Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg følger Canis sitt nettkurs i klikktrening. Ikke kommet så langt, men hunden forstår nå at klikk er bra osv.

Men når skal jeg legge til kommandoer på hva han gjør?

To eksempler. Jeg klikker hver gang han sitter seg og gir godbit. Men når begynner en å legge til kommandoen "sitt". Er det i det hunden har satt seg, eller i forkant?

Hva med på plass? Jeg ønsker jo at han skal komme til meg og sette seg på siden. Men når skal kommandoen legges inn? I det jeg roper på ham, eller i det han faktisk sitter seg ned korrekt ved siden?

Skrevet

Det kommer leksjoner om det å sette på kommandoer etterhvert. Det varierer litt hva folk anbefaler, jeg mener klikkerboka sier at du ikke bør sette på kommando før hunden kan øvelsen slik den skal være. Da begynner du med å si kommandoen idet hunden gjør øvelsen, klikk og belønner. Etterhvert "flytter" du kommandoen slik at du sier den før hunden gjør øvelsen. Videre kommer stimuluskontroll, der du lærer hunden å ikke tilby øvelsen uten kommando.

Skrevet

Jeg følger Canis sitt nettkurs i klikktrening. Ikke kommet så langt, men hunden forstår nå at klikk er bra osv.

Men når skal jeg legge til kommandoer på hva han gjør?

To eksempler. Jeg klikker hver gang han sitter seg og gir godbit. Men når begynner en å legge til kommandoen "sitt". Er det i det hunden har satt seg, eller i forkant?

Hva med på plass? Jeg ønsker jo at han skal komme til meg og sette seg på siden. Men når skal kommandoen legges inn? I det jeg roper på ham, eller i det han faktisk sitter seg ned korrekt ved siden?

 

Dette kommer senere i kurset, som Simira skriver. Så bare fortsett på den måten du har fått instrukser om til neste trinn kommer. 

Jeg legger på kommando i det hunden gjør det jeg vil, prøver å time det slik at det er nesten på slutten av handlingen (eller slik at det er ingen vei tilbake), slik at han ikke blir distrahert av at jeg plutselig sier noe. Med sitt f.eks ville jeg sagt "sitt" i det rumpa treffer bakken. Også klikk og godbit.

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • @Carro92 kan kanskje tipse om noen? Jeg kommer ikke på noen akkurat nå, men har jo møtt noen i tiden jeg var aktiv i hundesport, så mulig det dukker opp noen navn etterhvert.
    • Hei!  Noen som har erfaring med oppdrettere av Whippet på Østlandet som avler robuste og stødige valper? Som har mye (eller mest) fokus på mentalitet, gemytt og personlighet? (Som kanskje ikke bare lar deg velge den valpen du selv vil, men som prøver å matche personligheter?) Eller er ikke dette vanlig blant whippet?   Spør fordi vi er et hjem med barn, og ikke planlegger utstilling.    På forhånd takk for svar😊 
    • Det er nok en helt normal valp dere har. Det er mye arbeid og tålmodighet, og faser man må gjennom, rett og slett.
    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
    • Når dere er med andre valper, har dere gått litt tur sammen først uten å hilse, eller bare sluppet de sammen for lek? Det er ofte litt voldsomt for dem, og bedre om de får bli vant til hverandre på trygg avstand og tid til å lese hverandre først, før de leker.  Ellers er det nok bare å være konsekvent og holde ut, siden tannfellingen knapt har startet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...