøtter og vann og klær. Dette er hans eget verk.  På den positive siden ser han nå på bading med helt nye øyne. Når nødhjelpsarbeidet for å redde unike klesplagg med høy affekskonsverdi innimellom ryddes bort er det endelig hans tur til å få min oppmerksomhet og kjærlighet, og vask av skjegg og bart har blitt mye lettere og krever lavere kompensasjon enn tidligere.  For øyeblikket er han utålmodig, fordi han vet jeg har kjøpt burgere og pølser fra K9 Hundesenter i dag, og han aner at jeg har planlagt noe med de burgerne.     
    • Putt den i en vaskepose i vaskemaskina, og så heng den til tørk et litt varmt sted så den tørker raskt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...