Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Asti blir ikke bedre i foten og det ser ut som om høyeste dose rimadyl ikke har noe særlig effekt. Har metacam en annen virkning? Litt som paracet mot pinex?

Skrevet

Jeg mener å huske at Rimadyl er sterkere. Birk hadde ingen effekt på Metacam etter første runde med smertestillende. Det ble økt til maks dose relativt raskt uten at det hjalp og deretter ble han satt over på Rimadyl istedenfor. Om virkestoffene er ulike husker jeg ikke, men det kan du sjekke på felleskatalogen.no :)

Skrevet

Selv har jeg god erfaring med begge deler. Men syns metacam har bedre effekt når det går over tid og du skal overlappe. 

Rimadyl har jeg opplevd få blodig diare på gamle schäferen til Xen. Han fikk magesår av det, men gikk også i flere mnd på det. 

Comsi comsa? Rett og slett :P

Skrevet

Prøv. Kahlo hadde veldig god effekt av metacam (men ble for tøft for magen)  og veldig lite effektivt av rimadyl.  Ellers har du jo onsior og pervicox og sikkert flere andre.  

Skrevet

Aiko går på trocoxil, det virker faktisk. Rimadyl hjalp overhodet ikke. I motsetning til metacam og rimadyl er trocoxil depotmedisin som gis 2 ganger i løpet av 14 dager, og deretter 1 gang i måneden etter det.

Jeg har en haltefri og glad hund, og er superfornøyd. Det som er dumt er at det ikke skal brukes mer enn 6 mnd i strekk, så jeg er usikker på hva vi gjør videre, og det at det selvsagt er en viss risiko ved å gi depotmedisin, i fall bikkja reagerer på virkestoffene.

  • Like 1
Skrevet

Aiko går på trocoxil, det virker faktisk. Rimadyl hjalp overhodet ikke. I motsetning til metacam og rimadyl er trocoxil depotmedisin som gis 2 ganger i løpet av 14 dager, og deretter 1 gang i måneden etter det.

Jeg har en haltefri og glad hund, og er superfornøyd. Det som er dumt er at det ikke skal brukes mer enn 6 mnd i strekk, så jeg er usikker på hva vi gjør videre, og det at det selvsagt er en viss risiko ved å gi depotmedisin, i fall bikkja reagerer på virkestoffene.

Liker at du har en glad og haltefri Aiko :)

  • Like 1
Skrevet

Min erfaring er at Chess tåler rimadyl, men spyr av Metacam, men at Leja virker supert på Metacam... Sikkert lurt, som nevnt over her, å prøve seg frem. Jeg har brukt mikstur Metacam de siste gangene nå, og jeg ser i alle fall at den virker kjapt etter at hunden har fått det. Hvilket er veldig bra når hunden har skikkelig vondt :)  Miksturen er altså flytende i stedet for tabletter.

  • Like 1
Skrevet

Her har både forrige hunden min å hun jeg har nå ikke hatt noe effekt av rimadyl å blitt dårlig i magen. Tåler metacam bra med god virkning. Forrige hunden min gikk på det sine siste 5 år uten noen bivirkninger. Så nok greit prøve litt forskjellig :)

Skrevet

Tusen takk for svar :) Skal prøve meg litt frem nå. Har funnet igjen metacam mikstur og så tester jeg det nå. Funker ikke det, så må jeg nok snakke med veterinæren om noe annet.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...