Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hundene mine trekker meg på spark og sparkesykkel og da bruker jeg bare en vanlig sele fra Biltema. Lurer på om jeg skal kjøpe meg trekkseler til hundene mine. Kommer de da til å dra mere og trekke sterkere om de har sånn sele? Hva slags sele er grei? Nonstop sine seler?

hundene trekker litt nå men ikke nok så derfor lurte jeg på om det er pga. Selen sin? Men jeg vet ikke. Trekkseler koster over 500 kroner stykke og de koster myyyyye synes jeg derfor er det best å være sikker på at det er greit kjøp. Noen som har kjøpt disse? Erfaringer? Vanskelig dette her med utstyr. Vanskelig å vite hva man egentlig trenger. Hva mener dere?

 

 

Skrevet

De kommer ikke nødvendigvis til å trekke mer eller bedre, det kommer av trening og motivasjon. Men en god trekksele vil jo gjøre trekkingen mer behagelig for hunden og ikke minst vil den gi en bedre fordelt belastning slik at det blir mindre sannsynlig med slitasjeskader fra aktiviteten. Trekkseler trenger på ingen måte å koste over 500 kr. Aner ikke hvilke hunder du har, men du kan jo sjekke ut troll sine nomeseler feks, de koster vell 4-450 kr og er av de bedre som finnes på markedet. Mr koppel lager på mål til akkurat din hund for under 400 kr (men her tilkommer jo litt frakt og kanskje toll), samme med bjørkis. Ellers har felleskjøpet helt ok nomeseler fra breeders til en hyggelig pris. Du må bare finne den som passer til dine hunder, det kan variere litt fra merke til merke. 

Guest lijenta
Skrevet

Trekksele er gjerne en god investering, det blir gjerne lettere for hunden å puste så den syntes det blir morsommere. Ja en god sele er dyrt. Trekk egenskapene sitter mellom ørene. Men det blir jo også noe alla du skal løpe 100 meter så for du kan men vi putter på deg en sekk som er for stor og veier 20 kg. Da drepes gleden for løpingen som du har også.

Hvilke merker som passer best er gjerne det merket som er lagen for en hvis hunde kropp. Non-stop sine er laget med utgangspunkt i Vorstehheund rasen

Skrevet

Takk. Hvordan vet man hvilken størrelse man må ha?

Man må bare prøve å se hvem som sitter bra. Det hjelper ikke at det står feks fra 15-20 kg på str m, fordi det varierer så veldig på kroppsfasong på hunden og hvilken type hund selen er laget for. Noen merker er feks laget for fuglhundtyper og de vil da ikke passe en malamute (som jeg hadde), fordi den selen som ble stor nok i halsen til min ble da alt alt for lang i resten av kroppen fordi en fuglhundtype med så stor halsomkrets ville jo vært diger(lang og høy).

Om du ikke selv vet hvordan en sele skal sitte så bør du helst få med deg noen som kan, å dra i en butikk som selger seler er langt ifra noen garanti for å få en som er passe, veldig mange av de som jobber i slike butikker har over hodet ikke peiling på sele str. Senest i dag kom min bror med en nykjøpt sele som noen i en butikk hadde lurt han til å kjøpe som over hodet ikke passet hunden. Og de verste jeg har sett har vell vært en 2-3 str for store og regelrett vonde og evt skadelige for hunden å bruke :/ 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...